Şifalı BitkilerYiyecekler ve İçecekler

Zerdeçal karabiber birlikteliği neden önemli?

Zerdeçal ve karabiberi neden birlikte kullanmalısınız: Zerdeçalın karabiberle birlikte tüketilmesi kurkumin emiliminin artmasına yardımcı olabilir.

Zerdeçala antiinflamatuar özelliklerini veren birincil biyoaktif madde olan kurkumin, vücut tarafından iyi bir şekilde emilmeyebilir. Zerdeçal karabiber birlikteliği ise kurkumin emiliminin artmasını sağlar.

Zerdeçal, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip altın bir baharattır. Peki zerdeçalı nasıl daha güçlü hale getirirsiniz? Cevap basit: Karabiber ekleyerek.

Araştırmalar, zerdeçaldaki doğal bir madde olan kurkuminin vücut tarafından iyi emilmeyebileceğini öne sürüyor. Ancak karabiberde bulunan bir bileşik olan piperin, kurkumin emilimini artırmaya yardımcı olabilir.

Chicago Tıp Üniversitesi’nde kayıtlı bir diyetisyen olan Courtney Schuchmann’a göre kurkumin tek başına vücudu hızlı bir şekilde terk ediyor, bu da zerdeçalın sağlık açısından bazı faydalarını kaçırıyor olabileceğiniz anlamına geliyor.

Zerdeçal karabiber: Süper ikili

Schuchmann, piperinin “kurkuminin metabolik yolunu bloke ederek” çalıştığını ve bunun da vücudun kurkumini alıp kullanmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Piperin diğer besinlerle aynı şekilde çalışır ve demir, beta-karoten ve selenyumun emilimini de artırabilir.

Bir dahaki sefere zerdeçalla yemek pişirirken karabiber eklemeyi unutmayın.

Schuchmann, “Zerdeçal ve karabiberi soslar, köriler, marinatlar, salata sosları ve hatta smoothie’lerde birleştirmeyi deneyin ve kurkuminin sağlık açısından potansiyel faydalarından tam olarak yararlanın” dedi.

Zerdeçal ve Karabiberi Her Zaman Birlikte Yemeli misiniz?

Zerdeçal ve karabiberi birlikte pişirmek iyi bir fikir olsa da biberiniz biterse üzülmeyin.

Diyetisyen Monique Richard, zerdeçalın karabiber olmadan da antiinflamatuar ve diğer sağlık yararları sunabileceğini söyledi.

Richard, “Zerdeçaldaki aktif bileşikleri piperinle eşleştirerek vücudumuzun kullanması biraz daha kolay, ancak onu nasıl tüketirsek tüketelim yine de faydalı olacak” diyor.

Vücudun zerdeçalı emmesine yardımcı olabilecek tek bileşen karabiber değildir.

Kurkumin yağda çözünür, yani fındık, tohum, sızma zeytinyağı ve avokadonun vücudunuzun kurkumini emmesine ve kullanmasına yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Zerdeçal, Ayurveda tıbbında ve Asya mutfaklarında yüzyıllardır kullanılmaktadır ve bu baharat genellikle balık, kaju fıstığı ve diğer sağlıklı yağ kaynakları içeren tariflerde kullanılmaktadır.

Zerdeçal Bağırsak Mikrobiyomunu da Etkileyebilir

Vücudun kurkumine erişmesinin tek yolunun emilim olmadığını gösteren bazı kanıtlar var.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde tıp profesörü ve klinik beslenme bölümü başkanı olan Zhaoping Li, baharatın bağırsak mikrobiyomu üzerindeki etkisi sayesinde zerdeçalın sağlık açısından daha fazla faydasını elde edebileceğimizi söyledi.

Li, mutfakta kullanılan baharat dozlarının bağırsak mikrobiyomunun bileşimini değiştirdiğini tespit eden 2019 tarihli bir çalışmanın ortak yazarıydı.

Araştırmacılar, tarçın, kekik, zencefil, karabiber ve kırmızı biberden oluşan bir karışım kullandılar.

Zerdeçalı özel olarak kullanmasalar da bulgular, baharatlardan elde ettiğimiz faydaların bağırsaktaki sağlıklı bakterileri besleyen prebiyotik etkilerle ilişkili olabileceğini gösterdi.

Özellikle zerdeçal konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ancak Li, sonuçta zerdeçal olduğunu ve karabiberin birlikte tüketilse de tüketilmese de sağlık açısından faydalar sağlayabileceğini söyledi.

PCOS Diyeti: Ne yenmeli ne yenmemeli?
Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu