Yiyecekler ve İçecekler

Kahve neden ağız kokusu yapar, nasıl önlenir?

Kahve neden ağız kokusuna neden olur ve ne yardımcı olur? Bu makalede en sevilen içeceğin yarattığı hoş olmayan durumun çözümünü sunuyoruz.

Kahve birçok insanın günlük yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Tek dezavantajı kahve içmenin ağız kokusuna neden olabilmesidir. Bunun nedenini ve neyin yardımcı olduğunu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kahve, en popüler içeceklerden biridir. Sonuçta bunun iyi bir nedeni var, uyarıcı bizi uyarıyor ve konsantrasyonu artırıyor.

Ayrıca ölçülü kahve tüketiminin kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı ve hatta Alzheimer, Parkinson ve depresyonu önleyebildiği bile söyleniyor.

Ancak kahve tüketmenin dezavantajları da olabilir. Örneğin, bazı insanlar bunu içtikten sonra ağız kokusu hissederler.

Kahve neden ağız kokusu yapar?

Kahvenin ağız kokusuna neden olmasının çeşitli nedenleri olabilir. Bunun başlıca nedenlerinden biri kahvenin asit içermesidir.

Bunlar ağızdaki pH değerini düşürebilir ve bakterilerin büyümesini teşvik edebilir. Ağızdaki bazı bakteriler bazen hoş olmayan bir kokuya neden olan kükürt bileşikleri üretir.

Ayrıca kahve tüketmek ağzınızın kurumasına neden olabilir. Ağız kuruduğunda normalde bakterileri ve kokuları nötralize etmeye yardımcı olan tükürük üretimi azalır.

Daha az miktarda tükürük, bakterilerin ağızda çoğalmasına ve hoş olmayan bir koku üretmesine neden olabilir.

Ancak herkes kahve içtikten sonra ağız kokusu duymaz. Hoş olmayan bir kokunun oluşup oluşmaması bireysel ağız florası, ağız hijyeni ve ayrıca kahvenin nasıl tüketildiği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Süt ve şeker ağız kokusuna neden olabilir. Ağızdaki bakteriler şekerle beslenir, pH’ı düşüren ve ağız kokusuna neden olabilecek asitler üretir.

Süt ayrıca doğal olarak bakteriler için besin görevi görebilen laktoz formunda şeker içerir.

Kahve kaynaklı ağız kokusu nasıl önlenir?

Kahvenin ağzınızdaki hoş olmayan tadını gidermek için alabileceğiniz çeşitli önlemler vardır. Aşağıdakiler özellikle faydalıdır:

1. Su için: Kahvenin tadını nötralize etmek için ağzınızı suyla çalkalayın. Bu, fazla kahve kalıntısını ve bakterileri ağızdan uzaklaştırır ve hoş olmayan kokuları azaltır.

2. Sakız çiğneyin: Bir diğer yararlı önlem ise sakız çiğnemektir. Bu tükürük üretimini uyarır ve kahve tadının nötrleştirilmesine yardımcı olur.

3. Bazı gıdalar: Limon, nane veya zencefil gibi bazı yiyeceklerin tadı kahvenin tadını maskeleyebilir. Ağzınızdaki tadı iyileştirmek için biraz yemeyi veya içmeyi deneyin.

4. Dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanın: Kapsamlı ağız hijyeni aynı zamanda ağızdaki kahve kalıntılarını giderebilir ve ağız kokusunu azaltabilir. Kahve artıkları orada birikebileceğinden dilinizi de temizlemeyi unutmayın.

5. Kahve tüketimini azaltın: Kahvenin ağzınızda tadı hoş değilse veya sıklıkla ağız kokusundan şikayetçiyseniz, kahve tüketiminizi azaltmanız veya daha hafif bir kahve çeşidine geçmeniz de yararlı olabilir.

Hangi içecekler ağız kokusunu nötralize eder?

Ağız kokusunu gidermeye yardımcı olabilecek çeşitli içecekler vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, buna öncelikle su dahildir.

Ancak yeşil çay aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahip olan ve dolayısıyla ağız kokusunu gideren polifenoller de içerir.

Nane, papatya veya adaçayı gibi bitki çayları da nefesi tazeleyebilir ve hoş olmayan kokuları etkisiz hale getirebilir.

Antibakteriyel özellikleri nedeniyle zencefil çayı veya zencefil suyu da ağız kokusuyla mücadelede yardımcı olabilir.

Aynı şey ağızdaki pH seviyesini düzenleyerek nefesin daha taze olmasını sağlayan limonlu su için de geçerlidir.

Her gün kahve içtiğinizde vücudunuzda neler oluyor?
‘Kara Ruh’ lakaplı Kosta Rika kahvesi Türkiye’de

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu