Sağlık HaberleriÇocuk SağlıkVitaminler ve Takviyeler

Çocuklarda magnezyum nasıl kullanılır?

Magnezyum sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için magnezyum takviyelerinin kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyor. Peki, çocuklar ne kadar magnezyum takviyesi kullanmalı?

Magnezyum takviyeleri son yıllarda bir hayli popüler hale geldi. Ebeveynler özellikle çocuklarına takviye ürün verip vermeme konusunda kaygı duyar. İşte, magnezyum hakkında merak ettikleriniz…

Magnezyum nedir?

Magnezyum sağlıklı kaslar, sinirler, kemikler ve kan şekeri düzeyleri için gerekli olan bir mineraldir.

Magnezyum eksikliği nedir?

Magnezyum eksikliği, vücudunuzun normal çalışması için beslenmenizde yeterli miktarda magnezyum almamasıdır.

Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

İştahsızlık

Mide bulantısı ve kusma

Yorgunluk ve halsizlik

Kas spazmları veya titreme

Anormal kalp ritimleri

Magnezyum eksikliğine ne sebep olur?

Yeterli magnezyum kaynağı içermeyen bir

Tip 2 diyabet

Crohn hastalığı gibi sindirim sorunları

Uzun süreli kusma veya ishal

Böbrek sorunları

Diüretikler veya reflü ilaçları gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı

Alkolizm

Magnezyum eksikliği nasıl tedavi edilir?

Magnezyum eksikliği genellikle magnezyum takviyeleri ile tedavi edilir. Bazen bunlar ishale neden olabilir, dolayısıyla doktorunuzun dozunuzu ayarlaması gerekebilir. Seviyeleriniz çok düşükse, hastanede intravenöz (IV) damlama yoluyla magnezyuma ihtiyacınız olabilir.

Magnezyum takviyesi almayı düşünüyorsanız, bunun sizin için uygun olduğundan emin olmak için önce doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Magnezyum eksikliği nasıl önlenir?

Magnezyum eksikliğini önlemek için magnezyum açısından zengin gıdalar içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet yiyin beslenme tercih edin.

Magnezyum yönünden zengin gıdalar:

  • Lifli yeşil sebzeler
  • Baklagiller
  • Fındık ve tohumlar
  • Tam tahıllar

Magnezyum eksikliğinin komplikasyonları nelerdir?

Magnezyum eksikliğine bağlı sağlık sorunları nadirdir. Magnezyum seviyeleriniz uzun süre düşükse daha büyük risk altında olabilirsiniz. Bunun nedeni alkolizm gibi sağlık sorunlarınız veya bazı ilaçları almanız olabilir.

Kısa vadede ciddi magnezyum eksikliği aşağıdakilere yol açabilir:

  • Kas spazmları
  • Aritmiler
  • Kalp durması

Uzun süreli magnezyum eksikliği aşağıdakiler de dahil olmak üzere sağlık sorunları geliştirme şansınızı artırabilir:

Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı

  • Diyabet
  • Kemik erimesi
  • Migren

Çocuklarda magnezyum nasıl kullanılır?

magnezyum takviye

Çocuğunuza magnezyum takviyesi vermeye başlamadan önce, ilaçlarla herhangi bir etkileşim olmadığından emin olmak için öncelikle çocuk doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Genellikle çocuklara magnezyum takviyesi uykularından 1-2 saat önce vermek gerekiyor. Çocuğunuzun uykuya dalmakta zorluk çektiğini fark ederseniz, bunun nedeni magnezyumu farklı bir hızda metabolize etmesi olabilir. Ve bu sorun değil! İşlemesi için daha fazla zaman tanımak için öğle yemeği saatinde çocuğunuza magnezyum verebilirsiniz.

Çocuklarda magnezyum gerekli mi?

Çocukların ne kadar magnezyuma ihtiyacı var?

Bebekler (0-6 ay): 30 mg/gün

Bebekler (7-12 ay): 75 mg/gün

Çocuklar (1-3 yaş): 80 mg/gün

Çocuklar (4-8 yaş): 130 mg/gün

Erkekler (9-13 yaş): 240 mg/gün

Kadınlar (9-13): 240 mg/gün (2)

Çocuklar için magnezyum takviyesi nasıl seçilir?

Çoğu kişi için takviye, alım ile vücudun ihtiyaçları arasındaki boşluğu doldurmanın bir yolu olabilir.

Ancak bir takviye seçmek bunaltıcı olabilir! Piyasada pek çok magnezyum seçeneği mevcut; haplar, kapsüller, tozlar, kremler ve yağlar; hepsi de farklı magnezyum formlarına sahip.

Bir ipucu, iyi emilen bir forma dikkat etmektir. En iyi seçimimiz magnezyum bisglisinattır; emilmesi kolaydır ve genellikle sindirim üzerinde daha az yan etkiye sahiptir.

Çocuklar için terapötik magnezyum dozu yaşlarına ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Ancak genellikle 100mg-300mg elementel magnezyum arasındadır.

Magnezyum sağlıklı ve mutlu çocuklar için neden kritik öneme sahiptir?

magnezyum

Vücutta 300’den fazla kimyasal reaksiyon için magnezyum gereklidir. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız işlevi ve sistemi etkiler:

Kas fonksiyonu

Sinir fonksiyonu

Kan şekeri regülasyonu

Hücrelerde enerji üretimi

Protein sentezi

DNA ve RNA sentezi

Kemik büyümesi ve gelişimi

Çocuklar için magnezyum söz konusu olduğunda ruh halini ve uykuyu desteklemek özellikle önemlidir. Dengeli bir ruh hali, derin bir uyku ve vücutta meydana gelen sürekli büyüme ve gelişme için magnezyuma ihtiyaçları vardır.

Ne yazık ki çocuklarda düşük magnezyum yaygındır. Ortalama bir çocuğun beslenmesi magnezyum bakımından düşüktür ve büyüme ve gelişme nedeniyle vücutları daha fazlasını kullanır. Bu, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Uyku sorunları için magnezyum kullanmak faydalı mı?

Düşük magnezyum çeşitli uyku sorunlarıyla ilişkilidir. Huzursuz uyku, huzursuz bacak sendromu, sık sık uyanma ve uykuya dalmada zorluk, düşük magnezyumdan kaynaklanabilir.

GABA, huzurlu bir uykuyu teşvik etmek için de önemlidir. Yani bu, magnezyumun uykuyu desteklemedeki rolünün bir parçası olabilir.

Çalışmalar magnezyumun uykuyu iyileştirmeye yönelik bir araç olduğunu desteklemektedir. Araştırmalar magnezyum takviyelerinin uyku kalitesini ve süresini artırabildiğini buldu . Bu önemli bir bulgu çünkü uyku sadece kaç saat uyuduğumuzla ilgili değil. Derin uyku vücudun sıfırlanan ve onarılan birçok temel işlemi gerçekleştirmesine olanak sağladığı için kalite de aynı derecede önemlidir.

Elbette uyku karmaşık bir süreçtir. Magnezyum her uyku sorununun çözümü olmasa da çoğu zaman yardımcı olacaktır!

Magnezyum vücutta 300’den fazla reaksiyonda rol oynayan, kas kasılması, kalp ritmi ve enerji üretimi için önemli bir mineraldir. Peki Magnezyum Bisglisinat nedir?

National Türk öneriyor: Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu