Şifalı Bitkiler

Güçlü bir beden için zerdeçalı eksik etmeyin

Rengi ve tadıyla dikkat çeken zerdeçal, tam bir şifa kaynağıdır. Doğru tüketildiğinde zerdeçal sizi pek çok hastalığa karşı koruyacaktır. İşte, zerdeçalın faydaları...

Geleneksel Çin tıbbında kullanılan zerdeçal içinde bulunan kurkumin sayesinde tam bir mucizedir. Bu leziz baharatı günlük beslenmenize ekleyerek pek çok hastalığa karşı korunmuş olursunuz. İşte, zerdeçal hakkında merak edilenler…

Zerdeçal yemeklere ve çaylara hem renk hem lezzet katan bir baharattır. Zencefilin bir akrabası olan zerdeçal, yerli bir Asya bitkisinin köksapından (kökünden) gelir ve yüzlerce yıldır yemek pişirmede kullanılır. Ayrıca Çin ve Hindistan’da ayurveda ve diğer geleneksel tıp türlerinde de kullanılmıştır.

Ayrıca Hindistan gibi yerlerde yüzyıllardır solunum sorunları gibi sorunları tedavi etmek için ilaç olarak da kullanılmıştır. Son zamanlarda zerdeçal, kanserle savaşabilen, depresyonu hafifletebilen ve daha pek çok şeye yardımcı olabilecek bir süper gıda olarak lanse edildi. İşte, zerdeçal hakkında her şey…

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal, zencefilgiller familyasından çok yıllık bir bitki olan curcuma longa bitkisinin kökünden elde edilen bir baharattır. Başlıca etken maddesi kurkumindir.

Zerdeçalın hazinesi kurkuminin faydalarında yatmaktadır. Kurkumin antioksidanlara ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmacılar, artritten ülseratif kolite kadar inflamasyonun rol oynadığı hastalıklara yardımcı olup olamayacağını araştırıyorlar.

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

guclu bir beden icin zerdecali eksik etmeyin 1

Depresyonla mücadelede etkili

Zerdeçaldaki çeşitli bileşikler sağlığınızı destekleyebilir. Bunlardan en bilineni kurkumindir. Bilim insanları, kurkuminin depresyonu hafifletme ve antidepresanların daha iyi çalışmasına yardımcı olma potansiyeli konusunda heyecan duyuyor.

Tip 2 diyabete iyi gelir

Kurkumin iltihapla savaşmaya ve kan şekeri seviyelerini sabit tutmaya yardımcı olabileceğinden, tip 2 diyabetin önlenmesi veya tedavisinde yararlı bir araç olabilir. Bir çalışma, prediyabetli 240 yetişkini takip etti ve 9 ay boyunca kurkumin takviyesi almanın diyabet geliştirme olasılığını azalttığını buldu.

Soğuk algınlığı tedavisinde etkili

Bir dahaki sefere kötü havalarda olduğunuzda biraz zerdeçal çayı yudumlamak isteyebilirsiniz. Kurkumin, uçuk ve grip de dahil olmak üzere çeşitli virüslerle savaşmanıza yardımcı olabilir. Zerdeçalın sadece %3 oranında kurkumin içerdiğini ve vücudunuzun kurkumini iyi absorbe edemediğini, bu nedenle ara sıra içilen çayın da işe yaramadığını unutmayın.

Adet ağrılarını hafifletir

Kadınları arka arkaya üç adet döngüsü boyunca takip eden yakın tarihli bir araştırma, kurkumin takviyelerinin PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu buldu.

İnflamasyonu azaltır

Enflamasyonun vücudunuzdaki dokuları etkilemeye başladığı kronik durumlar için zerdeçal almak faydalı olabilir.

Ülseratif kolitli hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada , reçeteli ilaçlarla birlikte günde 2 gram kurkumin alanların, ilacı tek başına alanlara göre remisyonda kalma olasılıklarının daha yüksek olduğu görüldü.

Hafızayı güçlendirir

Yapılan çalışmalar zerdeçalın hafızayı güçlendirdiği ortaya konulmuştu. Başka bir klinik araştırma, 18 ay boyunca günde iki kez alınan 90 miligram kurkuminin demansı olmayan yetişkinlerde hafıza performansını artırmaya yardımcı olduğunu gösterdi.

Ağrı kesici özelliği taşıyor

Çin’de yüzlıllardır zerdeçal artrit tedavisinde kullanılıyor.

Kalp hastalığı riskini azaltır

Enflamasyonu ve oksidasyonu azaltmaya yardımcı olma özelliği sayesinde zerdeçal, kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Araştırmalar zerdeçalın kalp hastalığı sürecini tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor . 12 hafta boyunca kurkumin takviyesi alan sağlıklı orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde, yüksek tansiyonda önemli bir rol oynayan dirençli arter endotelyal üretimi arttı.

Başka bir çalışma koroner arter baypas ameliyatı geçiren 121 kişiyi takip etti. Ameliyattan birkaç gün önce ve sonra günde 4 gram kurkumin alan grupta hastanede kalp krizi geçirme riskinin %65 azaldığı görüldü.

Zerdeçal, kolesterol düzeylerini yönetmek için ilaçlarla birlikte kullanıldığında da yararlı olabilir. Araştırmalar , kurkuminin güvenli olduğunu ve belirli kolesterol düzeylerini düşürerek kalp hastalığı riski taşıyan kişileri koruyabileceğini gösteriyor; ancak ne kadar ve hangi türünün etkili olduğuna bakmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

Birkaç çalışmaya göre kurkumin kanserin büyümesini ve gelişimini etkileyebilir .

Kolorektal kansere odaklanan bir çalışmada , erkeklerde kolondaki lezyonların sayısında %40’lık bir azalma görüldü.

Zerdeçal nasıl kullanılır?

guclu bir beden icin zerdecali eksik etmeyin 3

Zerdeçalı takviye olarak alabilir veya baharat olarak kullanabilirsiniz. Zerdeçalı sütle karıştırıp içebilirsiniz. Bu leziz baharatı mercimek çorbasında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Zerdeçal ve karabiber neden birlikte kullanılmalı?

Zerdeçal, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip altın bir baharattır. Peki zerdeçalı nasıl daha güçlü hale getirirsiniz? Karabiber ekleyerek.

Araştırmalar , zerdeçaldaki doğal bir madde olan kurkuminin vücut tarafından iyi emilmeyebileceğini öne sürüyor. Ancak Karabiber içerisinde bulunan bir bileşik olan piperin, kurkumin emilimini artırmaya yardımcı oluyor.

Kadıköy Postası öneriyor: İftar sofralarında asitli içecekleri kaldırın!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu