Kalp ve DamarVitaminler ve Takviyeler

Japon mucizesi artık çeşit çeşit: Natto Bar Koganean

Kan pıhtılaşmasını önlemek başta olmak üzere birçok faydası bulunan Japon mucizesi Natto artık kendine özgü bir mağazada satışta: Natto Bar Koganean

Natto Bar Koganean adlı restoran Tokyo’da Japonya’nın ilk özelleştirilebilir natto mağazası olarak hizmet veriyor.

Japonya’nın sunduğu tüm geleneksel yiyecekler arasında, natto veya fermente soya fasulyesinden daha bölücü olanını bulmakta zorlanacaksınız.

Natto saymakla bitmeyen faydalarına rağmen büyük ölçüde kendine özgü aroması ve mukus benzeri dokusu nedeniyle yabancılar tarafından kötü bir üne sahip.

Ancak natto’yu kutuplaştırıcı bulanlar yalnızca Japon olmayanlar değil.

1000 Yıllık Japon Yemeği Natto’dan Doğan Mucize: Nattokinase

Yakın zamanda Japonya’da yapılan bir online anket Japon halkının yaklaşık yüzde 62’sinin natto yemekten hoşlandığını ortaya çıkardı, ancak yanıt verenlerin geri kalan yüzde 38’i bunu yalnızca tolere edilebilir bulduklarını veya hiç beğenmediklerini söyledi.

Büyük çoğunluk Natto’yu sadece faydaları için yiyor.

Natto Bar Koganean olarak adlandırılan mağaza, Tokyo’nun Kuramae Bölgesi’nde bulunuyor ve Japonya’nın ilk özelleştirilebilir natto mağazası.

Mağazanın konsepti, tıpkı bir barda kokteyl içiyormuş gibi, natto’yu istediğiniz gibi sipariş etmektir.

Kendi tercih ettiğiniz natto’yu yapmak için özelleştirebileceğiniz birçok öğe var.

Üç boyutta soya fasulyesi bulunuyor: Büyük, küçük ve iri öğütülmüş.

Aralarından seçim yapabileceğiniz on malzeme de var: Kurutulmuş yosun gevreği, kimchi, soğan, ume erik, deniz yosunu, kırmızı shiso (biftek otu), bıldırcın yumurtası, kurutulmuş palamut gevreği, yeşil biber miso, wasabi ve kırmızı biber yağı.

Natto Mağazası
Natto Mağazası

Eğer seçim yapamıyorsanız yukarıda resimde görülen önceden hazırlanmış nattolardan birini seçebilirsiniz.

Natto geleneksel olarak pişmiş soya fasulyelerinin pirinç samanına sarılması ve fermente edilmesine izin verilmesiyle yapılıyor.

Bu mağazada alternatif olarak bambuya sarılmış olarak da servis ediliyor.

Natto Bar Koganean’da kötü koku yok

Özellikle kötü koku, pek çok ziyaretçinin ve Japonların fasulyeyi yerken tedirgin olmasına neden oluyor.

Natto Bar Koganean’da üretildiğinde bu durum büyük ölçüde ortadan kalktı, böylece müşteriler bu versiyonu yemekten keyif alıyor.

Tanıdık koku eksik olsa da çoğu müşteri tadı çok tanıdık buluyor ve hayal kırıklığına uğramıyor. Bu aynı zamanda turistleri geleneksel yemekler konusunda da heyecanlandırıyor.

Natto Bar Koganean’ın online mağazası, soya fasulyesinin tatlılığını arttırdığı için, kreasyonlarının pirinç ve bir tutam tuzla tüketilmesini öneriyor.

Tokyo şubesinin yanı sıra Osaka’da da bir mağaza bulunuyor veya hayranlar favori karışımlarını evlerine sipariş edebiliyor.

Natto’daki mucize: Nattokinase

Araştırmalara göre kan pıhtılaşmasını önleyen veya mevcut pıhtıları çözmeye yarayan Nattokinase trombolitik bir enzim olarak görev yapar.

Kan pıhtılarını önlemek veya kan dolaşımını artırmak amacıyla takviye olarak kullanılan Nattokinase’nin kökeni ve tarihi Japonya’ya dayanmakta.

Japonya’da geleneksel bir fermente yiyecek olan “natto”dan elde edilen bir enzimdir. Özel bir bakteri türü olan Bacillus subtilis içeren natto, soya fasulyesi çekirdekleri üzerinde jelimsi bir kaplama oluşturan bu bakterinin etkisiyle üretilir.

Bu bakterinin enzimatik aktivitesi nattokinase’nin oluşmasını sağlar. Japon yemek kültüründe genelde sabah kahvaltısında tüketilen Natto’da bulunan Nattokinase enziminin faydaları saymakla bitmiyor.

Nattokinase Nedir? İşte Faydaları

Nattokinaz’ın kalp sağlığı için faydaları

Nattokinaz Kaynağı Natto Nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu