Sağlık HaberleriKadın Sağlık

Hamilelikte en erken 14 belirti

Kadınlar için hamilelik, annelik yolundaki heyecanlı ve yorucu mesainin başlama sürecidir. Kadınların çoğu ilk belirtileri fark edemez bu sebeple gebelik ilerledikçe hamile olduklarından şüphe ederler. Peki, hamileliğin en erken belirtileri nelerdir?

Annelik dünyanın en güzel duygusudur. Kimi zaman yorucu olsa da bu yolculuğu tarif edebilecek sözcükleri bulmak güçtür. Hanımların çoğu erken gebelik belirtilerini fark etmez. Çünkü pek çok kadında en erken belirtiler çok hafif geçer.

İşte, hamileliğin 14 belirtisi…

İlk 7 gündeki belirtiler

İlk 7 gün içinde ortaya çıkan hamilelik belirtileri, fark edilmesi en zor olanlardır ve normalde yalnızca vücuttaki hafif değişikliklere karşı son derece hassas olan kadınlar bunları tanımlayabilir. Bunlar şunları içerir:

 1. Pembe akıntı

Yumurta döllendiğinde anne adayı, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesinden kaynaklanan açık pembe bir akıntı gösterebilir.

Bu tür akıntı genellikle gebelikten birkaç dakika sonra veya üç gün sonrasına kadar gerçekleşir.

 1. Yoğun akıntı

Gebelikten sonra meydana gelen büyük hormonal değişiklikler nedeniyle vajinal akıntının daha yoğun olması normaldir. Bu akıntının mutlaka pembe olması gerekmez ve çoğu zaman hafif beyaz bir renge sahiptir.

Bu akıntı kötü bir koku ve ağrı ya da kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıktığında, bir jinekoloğa başvurmak önemlidir çünkü bu belirtiler bir vajinal enfeksiyonun, özellikle de bir mantar enfeksiyonunun belirtisi olabilir.

3.Kramplar ve karın şişkinliği

Karın şişkinliği, ilk yedi gün boyunca çok yaygın olan bir başka erken gebelik belirtisidir. İki haftaya kadar mevcut olabilir. Kan akışındaki artış ve vücudun rahim büyümesine adaptasyonu karın şişkinliğini tetikleyen faktörlerdir. Bu şişkinlik normal adet kramplarıyla karıştırılabilir.

İlk 2 haftada belirtiler

 1. Yorgunluk ve uykululuk

Yorgunluk en sık görülen hamilelik belirtilerinden biridir ve hamileliğin ikinci haftasında ortaya çıkar. Hamileliğin ilk 12 haftasında vücut, metabolizmasını ve işleyişini bebeğin gelişimi için gerekli enerjiyi sağlayacak şekilde ayarlarken yorgunluğun artması normaldir.

Kadınlar normalde eskiden yaptıkları işlerin bir anda yorucu olmaya başladığını ve gün içinde harcadıkları enerjiyi yerine koymak için gecede on saatten fazla uyumak zorunda kaldıklarını hissedebilirler.

 1. Hassas göğüsler ve koyu areolalar

Bu ilk iki hafta boyunca, meme bezlerini uyararak onları emzirmeye hazırlayan hormonların üretiminin artması nedeniyle göğüslerin daha hassas hale gelmesi normaldir. Doğumdan sonra meme bezleri bebeğin ihtiyaçlarını destekleyecek şekilde gelişmeye başladığından meme hacminde de artış olur.

Kadınlar ayrıca bölgeye kan akışının artması nedeniyle koyulaşmaya eğilimli olan areolalarda da değişiklik fark edebilirler.

6.Regl gerçekleşmemesi

Adet döneminin olmaması genellikle hamileliğin en belirgin belirtisidir, çünkü gebelik sırasında anne adayının adeti görülmez. Bu, fetüsün rahimde gelişmesine izin verir.

Bu işaret, yumurtalıkların olgun yumurta salmasını engelleyen beta hCG’deki artış nedeniyle meydana gelir. Adet gecikmesi, gebelikten sonraki dört haftaya kadar gerçekleşebilir ve düzenli adet gören kadınlar tarafından daha kolay tespit edilir.

 1. Bel ağrısı

Sırt ağrısı büyük olasılıkla hamileliğin son haftalarında hissedilse de, bazı kadınlarda bu tür ağrılar hamileliğin hemen başında ortaya çıkabilir. Bebeğe hazırlanmak kadının vücudunda meydana gelen değişikliklerle ilgilidir.

Bazı durumlarda bel ağrısı adet kramplarıyla karıştırılabilir ve bu nedenle bazı kadınlar adetlerinin yaklaştığını düşünebilir.

 1. Güçlü kokulardan kaçınma

Parfüm gibi koku hoş görünse bile kadınların hamileliğin başlangıcında güçlü kokulardan tiksinmesi çok yaygındır. Çoğu hamile kadın, güçlü bir kokuyu teneffüs ettikten sonra kusabilir. Bu normalde benzin, sigara veya temizlik ürünleri gibi güçlü kokularda meydana gelir.

Ek olarak, koku alma duyuları değiştikçe, bazı kadınlar tat alma duyularının da değiştiğini, bunun da yiyeceklerin tadının daha yoğun ve mide bulandırıcı hale geldiğini bildirebilirler.

 1. Ruh hali değişimleri

Hamileliğin ilk haftalarında anne adayı, görünürde hiçbir neden yokken ruh halinde değişimler yaşadığını fark edebilir. Anne adayının hamile kalmadan önce kendisini ağlatmayacak durumlardan dolayı ağlaması çok yaygındır.

Bunun nedeni hamilelik sırasında vücutta meydana gelen güçlü hormonal değişikliklerdir. Bu değişiklikler nörotransmiterlerde dengesizliğe neden olarak dengesiz ruh hallerine neden olabilir.

İlk ayda belirtiler

hamilelik

 1. Sabah bulantısı ve kusma

Bulantı ve kusma, özellikle sabah bulantısı olmak üzere en yaygın ve iyi bilinen gebelik belirtileridir. Bulantı ve kusma genellikle gebeliğin altıncı haftasından sonra ortaya çıkar ve tüm gebelik boyunca devam edebilir.

Buna rağmen mide bulantısı her zaman kusma anlamına gelmez ve aslında mide bulantısının kusmaya gerek kalmadan geçmesi daha sık görülür.

 1. Garip yiyeceklere duyulan özlem

Tipik hamilelik arzuları genellikle ilk ayda başlar ve tüm hamilelik boyunca devam eder. Bazı kadınların tuhaf yiyeceklere karşı istek duyması, farklı yiyecek kombinasyonlarını denemesi ve hatta daha önce hiç yemediği yiyeceklerin aşermesi de yaygındır.

Bazı durumlarda bu aşermeler beslenme yetersizlikleriyle ilişkili olabilir, özellikle de aşerme anne adayının genellikle yediklerinden çok farklıysa. Bu durumlarda bir doktora görünmeniz, nedeni anlamanız ve gerekirse uygun tedaviye başlamanız önerilir.

 1. Baş dönmesi ve baş ağrısı

Baş dönmesi genellikle şiddetli mide bulantısı veya kusma şikayeti olan kadınlarda görülür. Kan basıncının düşmesi, kan şekerinin düşmesi ve dengesiz beslenme ile ilişkili olabilir.

Hormonal değişiklikler nedeniyle hamilelikte de baş ağrıları sık görülür, ancak kalıcı olabilseler de genellikle hafiftirler. Bazen anne adayı baş ağrılarının hamileliğe bağlı olduğunun farkına bile varmayabilir.

 1. Daha sık idrara çıkmak

Hamilelik ilerledikçe vücudun, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini garanti altına almak için çeşitli hormonlar üretmesi gerekir. Bu olduğunda mesane kasları gevşer ve içindeki idrarın boşaltılması zorlaşır. Bunun sonucunda anne adayı daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilir.

 1. Sivilceler ve yağlı cilt

Hormonal değişiklikler, genellikle hamileliğin ilk ayından sonra ortaya çıkan sivilcelere ve yağlı cilde neden olabilir. Yağlı cilt ve sivilceler, cilt temizleyicileri ve kişisel hijyen rutinleriyle yönetilebilir.

Kadınlar Hamilelik sırasında dalgalanan hormon seviyeleri nedeniyle göz kuruluğu yaşayabilirler.

National Türk öneriyor: Hamileler iyot takviyesi kullanabilir mi?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu