Sağlık Haberleri

Soğuk algınlığı kan şekerini etkiler mi?

Mevsim geçişlerinde soğuk algınlığı sorunu yaşayanlar bir hayli artıyor. Bu dönemde kan şekerinin nasıl etkilendiği merak ediliyor. Peki, kan şekeriyle grip arasında nasıl bir bağlantı var?

Kan şekerindeki ani yükselişler sadece karbonhidrat açısından zengin bir yemek yedikten sonra meydana gelmez. Kan şekerinizin yüksek olmasının birçok başka nedeni vardır. Soğuk algınlığı veya enfeksiyon geçirmek bunlardan biri olabilir. Bunun nedeni, hastalandığınızda vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için belirli hormonlar salgılamasıdır ve bu da kan şekeri seviyenizi etkiler.

Hastalık döneminde kan şekeri nasıl etkilenir?

Hastalandığınızda vücudunuz enfeksiyonla savaşmak için bir dizi tepkiyi tetikler. Hastalık döneminde ortizol ve epinefrin gibi stres hormonları salgılanır. Bu süre zarfında vücudunuzun daha fazla enerjiye ihtiyacı vardır.Bu hormonlar, bu talebi karşılamak için kan şekerinin yükselmesine neden olur.

Bununla birlikte, ekstra stres hormonları aynı zamanda glikozun kanınızdan hücrelerinize taşınmasından sorumlu olan hormon olan insülini de azaltır. Yeterli insülin olmadan, glikoz kan dolaşımınızda daha uzun süre kalır ve kan şekeri seviyeleri yükselir. Diyabeti olmayan kişilerde bu genellikle bir sorun değildir ancak diyabetli kişilerde hiperglisemi gibi durumlara katkıda bulunabilir.

Diyabet hastaları için soğuk algınlığı tehlikeli mi?

Diyabet hastaları için enfeksiyon sırasında kan şekerinin yükselmesi daha tehlikeli olabilir, çünkü vücut zaten kan şekerini kontrol etmekte zorlanıyor. Hasta olduğunuzda yaşam tarzınız da anlaşılır şekilde değişir. Öğün atlama ve egzersiz yapma eğiliminde olabilirsiniz , bu da kan şekeri seviyenizi yönetmeyi daha da zorlaştırabilir.

Daha az insülin üretimi ve daha yüksek kan şekeri nedeniyle soğuk algınlığı veya enfeksiyon sırasında diyabetik ketoasidoz (DKA) riskiniz de artar .

2023 yılında yapılan bir araştırmaya göre enfeksiyonun bu diyabet komplikasyonunun en yaygın nedenlerinden biri olduğunu gösteriyor. Diyabetik ketoasidoz  vücudunuzda glikozu kan dolaşımınızdan hücrelerinize taşımak için yeterli insülin olmadığında meydana gelir ve bu nedenle enerji için yağa dönüşür. Enerji için yağın parçalanması, çok hızlı bir şekilde çok fazla üretildiğinde tehlikeli hale gelebilen ketonlar üretir.

Soğuk algınlığı sırasında kan şekeri nasıl yönetilir?

Kan şekerinizi düzenli olarak kontrol edin: Soğuk algınlığı veya enfeksiyon geçirirseniz ve şeker hastasıysanız, doktorunuz sıklıkla kan şekerinizi daha yakından takip etmenizi önerecektir. Bu, öğünlerinizi veya atıştırmalıklarınızı ayarlamak gibi gerektiği şekilde harekete geçmenize yardımcı olabilir. Kan şekeriniz çok yükselir veya düşerse tıbbi yardım alın.

İlaçlarınızı düzenli alın: Diyabet ilacı veya insülin kullanıyorsanız, hastalanma ihtimaline karşı elinizde yeterli miktarda olduğundan emin olun. Ayrıca hastalık sırasında ilaç rejiminizi takip edin ve dozajlarla ilgili sorularınız varsa doktorunuza başvurun.

Düzenli yemek yemeye çalışın: Hasta olduğunuzda iştahınız azalabilir ancak öğün atlamak kan şekerinizin çok düşmesine neden olabilir. Düzenli öğün ve atıştırmalıklara ayak uydurmak için elinizden geleni yapın. Beslenmek aynı zamanda vücudunuza enfeksiyonla savaşacak enerjiyi de verir.

Sıvı tüketimine dikkat edin: Hasta olduğunuzda sıvı içmek önemlidir. Ayrıca dehidrasyon da kan şekerinin aniden yükselmesine neden olabilir. Su, çay veya şekersiz spor içeceklerini yudumlayın.

Yürüyüş yapın:  Kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda hafif hareket şekillerini deneyin.  2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yemekten sonra düşük yoğunluklu bir yürüyüşe çıkmanın kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. İlk başta birkaç dakika hedefleyin ve yeniden normal benliğiniz gibi hissetmeye başladığınızda, oradan güçlenin.

National Türk öneriyor: Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek formüller

Bu İlaçlar Kan Şekerinizi Yükseltebilir!

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarının başında diyabet geliyor. Halk arasında Şeker hastalığı olarak bilinen bu sağlık sorunu, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açıyor. Peki, kadınlarda tip 2 diyabet risk faktörleri nelerdir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu