Beslenme ve Diyet

Sindirimi kolay 10 gıda

Lif, dengeli bir beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kilo yönetimini desteklemek, sindirime yardımcı olmak ve kalp hastalığı riskini azaltmak gibi birçok sağlık faydası vardır. Lifin faydalarına rağmen, yüksek lifli bir beslenme herkese önerilmez.

Lif hacimlidir ve bu da bizi daha uzun süre tok hissettirme eğilimindedir. Çözünebilir lif sindirimi yavaşlatabilir ve bu da midenin boşalmasının gecikmesine neden olabilir.

Bu, gaz ve şişkinlik gibi semptomlara yol açabilir.

Sindirimle ilgili belirli semptomları ve rahatsızlıkları azaltmak için düşük lifli bir diyet önerilebilir. Lif oranı düşük yiyeceklerin sindirimi kolay olma eğilimindedir, bu nedenle aşağıdaki yiyecekleri seçmek kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Sindirimi Kolay 10 Yiyecek

  • Beyaz pirinç
  • Muz
  • Tatlı patatesler
  • Elma püresi
  • Beyaz ekmek
  • Yoğurt
  • Kavun – Karpuz
  • Kabak
  • Yulaf ezmesi
  • Tavuk ve hindi

Beyaz pirinç

Beyaz pirinç, sindirimi kolay bir yiyecek olarak bilinir. Yağ ve lif oranı düşüktür, bu da mideye iyi gelir.

Birçok sporcu, herhangi bir gastrointestinal sorunla ilişkilendirilmediği için kahverengi pirinç yerine beyaz pirinci tercih eder.

Aslında, beyaz pirinç sporcular için “güvenli bir nişasta” olarak kabul edilir çünkü hızlı enerji için kolay bir karbonhidrat kaynağıdır.

Beyaz pirinci daha kolay sindirmek için tek başına yiyin veya yağ oranı düşük diğer yiyeceklerle birlikte tüketin. Bitkisel yağlar gibi yağ oranı yüksek bazı yiyeceklerin sindirimi daha uzun sürer ve rahatsızlığa neden olabilir.

Zenginleştirilmiş beyaz pirinç tercih etmek daha fazla vitamin ve mineral sağlayabilir.

Muz

Olgun muzlar birçok kişi için sindirimi kolay olan harika bir meyvedir. Bazı meyveler lif açısından zenginken, muzlar yalnızca orta düzeyde lif içerir.

Muzun hem kabızlık hem de ishal sorunlarına iyi geldiği düşünüldüğünde, çeşitli sindirim sorunları yaşayan kişiler beslenme düzenlerine muz eklediğinde rahatlama yaşayabilirler.

Muzun pişirilmesi, bazı besin maddelerinin emilime daha müsait hale gelmesini sağlayarak sindirimini daha da kolaylaştırır.

Tüketebileceğiniz kadar olgun muz aldığınızdan emin olun, çünkü olgunlaşmamış muzların sindirimi daha zor olacaktır.

Tatlı patatesler

Her çeşit pişmiş patates, sindirimi kolay yiyeceklere örnektir. Tatlı patatesler, çoğunlukla sindirimi hızlandıran ve düzenliliği destekleyen çözünmeyen liflerden oluştuğu için sindirim sistemi için özellikle iyidir.

Patatesleri sindirimi daha da kolaylaştırmak için kabuklarını çıkarın ve patateslerin içini ezin. Patates kabuklarını çıkarmak lif içeriğini azaltır ve ezmek sindirimi kolaylaştırır.

Elma püresi

Gastroparezi gibi bazı rahatsızlıklar için elma püresi gibi yumuşak yiyecekler önerilir. Elma püresi harika bir C vitamini kaynağıdır.

Elmadan yapılmasına rağmen elma püresi lif açısından düşüktür. Konserve, pişmiş veya işlenmiş meyveler lif açısından daha düşük olma eğilimindedir ve bu nedenle sindirimi daha kolaydır.

Olgun muzlar gibi elma püresi de hem kabızlığı hem de ishali gidermeye yardımcı olabilir. Çeşitli mide rahatsızlıklarını yatıştırmak için başvurulan bir besindir.

Beyaz ekmek

Beyaz pirinç gibi, sade beyaz ekmek de buğday ekmeği gibi tam tahıllarla yapılan ekmekten daha kolay sindirilir. Bunun nedeni, beyaz ekmeğin diğer fırınlanmış ürünlere göre lif açısından daha düşük olmasıdır.

Beyaz ekmek birçok evde temel bir gıda olduğundan, bu yiyecek muhtemelen mutfağınızda zaten vardır. Öğle veya akşam yemeği için kolay sindirilebilir bir sandviç için az yağlı soslarla eşleştirin veya kahvaltıda sade tost deneyin.

Beyaz ekmek mideye iyi gelmesinin yanı sıra genellikle folik asit, B vitaminleri, D3 vitamini ve daha fazlası gibi besinlerle zenginleştirilmiştir.

Yoğurt

Birçok yeme düzeni yoğurdun sağlıklı bir kahvaltı veya atıştırmalık olarak tüketilmesine izin verir. Yoğurt, gastrointestinal sağlık, kilo yönetimi ve besin yoğunluğu ile ilişkilidir.

Düşük lifli bir diyet uyguluyorsanız, lif içermediği için yoğurt mükemmel bir seçimdir. Ancak yine de iyi bir protein, yağ, vitamin ve mineral kaynağıdır.

Süt ürünlerine karşı intoleransı veya alerjisi olan kişiler sütle yapılan yoğurttan kaçınmalıdır. Süt ürünü olmayan yoğurt alternatifleri uygun olabilir, ancak besin değerleri içeriklere göre değişir.

Kavun – Karpuz

Bazı meyveler sindirim sıkıntısına neden olabilirken, diğerleri sindirimi özellikle kolay oldukları için bilinir. Karpuz , kavun, bal kavunu ve kanarya kavunu gibi kavunlar harika örneklerdir.

Kavunların sindirimini kolaylaştıran şey, neredeyse tamamen sudan oluşması ve dolayısıyla lif içermemesidir.

Karpuz aynı zamanda C vitamini, A vitamini, bakır, biotin gibi besinlerin de mükemmel bir kaynağıdır.

Kabak

Semptomlarınıza veya durumunuza bağlı olarak, bazı sebzeler diğerlerinden daha kolay sindirilebilir. Örneğin, düşük FODMAP diyeti uygulayan kişiler, FODMAP’leri yüksek sebzelerden kaçınmalıdır. Bu, IBS ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Kabak gibi düşük FODMAP’li sebzeler, besin açısından zengin ancak sindirimi kolay yiyecekler arayan IBS’li kişiler için özellikle önerilir.

Çeşitli sebzeler yemek, bağırsak mikrobiyomunu da iyileştirebilir ve çeşitli besinler aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Diyetinize dahil edebileceğiniz birkaç çeşit kabak vardır; bunlar arasında butternut kabağı, meşe kabağı, spagetti kabağı ve daha fazlası bulunur.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi yüksek proteinli bir tahıldır. Belirli yulaf ezmesi türleri mükemmel bir lif kaynağıdır. Ancak hazır yulaf, tüm yulaf çeşitleri arasında en az lif içerenidir ve bu da onları sindirimi daha kolay hale getirir.

Hızlı ve basit bir kahvaltı için ek tatlandırıcı veya şeker içermeyen sade hazır yulaf ezmesini tercih edin.

Sindirim sistemi için kolay ama besin açısından zengin yemekler için olgun muz ve elma püresi gibi sindirimi kolay diğer yiyeceklerle eşleştirin.

Tavuk ve Hindi

Tavuk göğsü ve hindi gibi yağsız hayvansal proteinler doğal olarak lif içermez, bu nedenle sindirimi kolay olabilir.

Sindirim sorunları yaşayan kişiler, kırmızı etin belirli kesimleri gibi daha yağlı seçenekler yerine tavuk ve hindi göğsü gibi yağsız hayvansal protein tüketmelidir.

Yağ oranı düşük protein kaynaklarının sindirimi daha kolaydır.

Lif oranı düşük veya yüksek bir diyet benimsemek sindirime yardımcı olabilir. Kolay sindirilebilen yiyecekler lif oranı düşük olma eğilimindedir, ancak bu yine de dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır.

Sindirimi canlandırmaya yardımcı olabilecek diğer alışkanlıklar arasında daha fazla su içmek, düzenli egzersiz yapmak, yeterli uyku almak ve stres seviyelerini azaltmak yer alır.

Çözünür ve çözünmeyen lif nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu