Şifalı BitkilerTansiyon HastalıklarıVitaminler ve TakviyelerYiyecekler ve İçecekler

Doğal Ağrı Kesiciler: 8 Mucize Gıda

İbuprofen gibi ağrı kesiciler hızlı ve kolay bir çözümdür. Ancak uzun vadede vücudunuz için sağlıklı değildirler. Doğal ağrı kesiciler ise gerekli şekilde kullanıldığında mucize gibidir.

Ağrınızı hiçbir yan etkisi olmadan hafifletebilecek, denenmiş ve test edilmiş bitkisel ev ilaçlarını size göstereceğiz. İşte en iyi doğal ağrı kesiciler.

Günümüzde ilaçlar, uygun doz veya tedavi süresi yeterince iletilmeden, reçetesiz olarak eczanelerden hızlı ve kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.

Özellikle ibuprofen en sık kullanılan ilaçlardan biridir. Pek çok kişi baş ağrısı gibi herhangi bir rahatsızlık hissettiğinde ibuprofen alır.

Üründeki aktif madde genellikle hızlı etki eder ve rahatlama vaat eder. Ancak diğer ilaçlarda olduğu gibi bunları da almak yan etkilere neden olabilir ve sağlığınızı riske atabilir.

Bu nedenle belirtiler çok şiddetli değilse doğal ağrı kesiciler olarak bilinen gıdaları kullanın.

Doğal ağrı kesiciler ve etkileri

Şiddetli ağrılarda bize yardımcı olanların her zaman geleneksel ağrı kesiciler olması gerekmez.

Doğal tedaviler her zaman mevcut olmuştur; iyileştirici etkisi de doğrulanmıştır ve genellikle sorunu çözmektedir.

Sadece doğal oldukları için değil, aynı zamanda doğal olarak çalıştıkları ve yan etkilerle vücuda zarar vermedikleri için de kullanılıyorlar.

Kronik bir hasta olarak elbette doktorunuzla sürekli istişare halinde olmalısınız. Bununla birlikte, ilave doğal ağrı kesiciler almak tedaviyi yararlı bir şekilde tamamlayabilir ve semptomlarınızı hafifletebilir.

Önemli: Belirtiler sınırlı olduğu sürece doğal tedaviler ağrımızın hafiflemesine yardımcı olur. Ev ilaçlarını aldıktan sonra gözle görülür bir iyileşme olmazsa lütfen doktora başvurun.

En iyi doğal ağrı kesiciler: Arnika

Arnika: Doğal Ağrı Kesiciler
Arnika: Doğal Ağrı Kesiciler

Arnika artık analjezik ve antiinflamatuar özellikleriyle bilinen, yaygın ve sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Özellikle kas ağrıları ve yırtılmaları, şoklar, mide ağrısı, romatoid artrit ve iltihaplarda faydalıdır.

Arnika’yı yalnızca harici olarak kullanmalı ve yutmamalısınız. Kullanmak için bir çay kaşığı arnika’yı bir bardak ılık suya dökün. Daha sonra aktif maddeyi etkilenen bölgelere uygulamak için temiz bir bez kullanın.

Zencefil

Pek çok kişi zencefilin sağlıklı olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyor ancak ağrı kesici olarak da alınabileceği gerçeği bazı insanlar için kesinlikle yeni.

Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra, arnikanın aktif bileşenlerine benzer şekilde antiinflamatuar ve analjezik işlevi de vardır.

Zencefil özellikle burkulmalar, artrit, genel iltihaplanma ve karpal tünel sendromu için haricen kullanılabilir.

Bunu yapmak için bir parça zencefili kesin, üzerine ılık su dökün ve yaklaşık beş dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra etkilenen bölgelere bir bezle hafifçe uygulayın.

Mide bulantısından şikayetçiyseniz zencefil de iyileşmeye yol açabilir. İştahınızı canlandırmak ve gastrointestinal sisteminizi meşgul etmek için küçük bir parça zencefil yiyin.

Zerdeçal

Doğal aktif madde olan zerdeçal antiinflamatuardır ve eklemlerimizi sağlıklı tutar.

Bu nedenle şifalı bitki, osteoartrit ve romatoid artritte ağrıyı hafifletir.

Köri gibi doğuya özgü yemeklerle özellikle iyi giden zerdeçal ile yemeklerinizi zenginleştirin.

Altın süt özellikle popülerdir ve sağlığa faydalıdır. Bitki sütü, zerdeçal, zencefil ve diğer birkaç malzemeden oluşan bir içecek.

Ayurveda öğretilerinde altın sütün yüzyıllardır şifa verici, canlandırıcı ve temizleyici bir içecek olduğu düşünülmüştür.

Zerdeçal sütü eklem ağrılarını hafifletir, sindirimi destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Eğer zerdeçalı bir tabakta veya sütte sevmiyorsanız, aktif maddeyi yüksek konsantre kapsül veya toz formunda da alabilirsiniz.

Doğal ağrı kesiciler: Meyan Kökü

Meyan kökü almaya başlamadan önce öncelikle doktorunuzla bu konuyu konuşmalısınız.

Meyan kökü tedavisi konusunda herhangi bir endişeniz yoksa meyan kökünü aktarlardan veya eczanelerden tablet, krem ​​veya kapsül olarak rahatlıkla satın alabilir ve geleneksel ağrı kesicilerin yerine kullanabilirsiniz.

Ancak hipertansiyon, potasyum eksikliği, tip II diyabet, hepatit ve hamilelik durumlarında şifalı bitkinin etken maddesinden kaçınılmalıdır.

Sebebi: Madde kan basıncını, kortizol seviyesini ve plasenta geçirgenliğini arttırarak doğmamış çocuğun sağlıklı hormonal bezlerinin ve beyin gelişiminin bozulmasına neden olur.

Meyan kökü nedir? Meyan kökünün faydaları

Kırmızı biber

Doğal acı biber bitkisi sadece lezzet verici bir gıda olmakla kalmaz, aynı zamanda antiinflamatuar görevi de görür.

Ancak acı biberin acı ve çok lezzetli olduğunu, baharatlılığa herkesin dayanamayacağını unutmamalısınız.

Mukoza zarıyla temasından kaçının ve gözlerinizi koruyun. Toz olarak kullanmak istemiyorsanız merhem, krem ​​veya yağ özü olarak satın alabilirsiniz.

Tedavi için tozu tercih ediyorsanız, 1/4 çay kaşığı kırmızı biberin üzerine sıcak su dökün ve gün boyunca ara sıra küçük yudumlar için.

Merhemin seçimine karar verdikten sonra, etkilenen bölgeye dikkatlice uygulayın. Daha sonra ellerinizi iyice yıkayın veya en başından itibaren eldiven kullanın.

Aksi takdirde şiddetli yanma gibi hoş olmayan yan etkiler ortaya çıkabilir.

Söğüt kabuğu / Doğal ağrı kesiciler

Söğüt kabuğu doğal ağrı kesiciler arasında gösteriliyor
Söğüt kabuğu doğal ağrı kesiciler arasında gösteriliyor

Söğüt kabuğunun analjezik etkisi vardır. Özellikle baş ağrıları, kas ve adet sorunları için doğal bir ağrı kesici olarak sıklıkla kullanılır.

Söğüt kabuğu örneğin çay olarak da ateşin düşürülmesine ve osteoartrit ile artritin tedavi edilmesine yardımcı olur.

Aspirin ilacına alerjiniz varsa söğüt kabuğu kullanmamanızı öneririz çünkü hem söğüt kabuğu hem de aspirin bazılarının alerjik olduğu salisilik asit içerir.

Nane Yağı

Nane yağı aynı zamanda doğal ağrı kesiciler arasında gerçekten çok yönlü bir ilaçtır.

Sadece sindirim sorunlarına ve irritabl bağırsak sendromuna değil, özellikle gerilim tipi baş ağrılarına ve kas ağrılarına da yardımcı olur.

Bunun nedeni muhtemelen yağın içerdiği, ciltteki soğuk reseptörlerini uyaran ve ağrı liflerini daha az hassas hale getiren bileşenlerdir.

Bu etkiden yararlanmak istiyorsanız seyreltilmiş yağı doğrudan ağrılı bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Soğan

Soğanlar sadece lezzetleriyle değil, aynı zamanda boğaz ağrıları, kulak ağrıları ve böcek ısırıkları için de iyi bilinen bir ev ilacıdır.

Soğan, doğal bir antiinflamatuar görevi görür ve antibakteriyel, ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkiye sahiptir.

Bu nedenle boğaz ağrınız veya öksürüğünüz varsa soğan suyunu balla karıştırıp düzenli olarak içebilirsiniz.

Soğan aynı zamanda ağrılı orta kulak enfeksiyonlarında da kullanılır.

Bir soğanı küçük parçalar halinde kesin ve bir peçeteye sarın. Daha sonra soğan torbasını kulağınıza yerleştirin. Soğan semptomları hafifletir ve dekonjestan etkiye sahiptir.

Sadece arnika, zerdeçal ve zencefil gibi ilaçlar bize etkili doğal ağrı kesiciler olarak hizmet etmez.

Yiyecekler aynı zamanda iltihabı da azaltabilir. Bitki bazlı omega-3 kaynakları özellikle inflamatuar omega-6 yağ asitleri ve antiinflamatuar omega-3 yağ asitlerinin oranını tekrar dengeye getirir.

Bu nedenle ceviz, fındık, badem, keten tohumu ve koyu yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra zeytin ve keten tohumu yağı gibi bitkisel yağları da düzenli olarak tüketin.

Somon, sardalya, alabalık gibi yağlı balıklar da haftada bir kez menüde yer alabilir.

Omega-6 yağ asitlerinin büyük miktarı nedeniyle mümkünse beyaz unlu ürünlerden uzak durmalısınız.

İçerdikleri pürinler eklemlerinize saldırarak gut hastalığına yol açabileceğinden, hayvansal ürünleri yalnızca ölçülü olarak tüketmelisiniz.

B Vitamini Nelerde Var? 25 Süper Gıda

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu