Sağlık Haberleri

Stres uyku kalitesini nasıl etkiler?

Stres uyku kalitesini olumsuz etkiler. Uykusuz olduğumuz günler daha stresli olabiliriz. İşte, uyku ve stres arasındaki ilişkiyle ilgili tüm merak edilenler...

Uyku ve stres arasında güçlü bir bağ vardır. Kimi zaman stresten uyuyamazken, kimi zaman uyuyamadığımız zaman stresli oluruz. İşte, uyku kalitesiyle ilgili tüm detaylar…

Uyku neden önemli?

stres

Uyku, vücudunuzun ve zihninizin yeniden şarj olmasını sağlayan ve uyandığınızda sizi dinlenmiş ve uyanık bırakan temel bir işlevdir. Sağlıklı uyku ayrıca vücudun sağlıklı kalmasına ve hastalıkları uzak tutmasına yardımcı olur. Yeterli uyku olmadan beyin düzgün çalışamaz ve konsantre olma, net düşünme ve anıları işleme yeteneklerinizi bozar.

Uykunun birçok önemli fiziksel ve psikolojik işlevi vardır, bunlar arasında şunlar yer alır: 

Öğrenme ve hafızanın güçlendirilmesi: Uyku odaklanma ve konsantrasyona yardımcı olur ve beynin anıları kaydetmesini ve düzenlemesini sağlar ; bunların hepsi öğrenme için hayati önem taşır.

Duygusal düzenleme: Uyku, insanların duygularını düzenlemesine yardımcı olur.

Yargılama ve karar verme: Uyku, kişinin tehlikeyi ve tehditleri fark etme yeteneğini etkiler.  Sağlıklı uyku, sağlam muhakeme, iyi karar verme ve diğer yönetici işlevleri destekler.

Problem çözme: Araştırmalar, karmaşık bir problemin üzerinde “uyumanın” kişinin onu çözme şansını artırdığını gösteriyor .

Enerji tasarrufu: Uyku, insanların uzun süre az aktivite yaparak enerji tasarrufu yapmalarını sağlar.

Büyüme ve iyileşme: Uyku, vücuttaki dokuların büyümesi ve hasarların onarılması için gerekli olan büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar.

Bağışıklık: Uyku, bağışıklık fonksiyonunu destekleyerek vücudun hastalıklarla ve enfeksiyonlarla savaşmasını sağlar.

Neden uyuruz?

İnsanlar, dünyadaki tüm türler gibi, 24 saatlik bir gece ve gündüz döngüsüne sahip bir gezegende hayatta kalmak ve gelişmek için evrimleşmiştir. Bazı uyku teorilerine göre,

Geceleri tek bir birleşik blokta uyumak, erken insanların aynı anda avcılardan kaçınmasını, enerji tasarrufu yapmasını ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılamasını sağladı. Ayrıca, iki çok farklı koşulda -gün ışığı ve karanlık- hayata uyum sağlamak zorunda kalmalarını da engelledi.

İnsanların 24 saatlik gündüz-gece döngüsüne göre yaşamalarına yardımcı olan biyolojik kalıplara sirkadiyen ritimler denir . Bu ritimler, uyku dürtüsüyle birlikte çalışır ; bu, bir kişinin uyanık kaldığı süre boyunca yoğunluğu artan bir uyku isteğidir ve insanların geceleri uykulu, sabahları ise uyanık hissetmelerine neden olur.

Uyku-uyanıklık döngüsü de dahil olmak üzere sirkadiyen ritimler çevresel ipuçlarına göre çalışır. Her akşam, karanlık çökerken, vücut uyku hormonu melatonini salgılamaya başlar ve her sabah, ışığın gelmesiyle birlikte , vücudun melatonin seviyeleri tespit edilemez hale gelir. Vücut sıcaklığında akşam düşüşü ve sabah artışı bu döngüye eşlik ederek, doğru zamanlarda uykululuk ve uyanıklığı artırır.

Stres uyku kalitesini nasıl etkiler?

Stres, insanların zorlu veya tehlikeli durumlar karşısında hızlı ve kararlı bir şekilde tepki vermesini sağlayan insan biyolojisinin önemli bir parçasıdır. Ancak, çok fazla stres uyku ve genel sağlık üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir.

Stres nedir?

Stres, vücudun bir tehdide karşı verdiği fizyolojik ve zihinsel tepkiyi temsil eder. Stresli bir durumla karşı karşıya kalındığında beyin, adrenalin gibi hormonların salınmasıyla başlayan savaş ya da kaç tepkisini tetikler. Bu hormonlar kan basıncında, kas gerginliğinde, solunum ve kalp atış hızında ve kan şekerinde artışa, ayrıca daha yüksek uyanıklık seviyelerine, ağrıya karşı duyarlılığın azalmasına ve sindirimin yavaşlamasına neden olur. Tüm bu değişiklikler, bir kişinin bir zorlukla başa çıkmasına veya güvenli bir yere kaçmasına yardımcı olmayı amaçlar.

Stres tepkisinin ikinci kısmı, stres zamanlarında yüksek miktarlarda salgılanan kortizol de dahil olmak üzere bir hormon dizisini içerir. Kortizol, vücudun ani bir saldırganla savaşmaya hazırlanmasına yardımcı olmak için enerjiyi yara iyileşmesi ve bağışıklık sistemi işlevi gibi acil olmayan süreçlerden uzaklaştırır.

Evrimsel bir bakış açısından, stres yararlı bir araçtır. Hızlı etkili stres tepkisi, tehditlerden kaçınmamıza ve kazalardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ancak, ilişki sorunları veya finansal endişeler gibi uzun süreli ve tekrarlanan stres faktörlerine maruz kalmak, sağlığa önemli bir zarar verebilecek kronik strese yol açar. Bu nedenle, günlük yaşamda yaygın tetikleyicileri ve stres kaynaklarını belirlemek ve ele almak önemlidir.

Sıcak havada iyi uyku için neler yapılmalı?

Uyku-Stres Döngüsü

Stres ve uykunun karşılıklı bir ilişkisi vardır. Yüksek stres seviyeleri uyku sorunlarına yol açabilir ve kalitesiz veya yetersiz uyku stres tepkisinde uyumsuz değişikliklere yol açabilir. Stres ve uyku arasındaki bağlantıyı anlamak bu sinir bozucu döngüyü kırmanın ilk adımıdır.

Stres uykuyu nasıl etkiler?

Kronik stres, vücuda ne zaman uyuması ve ne zaman uyanık olması gerektiğini söyleyen iç saat olan uyku-uyanıklık döngüsünün düzensizliğine neden olur. İnsanlar gün içinde stres yaşadıklarında, uykuya dalmakta zorluk çekme ve o gece kötü uyku kalitesi bildirme olasılıkları daha yüksektir. Stres, ikisi de zihinsel ve fiziksel sağlık için önemli olan derin uykuyu ve hızlı göz hareketi (REM) uykusunu azaltabilir . Stres, rüyaların desenlerini ve duygusal içeriğini renklendirebilir.

Stres hormonu kortizolün seviyesi uyku-uyanıklık döngüsü için önemli çıkarımlara sahiptir. Kortizol genellikle uykuya hazırlık için geceleri azalırken , çalışmalar uykusuzluk çeken kişilerin akşamları daha yüksek kortizol seviyelerine sahip olduğunu ve bunun da daha fazla sayıda gece uyanmasıyla bağlantılı olduğunu bulmuştur. Ancak, yüksek kortizol seviyelerinin uykusuzluğa mı neden olduğunu yoksa uyku sorunlarının kortizol seviyelerini mi artırdığını bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bazı araştırmacılar kısa süreli uykusuzluğun bir nedenini stresli bir olaya verilen tepki olarak tanımlamış ve uyuyamamayı olası bir tehdide karşı doğal bir tepki olarak görmüştür. Savaş ya da kaç tepkisi, uyumayı zorlaştırabilecek ani fizyolojik değişikliklere neden olur, bunlara şunlar dahildir:

Kas Gerginliği: Stres tepkisinin ayırt edici özelliklerinden biri kas gerginliğidir. Vücuttaki ana kas grupları olası bir zarar veya acı beklentisiyle gerilir. Ancak çok fazla gerginlik, huzurlu bir uyku için gereken gevşemeye engel olabilir.

Yükselen Kalp Atış Hızı: Yükselen kalp atış hızı ve hızlı nefes alma, stresin yaygın belirtileridir. Ancak, sağlıklı uyku bunun tam tersini gerektirir – yavaşlayan kalp atış hızı ve nefes alma.

Sindirim Sistemi Etkileri: Aşırı stres sindirim sistemini etkileyebilir, genellikle uyumaya çalışırken rahatsızlık verebilecek mide bulantısı, ishal veya kabızlığa neden olabilir.

İyi haber şu ki, daha fazla stres daha kötü uykuya yol açabilse de, bunun tersi de geçerli gibi görünüyor. Bir çalışma, daha yüksek stres seviyeleri yerine stresli olaylar üzerinde düşünmenin uyku kalitesini etkileyen birincil faktör olduğunu buldu. Stresle başa çıkmanın yollarını bulmak, yüksek stresli yaşam tarzlarına sahip olanlar için bile stresin uyku üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilir. Çalışmalar ayrıca geçici bir stres faktörü sona erdikten sonra uykunun hızla iyileşebileceğini buldu.

Uyku stresi nasıl etkiler?

uyku

Yeterince uyumamak stres seviyeleri ve genel ruh hali üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, daha iyi uyuyan kişilerin daha az olumsuz duygu yaşadığını ve stresli bir olaydan daha hızlı kurtulabildiğini göstermektedir.

Biyolojik düzeyde, düşük uyku kalitesi ve uyku yoksunluğunun, kortizol seviyeleri ve sistemik inflamasyon gibi stresle ilişkili parametreleri etkilediği düşünülmektedir. Parçalanmış uyku veya uzun süreli uyku yoksunluğu, daha yüksek kortizol seviyelerine katkıda bulunuyor gibi görünmektedir. Doğal uyku-uyanıklık ritimleriyle uyumlu olmayan zamanlarda uyumak da kortizol modellerini bozabilir.

Kadınların pek çoğu adet yani regl öncesinde Uykusuzluk sorunu yaşar. Peki, adet öncesi uykusuzluğun sebebi nedir?

National Türk öneriyor: Kolay Uykuya Geçiş Yöntemleri

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu