Doktor TavsiyeleriHekimlerSağlık Haberleri

Karın migreni nedir? Abdominal migren belirtileri nelerdir? 5 belirti

Özellikle çocuklarda görülen abdominal migrenin ne olduğu, belirtileri merak ediliyor. Peki, karın migreni nasıl tedavi edilir?

Kötü beslenme, stres ve yetersiz uyku gibi sebepler özellikle çocuklarda karın migrenine yani abdominal migrene sebep oluyor. Peki, abdominal  migren nedir belirtileri nelerdir?

Karın migreni nedir? Abdominal migren ne oluyor?

Abdominal migren, erişkinlikte nadiren ortaya çıkan, yaygın bir çocukluk çağı hastalığıdır.

Abdominal migren, orta ila şiddetli karın (göbek) ağrısı ataklarına neden olan bir migren şeklidir . 72 saate kadar ağrılar devam edebilir. Ağrı günlük aktiviteleri engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Baş ağrısına neden olmaz ancak kişi geleneksel migren baş ağrısı ve karın migrenini aynı anda yaşayabilir.

Araştırmacılar migren baş ağrısı ile karın migreni arasında bir bağlantı olduğuna inanıyor.

Abdominal migreni olan kişilerin yaklaşık %24’ü hayatlarının bir noktasında migren baş ağrısı yaşıyor.

Migren çocuklarda görülür mü? Çocuklarda migren belirtileri

 

Karın migreni belirtileri nelerdir?

 • Göbek deliği çevresinde ağrı
 • Solgun yüz
 • İşkahsızlık
 • Bulantı
 • Kusma

Bazı kişilerde ışığa duyarlılık (fotofobi) ve gürültüye duyarlılık (fonofobi) gibi başka migren semptomları da görülebilir.

Karın migrenine ne sebep oluyor?

Yapılan bilimsel çalışmalar henüz karın migreninin sebebini ortaya koymamıştır.

Ana hipotez, abdominal migren yaşayan kişilerin aşırı hassas sinir sistemlerine , özellikle de bu sistemdeki birincil duyusal ve merkezi omurilik nöronlarına sahip olmalarıdır. Araştırmacılar bazı genetik, psikososyal ve çevresel faktörlerin kişiyi bu aşırı duyarlılığa karşı savunmasız hale getirebileceğini düşünüyor.

Bir kişi belirli tetikleyicilerle (örneğin, taşıt tutması veya stres) karşılaştığında, vücudu anormal şekilde nörotransmitterleri (kimyasal haberciler) serbest bırakır. Özellikle bir nörotransmitter olan serotonin karın ağrısına katkıda bulunabilir.

Karın migrenini neler tetikler?

 • Okul veya aile hayatından kaynaklanan stres,
 • Kötü uyku ve düzensiz uyku alışkanlıkları,
 • Uzun süreli açlık,
 • Susuzluk,
 • Seyahat etmek,
 • Egrzersiz,
 • Turunçgiller, çikolata, peynir, salam ve jambon gibi gıdalar tüketmek,
 • Günde 200 miligramın üzerinde kafein tüketmek.

Karın migreni normal migrene dönüşebilir?

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihan Gökçe, stres, kötü beslenme ve yetersiz uykunun çocuklarda karın migrenini tetikleyebileceğine dikkati çekti. Uzmanlar, çocuklarda baş ve karın ağrısı, mide bulantısı ve iştah kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkan karın migreninin, yakın akrabalarında migren tipi baş ağrısı olan çocuklarda daha sık görülebileceğini ifade ediyor. Bu çerçevede stres, kötü beslenme ve yetersiz uykunun karın migrenini tetikleyebildiğini belirten Medicana Sağlık Grubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Nihan Gökçe, bu rahatsızlığın ileriki yaşlarda migren tipi baş ağrılarına dönüşebildiğini de söyledi.

“Karın migreni atakları, 1-72 saat arasında devam edebilir”

Karın migreninin baş ağrısı, göbek çevresinde hissedilen künt ve sancılı bir ağrı, mide bulantısı, kusma, iştah kaybı ve soluklukla kendini gösterdiğini söyleyen Gökçe, “Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkan bu rahatsızlığın belirtileri zamanla değişebilir. Karın migreni atakları, 1-72 saat arasında devam edebilir. Ataklar dışında çocuk tamamen sağlıklıdır ve ateşinin olmaması önemlidir” diye konuştu.

Gökçe, karın migreninin çocuklarda görülme sıklığının yüzde 1-4 arasında değiştiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Karın (abdominal) migreni; çocukluk çağında başlayan, ilerleyen yıllarda tipik migren baş ağrılarına dönebilen migren tipidir. Sıklıkla 11-12 yaşlarında sonlanır ve hastaların yüzde 60-70’inde karın ağrılarını yerini baş ağrılarına bırakır.”

Ataklar arasında haftalar hatta aylar olabilir

Karın migreninin tanısı için bir test olmadığını vurgulayan Uzm. Dr. Gökçe; “Tanıya ulaşmada çocuğun hikayesi ve ailede migren öyküsü önemlidir. Kapsamlı bir fiziki muayene, gerekirse ultrason ve endoskopi gibi ileri tetkikler yapılarak diğer hastalıkların dışlanması gerekir” diyerek tanı kriterlerini şöyle sıraladı: “ Günlük aktiviteyi etkileyen, göbek çevresinde lokalize olan, ani başlayan orta veya yoğun şiddette künt özellikte ağrı atakları, iştahsızlık, bulantı, kusma ve solukluk yakınmalarından en az ikisinin eşlik etmesi, Her atağın 1-72 saat arasında sürmesi, yılda en az iki atak geçirilmesi, ataklar arasında haftalar veya aylar süren sağlıklı dönemler olması ve tüm bu durumları açıklayacak başka bir hastalığın olmaması.”

Genetik ve çevresel etmenler ile yaşam alışkanlıklarının hastalığı tetiklediğinin altını çizen Uzm. Dr. Nihan Gökçe, karın migreni yaşayan çocuklarda araç tutması ve alerjik yakınmaların da sıklıkla görüldüğünü kaydetti.

Karın migreni için hangi gıdalar kısıtlanmalı?

Karın migrenin tıpkı migren gibi tedavi edildiğini belirten Gökçe, “Migrende kullanılan ağrı kesici ilaç ve diğer tedavi seçeneklerine karın migrende de başvurulabilir. Bu dönemde özellikle çikolata ve işlenmiş gıdalardan uzak durulması, uyku düzenine dikkat edilmesi ve bol sıvı tüketilmesi gerekir” diye konuştu.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu