Doktor TavsiyeleriÇocuk Sağlık

Hatice Polat Menekşe: Slushie içecekler, 10 yaş altı çocuklar için tehlikeli

Uzm. Dr. Hatice Polat Menekşe, yaz aylarında çokça tüketilen buzlu içeceklerin 10 yaş altı çocuklar için büyük tehlike oluşturduğunu belirtti.

Yaz aylarının gelmesiyle buzlu içecek tüketim oranları da artacak. Popüler olan slushie içecekler hem rengârenk görüntüsü hem de tadıyla çocuklar tarafından da ilgi görüyor. Ancak sulu kar etkisini verebilmek için bu tür içeceklere E422 koduyla yer alan ‘Gliserol’ ekleniyor. Çamlıca Erdem Hastanesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı, Uzm. Dr. Hatice Polat Menekşe ise bu madde hakkında çeşitli uyarılarda bulundu. 10 yaş altındaki çocukların bu tür içeceklerden uzak tutulması gerektiğini belirterek “Üreticilere çok az miktarda gliserol kullanılması uyarısı var. Ancak bunun ne kadar uygulanabildiğini bilmiyoruz. Kaldı ki çok az haliyle bile 10 yaş altı çocuklar için tehlike arz ediyor” açıklaması yaptı.

Hatice Polat Menekşe: Bilinç kaybına yol açıyor

slushie icecek zarar

Uzm. Dr. Menekşe, “Bu tür içecekler geleneksel olarak şekerle hazırlanırken son dönemlerde hazır gıda olarak bulunması için gliserol kullanılarak yapılıyor. Küçük çocuklarda tüketildiğinde baş ağrısı, kusma, karın ağrısı, kan şekeri düşüklüğü, bilinç kaybına yol açabiliyor. Aileler ise bu semptomların neden kaynaklandığını anlayamayabiliyor. Dikkatli davranmak bu nedenle önemli” dedi.

Slushie  içeceklerde miktar fazla

Gliserol tüketiminin 4 yaş altındaki çocuklarda çok tehlikeli olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Menekşe, “4-10 yaşındaki çocuklara ise çok az miktarda, verilmelidir. Bu içecekleri fazla tüketen 4 yaş altındaki çocuklar için ise ciddi sonuçlar doğurabilir. Maalesef müdahalesi geciken kan şekeri düşüklüğü ve bilinç kaybı gibi bir durumda uzun dönem etkileri çocukta kalabilir. 4 yaş altında bildirilmiş böyle vakalar var ” uyarısında bulundu. Gliserol hazır gıda ürünlerine genellikle tatlandırıcı veya koruyucu olarak kullanılır ama çoğunda zarar veremeyecek derecede eser miktarlardadır. Slushie içeceklerde ise miktar olarak fazlalığı endişe kaynağını oluşturur.

Ailelere önerilerde bulunan Uzm. Dr. Menekşe, “Çocuklarınıza hazır ürünleri tükettirmeyin. Örneğin meyve suyunu siz hazırlayın. Kutulu ürünleri ise ancak güvenli aralıklarla tüketebilirler” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Slushie  içecek nedir?

Slushie   aromalı bir dondurulmuş gıdadır. Dondurulmuş kahve içecekleri ve dondurulmuş alkollü içeceklerin yanı sıra daha geleneksel slush içecekleri de vardır.

Su içinde donmuş buz, suyun erime noktası için 0 °C (32 °F) standarttır. Sudan yapılan buz 0 °C veya daha düşük bir sıcaklıkta olabilir. Makinelerin çalkalanması kısmen suyun donmasını katı hale getirmektir. İçeceklerin bir kısmı, karışımın donma sıcaklığını düşürmek için katkı maddelerine sahiptir, böylece içecek bir su slush içeceğinden daha soğuk olabilir.

Çağın en büyük sağlık sorunlarının başında diyabet geliyor. Peki, Tip 2 diyabeti olanlar hangi İçecek tüketmeli hangilerinden kaçınmalı?

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu