Şifalı Bitkiler

Okaliptüs ile sivrisinekleri kovun: İşte basit tarif

Sivrisineklere karşı okaliptüs tarifi: Evde kolayca yapabileceğiniz tarif ile yazın belası sivrisineklerden kurtulun.

Yaz birçok insanın en sevdiği mevsimdir. Bizi rahatsız eden tek şey var: Geceleri ısıran sinir bozucu sivrisinekler. Okaliptüsün sivrisineklere karşı faydası biliniyor. Peki bu doğal yöntemle sivrisinekleri nasıl kovarsınız?

Akşam yatakta uzanıyorsunuz ve aniden kulağınızın yanında bir uğultu sesi duyuluyor. Odada sivrisinek varsa, bu sadece uyumanızı engellemekle kalmaz, çoğu zaman onu bulup yakalamak da zordur.

Sivrisineklerin, insanların ve hayvanların vücut kokusundaki bazı maddeleri tespit edebildikleri özel duyu organları vardır. Kanlarıyla beslenmek için özellikle potansiyel konakçılar ararlar.

Çoğu zaman bir sivrisinek ısırığı durmaz ve etkilenen bölgeler ertesi sabah deli gibi kaşınır.

Bu nedenle ilk etapta sivrisinek tarafından ısırılmamak en iyisidir. Yararlı bir ev ilacı okaliptüstür. Peki bitkiyi tam olarak nasıl kullanabilirsiniz?

Sivrisineklere karşı okaliptüs: Bu tarifle onları uzak tutun

Eczaneden sivrisinek önleyici spreyler satın almak yerine, okaliptüslü spreyi kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Bu kadar kolay:

Okaliptüs sivrisinek kovucu: İçindekiler

  • 10 damla okaliptüs esansiyel yağı
  • 50 ml su
  • Sprey şişesi

Nasıl Yapılır?

  • 1. Sprey şişesini 50 mililitre suyla doldurun.
  • 2. Şişeye 10 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyin.
  • 3. Şişenin kapağını kapatın ve yağın suyla karışması için iyice çalkalayın.
  • 4. Dışarı çıkmadan önce karışımı cildinize veya giysilerinize bolca püskürtün.
  • 5. İşlemi birkaç saatte bir veya ihtiyaç duyuldukça tekrarlayın. Yatmadan önce tekrar püskürtmek de mantıklı olabilir.

Önemli: Okaliptüs esansiyel yağı bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle alerjik reaksiyon göstermediğinizden emin olmak için karışımı önceden cildinizin küçük bir bölgesinde test edin.

Sivrisinekler ne tür kokulardan nefret eder?

Sivrisinekler belirli kokulardan hoşlanmazlar, bu nedenle okaliptüs spreyi bu kadar etkilidir.

Okaliptüs, doğal kovucu görevi görebilen sitronelal ve okaliptol gibi bileşikler içerir. Ancak diğer kokuların da böcekler üzerinde caydırıcı etkisi vardır.

Bunlar öncelikle limon otu, lavanta, nane ve melisadır.

Bitkilerin uçucu yağlarını kullanabilir veya kurutulmuş çiçekleri yaşam alanınıza veya dış mekana, örneğin bir kaseye koyabilirsiniz.

Hangi bitkiler sivrisinekleri uzak tutar?

Genel olarak sivrisinek kovucu kokusu olan tüm bitkiler böcekleri uzak tutabilir. Bahsedilen bitkilere ek olarak aşağıdaki bitkiler de bahçe veya balkon için özellikle uygundur:

Kedi nanesi ayrıca sivrisinekleri uzaklaştırabilen esansiyel yağlar da içerir. Bahçeye kedi nanesi ekin veya verandaya veya evin içine kedi nanesi saksıları yerleştirin.

Kadife çiçeği sivrisinekleri uzak tutabilecek güçlü bir koku yayar. Burada da ister bahçeye dikebilirsiniz, ister terasa ya da evinizin içine kadife çiçeği saksıları yerleştirebilirsiniz.

Aynı şey fesleğen için de geçerli. Mozzarella veya domates sosuna çeşni olarak sevsek de fesleğenin kokusu sivrisinekleri caydırır.

Alerji geceleri neden kötüleşir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu