Çocuk SağlıkTIP

Çocuklarda reflü belirtileri nelerdir?

Reflü günümüzde en çok yaşanan sağlık sorunlarından biridir. Bu sorun yalnızca yetişkinleri değil çocukları da etkiliyor. Peki, çocuklarda reflü belirtisi nedir?

Beslenme anlayışı neredeyse tüm dünyada değişti. Hazır gıda ve işlenmi ürünlerin tüketiminin artmasıyla ise çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Mide sorunlarının en önemli sebebi ise beslenme alışkanlıklarıdır. Peki, beslenme alışkanlıkları çocuklarda reflüyü tetikler mi?

Reflü nedir?

Yemek borusu, yiyecekleri ağzınızdan midenize taşıyan tüptür. Çocuğunuzda reflü varsa mide içeriği yemek borusuna geri çıkar. Reflü hastalığının bir diğer adı da gastroözofageal reflüdür (GER).

GERD, gastroözofageal reflü hastalığı anlamına gelir. Daha ciddi ve uzun süreli bir reflü türüdür. Çocuğunuz birkaç hafta boyunca haftada iki defadan fazla reflü yaşıyorsa bu GERD olabilir.

Çocuklarda reflüye ne sebep olur?

Yemek borusu ile mide arasında kapak görevi gören bir kas (alt yemek borusu sfinkteri) vardır. Çocuğunuz yutkunduğunda bu kas gevşeyerek yemeğin yemek borusundan mideye geçmesini sağlar. Bu kas normalde kapalı kalır, böylece mide içeriği yemek borusuna geri akmaz.

Reflü ve GERD hastası çocuklarda bu kas zayıflar veya olmaması gerektiği halde gevşer ve mide içeriği yemek borusuna geri akar. Bunun nedeni şunlar olabilir:

Midenizin üst kısmının diyaframınızdaki bir açıklıktan göğsünüze doğru yukarı doğru itildiği bir durum olan hiatal herni,

Aşırı kilolu veya obeziteye bağlı olarak karın üzerinde artan baskı,

Bazı astım ilaçları, antihistaminikler (alerjileri tedavi eder), ağrı kesiciler , sakinleştirici ve antidepresanlar gibi ilaçlar,

Sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak,

Yemek borusu veya üst karın bölgesinde daha önce geçirilmiş bir ameliyat,

Ciddi bir gelişimsel gecikme

Serebral palsi gibi bazı nörolojik durumlar.

Çocuklarda reflü belirtileri nelerdir?

Mide yanması , göğsün ortasında ağrılı, yanma hissi. Daha büyük çocuklarda (12 yaş ve üzeri) daha sık görülür.

Ağız kokusu

Mide bulantısı ve kusma

Yutma sorunları veya ağrılı yutma

Solunum Problemleri

Dişlerin aşınması

Çocuklarda magnezyum nasıl kullanılır?

Yaşam tarzı değişiklikleri reflüye iyi gelir mi?

Bazen çocuklarda reflü ve GERD yaşam tarzı değişiklikleriyle tedavi edilebilir:

Gerekirse kilo vermek

Daha küçük öğünler yemek

Yüksek yağlı yiyeceklerden kaçınmak

Karın çevresinde bol giysiler giymek

Yemeklerden sonra 3 saat dik kalmak, otururken uzanmamak ve kambur durmamak.

Reflüsü olan çocuklardan hangi gıdaları uzak tutmak gerekir?

reflu

Çocuğunuzun yiyecek alımını izleyin. Kızarmış ve yağlı yiyecekleri, naneyi, çikolatayı, gazoz ve çay gibi kafeinli içecekleri, narenciye ve meyve sularını ve domates ürünlerini sınırlayın.

Çocuğunuza yemek zamanlarında daha küçük porsiyonlar verin. Çocuğunuz açsa öğünlerin arasına küçük atıştırmalıklar ekleyin. Çocuğunuzun aşırı yemek yemesine izin vermeyin. Çocuğunuzun ne zaman aç veya tok olduğunu size söylemesine izin verin.

Çocuğunuz aşırı kiloluysa, kilo verme hedeflerini belirlemek için bir uzmanla görüşün.

Akşam yemeğini yatmadan en az 3 saat önce erken servis edin.

Reflü nasıl tedavi edilir?

Evde yapılan değişiklikler yeterince yardımcı olmazsa doktor GERD’yi tedavi etmek için ilaç önerebilir. İlaçlar çocuğunuzun midesindeki asit miktarını azaltarak çalışır.

Çocuklarda GERD’ye yönelik bazı ilaçlar reçetesiz satılmaktadır, bazıları ise reçeteli ilaçlardır. Onlar içerir:

Reçetesiz antasitler

Asit üretimini azaltan H2 blokerleri

Midenin ürettiği asit miktarını azaltan proton pompa inhibitörleri (PPI’ler)

Midenin daha hızlı boşalmasına yardımcı olan prokinetikler

Bunlar işe yaramazsa ve çocuğunuzda hâlâ ciddi semptomlar varsa ameliyat bir seçenek olabilir.

Bebeklerde görülen reflü geçici midir?

Bebekler için reflü normal bir fizyolojik durum olabilir ve yaşla birlikte yavaş yavaş düzelir. Erken doğan çocuklarda reflü belirtileri daha sonra düzelebilir.

Astımı olan veya aşırı kilolu çocuklar, artan karın basıncı, yedikleri yemeğin yemek borusuna geri kaçmasına neden olabileceğinden, reflü riski daha yüksektir. Mide fıtığının (midenin bir kısmının zayıflamış diyaframın üzerine çıkması) olması da semptomlar için bir risk faktörü olabilir.

Daha büyük çocuklarda bu durumun kökeni çocuğun beslenmesinden kaynaklanabilir.

Bebeklerde reflü belirtisi nedir?

bebek reflu

Bebeklerde pediatrik reflü hastalığı tükürme veya kusma şeklinde kendini gösterir ve beslenme sorunlarına ve yavaş kilo alımına yol açabilir. Daha büyük çocuklarda, özellikle yemek yedikten sonra üst karın veya göğüs ağrısı olabilir. Yetişkinlerin aksine, çocuklar genellikle mide yanmasını veya boğaz ağrısını tanımlamazlar, ancak yemek yedikten sonra boğazlarına geri gelen yiyecek hissini tanımlayabilirler.

Hazımsızlık, aşırı yeme, gıda intoleransı ve safra taşları, yemek sonrası ağrı olarak bilinen üst orta mide ağrısının yaygın nedenlerinden bazıları. Yemek sonrası mide ağrısı neden olur, ne iyi gelir gibi sorulara yanıt veriyoruz.

National Türk öneriyor: Botoks deyip geçmeyin yoğun bakımlık olabilirsiniz!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu