Yiyecekler ve İçecekler

Kahve hakkında her şey

Pek çok kişi güne bir fincan kahve içmeden başlayamaz. Peki, kahve hakkında bilgileriniz yeterli mi? Kahve nerede nasıl ortaya çıktı, hangi aşamalardan geçerek bardağımıza geliyor. Peki, kahvenin fayaları nelerdir?

Kahve günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde biraz soluklanmak için leziz bir tercih.İşte, mis gibi kokusunun yanı sıra sağlık için faydalı olan kahve hakkında tüm merak ettikleriniz…

Kahve Nedir?

kahve 1

Kahve, çekilmiş kahve çekirdeklerinden demlenen soğuk veya sıcak bir içecektir. Ancak kahve çekirdeği bir çekirdeğe benzese de aslında bir çekirdek değil, bir kahve kirazının içindeki çekirdek veya tohumdur. Bu, bir kahve bitkisinin ürettiği meyvedir.

Kahve bitkileri 100 yıla kadar yaşayabilir ve bu ağaçlar 7 ila 20 yaşları arasında en fazla kahve kirazı üretir. Ulusal Kahve Birliği’ne göre, her yıl tek bir kahve bitkisi yaklaşık 10 pound kahve kirazı üretebilir . Kirazlar olgunlaştığında parlak kırmızıya döner ve bu noktada hasat için hazır hale gelirler.

Kahvenin Tarihçesi Nedir?

Eski bir efsaneye göre, kahve ilk olarak MS 850 yılında Etiyopya’da Kaldi adlı bir çoban tarafından keşfedildi. Bir gün tarlasındayken, keçilerinin bir çalının yakınında heyecanla hareket ettiğini gördü. Daha fazla gözlemlediğinde, keçilerin kırmızı meyveler ( kahve kirazları) yediğini gördü.

Kaldi de meyveleri yedi. Benzer bir coşku ve enerji hissi yaşadıktan sonra meyveleri yerel rahiplere götürdü. Kirazları kurutup kaynatarak bir içecek yapma fikrini ortaya attılar ve böylece kahve doğmuş oldu.

Buradan, kahvenin enerji verici etkileri yavaş yavaş tüm dünyada bilinir hale geldi. Arabistan’a ve ardından Avrupa’ya yayıldı. National Coffee Association’a göre kahve, 1600’lerin ortalarında Kuzey Amerika’ya ulaştı .

Kahve neden ağız kokusu yapar, nasıl önlenir?

Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve, daha gençken kahve kirazlarının kaynatılmasıyla yapılırdı. Günümüzde, Ulusal Kahve Derneği’nin açıkladığı gibi, süreç biraz daha karmaşıktır :

Adım 1: Ekme  İşlenmemiş kahve tohumları ekilir ve bir kahve bitkisine dönüştürülür. Yeni ekilen bir ağacın kahve kirazı üretmesi ortalama üç ila dört yıl sürebilir.

Adım 2: Hasat  Genç kahve kirazları yeşildir ancak hasada hazır olduklarında parlak kırmızıya dönerler. Kirazlar elle veya makineyle toplanabilir. Hasat yılda bir kez yapılır.

Adım 3: İşleme, Fermente Etme ve Kurutma  Kahve çekirdekleri yüksek nem içeriğine sahiptir ve %11’lik ideal nem seviyesine ulaşmak için kurutulması gerekir. Çekirdekleri işlemek ve kurutmak için iki yöntem vardır. Kuru yöntem, kahve kirazlarının güneşte doğal olarak kuruduğu dört haftalık bir işlemdir. Kirazlar, kabuk katmanları hala bağlıyken (meyve özü, mukus ve parşömen) bir yüzeye eşit şekilde dağıtılır. Kirazlar, eşit şekilde kurumasını sağlamak için sık sık tırmıklanır veya çevrilir.

Kuru yöntem, kurutmadan önce kahve kirazı kabuğunun çıkarılmasını içermez, ancak ıslak yöntem bunu içerir. Islak yöntem sırasında, kahve kirazından posa çıkarılır ve parşömen kabuğu hala bağlı olan kahve çekirdeği ortaya çıkarılır. Çekirdekler ayrıca, musilaj doğal olarak eriyene kadar iki güne kadar su dolu bir fermantasyon tankında bekletilir. Fermantasyon -özel kahvelerde yaygın olan- musilajdaki şekeri parçalayarak kahve çekirdeklerinin lezzetini ve kokusunu artırır. Bu işlem tamamlandıktan sonra çekirdekler durulanır ve güneşte veya makinede kurutulur.

Adım 4:  Öğütme Bir kabuk soyma makinesi kuru işlenmiş kahveden kabuğu ve ıslak işlenmiş kahveden kalan parşömeni çıkarır. Daha sonra çekirdekler derecelendirilir ve boyuta ve ağırlığa göre sıralanır ve kusurlar açısından kontrol edilir. Kusurlu kahve çekirdekleri makine veya elle çıkarılır. Öğütme işleminden sonra kahve çekirdeklerine “yeşil kahve” denir.

Adım 5: Kavurma  Bu işlem yeşil kahve çekirdeklerini kahverengi kahve çekirdeklerine dönüştürür. Kahve yaklaşık 550 derece F’de kavrulur.

Adım 6: Öğütme  Bu işlem, kahve çekirdeğini kahve telvesine dönüştürür ve daha sonra bunları bir fincan kahveye demler.

Kahvenin sağlığa faydaları nelerdir?

kahve fayda

Enerjisi arttırır: Tek bir fincan (yaklaşık 8 oz) normal kahve yaklaşık 96 mg kafein içerir, daha az yorgun hissetmenize ve enerji seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Diyabet riskini azaltır: Düzenli fiziksel aktivite ve beslenmenize dikkat etmenin yanı sıra kahve, tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir. Araştırmalar, uzun süreli kahve tüketimi ile diyabet geliştirme riskinin daha düşük olması arasında güçlü bir bağlantı olduğunu uzun zamandır ortaya koymuştur. Ancak, akut kahve tüketiminin kan glikozunu veya insülini önemli ölçüde azaltıp azaltmadığı belirsizdir .

Nörodejeneratif Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olabilir: Alzheimer hastalığı , Parkinson hastalığı , Huntington hastalığı ve spinal musküler atrofi  gibi çeşitli bozukluklar . Bu hastalıklar genellikle tedavi edilemez ve güçten düşürücüdür, ancak bazı çalışmalar kafeinin anti-apoptotik, antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle beyni korumaya ve nörodejeneratif hastalık riskini düşürmeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Örneğin, Alzheimer hastalığının gelişimi durumunda, kafeinin oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Karaciğer sağlığını korur: Kahve ayrıca karaciğeri korumaya yardımcı olabilir:  Bir incelemeye göre  , kahve tüketimi siroz dahil kronik karaciğer hastalıkları riskini azaltabilir. Özellikle, polifenollerin varlığı nedeniyle bu tür etkiler hem kafeinli hem de kafeinsiz kahvede görülebilir . Araştırmacılar ayrıca, hepatosellüler karsinom adı verilen bir kanser türü de dahil olmak üzere kronik karaciğer hastalığınız varsa kahvenin güvenle tüketilebileceğini belirtiyorlar.

Kahve kilo vermeye yardımcı olur mu?

Birkaç kilo vermek istiyorsanız, kahve vücudunuza metabolik bir destek sağlayabilir. Bir meta-analiz, 606 insan katılımcıda genel vücut yağında ve vücut ağırlığında ve vücut kitle indeksinde (VKİ) mütevazı düşüşler olduğunu doğruladı.Kahvenin kilo verme potansiyelini tatlandırıcılarla baltalamamak son dörece önemli.

Kahvenin zararları nelerdir?

kahve zarar

Kahvenin faydaları olduğu gibi, kahvede bulunan kafein maddesinin yan etkileri de olabilir.

Günlük 400 mg kafein çoğu sağlıklı yetişkin için güvenli bir miktardır. Bu, yaklaşık 4 fincan normal kahveye eşdeğerdir. Günde bu miktardan fazlasını içmek çeşitli yan etkilere neden olabilir, örneğin:

  • Huzursuzluk
  • Sinirlilik
  • Uyku problemi
  • Sık idrara çıkma
  • Baş ağrıları
  • Hızlı nabız
  • Mide bulantısı
  • Kas titremeleri

Kahveye karşı hassasiyeti olan kişiler, içtikleri miktarı azaltmalı veya kafeinsiz kahveye geçmelidir.

Çok fazla kahve gençlerde de benzer etkilere neden olabilir. Bu nedenle  Michigan Üniversitesi , 12 ila 18 yaş arasındaki ergenlerin kafein alımını günde 100 mg (veya 1 fincan kahve) ile sınırlamalarını öneriyor.

12 yaşından küçük çocuklar için ne kadar kafeinin güvenli olduğuna dair herhangi bir kılavuz bulunmuyor. Ancak Nemours Children’s Health, çocuklarda yan etki tetiklemek için çok fazla kafein tüketilmesine gerek olmadığını, bu nedenle tüketimin minimumda tutulması gerektiğini söylüyor .

Kahvedeki aşırı kafeinin, dekonjestanlar ve bitkisel ürün echinacea gibi belirli ilaçlar ve takviyelerle etkileşime girebileceğini unutmayın . Takviyeler, reçeteli ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar kullanıyorsanız, ne kadar kafein veya kahveyi güvenle tüketebileceğinizi öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

 

Her gün Kahve içtiğinizde vücudunuzda neler oluyor? Bir fincan kahve vücudunuza sadece enerji vermez, bedeniniz için pek çok fayda sağlar…

National Türk öneriyor: Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu