Sağlık Haberleri

Fazla kulak kiri neden olur?

Her insanda kulaklarımız için önemli görevleri olan kulak kiri vardır. Peki ya çok fazla kulak kiri varsa? Sebepleri ve neyin yardımcı olduğunu anlatıyoruz.

Serumen ve büşon olarak da bilinen kulak kiri, dış kulak kanallarında bulunan bezlerin ürettiği yapışkan bir maddedir ve kulaklarımızın sağlığında önemli rol oynar.

Hassas kulak kanalını kirden, tozdan, böceklerden ve diğer yabancı cisimlerden korur, kulak kanalındaki cildi nemli tutar, antibakteriyel etkiye sahiptir ve ölü deri hücrelerinin ve diğer kalıntıların kulak kanalından temizlenmesine yardımcı olur.

Peki çok fazla kulak kiri üretildiğinde bu ne anlama gelir?

Neden her zaman bu kadar çok kulak kiri oluyor?

Kulak kirinin miktarı ve kıvamı genetik olarak belirlenebilir. Bunun dışında aşırı kulak kiri üretimine yol açabilecek çeşitli nedenler de vardır;

1. Artan yaş

Yaşlandıkça, birçok insanda derinin bileşimi ve kulak kanalındaki bezlerin değişmesi nedeniyle kulak kiri üretimi artabilir.

Daha kuru cilt ve daha yavaş hücre yenilenmesi gibi, ölü deri hücrelerinin ve kulak kiri birikmesine yol açan çeşitli faktörler buna katkıda bulunabilir.

2. Kulak tıkacı veya işitme cihazı

Kulak tıkacı veya işitme cihazı takmak da sorumlu olabilir. Nedeni: Kulak kanalını tıkarlar ve doğal havalandırmayı ve kulak kiri drenajını engellerler. Bazı durumlarda bu, kulak kiri birikmesine neden olur.

3. Kulak kanalında nem

Duş almak veya yüzmekten dolayı kulak kanalında nem varsa, bu durum yağ bezlerini uyarabilir ve daha fazla kulak kiri üretmelerine neden olabilir.

Kulak kanalındaki nem aynı zamanda pH’ı da değiştirebilir ve bu da bezlerin aktivitesini etkileyebilir.

Kulak kanalı nemliyse bakterilerin büyümesi teşvik edilir ve bu da daha fazla kulak kiri üretilmesine neden olabilir.

4. Cilt hastalıkları

Ek olarak, egzama veya dermatit gibi cilt hastalıkları da belirtilerden sorumlu olabilir, çünkü bunlara kulak kanalındaki cilt iltihabı da eşlik edebilir ve bu da yağ bezlerinin aktivitesini artırır.

Bazı cilt rahatsızlıkları da aşırı sebum üretimine yol açarak aşırı kulak kiri oluşmasına neden olabilir. Bazı durumlarda cildin pH değerinin hastalıklar sonucu değişebilmesi de rol oynuyor.

5. Anatomik faktörler

Daha nadir olarak, dar veya kavisli kulak kanalı gibi anatomik faktörler kulak kiri birikmesine ve düzgün şekilde akmamasına neden olabilir.

Fazla kulak kiri kendini nasıl gösterir?

Kulak kanalında çok fazla kulak kiri birikirse tıkanabilir veya tıkaç oluşabilir. Her ikisi de çeşitli semptomlarla kendini gösterebilir:

  • İşitme sorunları
  • Kaşıntı
  • Basınç hissi
  • Kulak ağrısı

Nadir durumlarda kulak kiri tıkanıklığı baş dönmesine neden olabilir. Bunlar, kulak kiri miktarının artması nedeniyle iç kulaktaki denge organının uyarılması sonucu ortaya çıkar. Geçici kulak çınlaması da mümkündür.

Çok fazla kulak kiri olması kötü mü?

Aşırı miktarda kulak kiri birikmesi kulağı tıkayabilir ve yukarıda belirtilen sorunlara neden olabilir. Bir veya daha fazla semptomdan şikayetçiyseniz KBB doktorunuza başvurmalısınız.

Kulak kiri çıkarılmalı mı?

Çoğu durumda, vücut normalde doğal bir kendi kendini temizleme fonksiyonuna sahip olduğundan, kulak kirini aktif olarak çıkarmaya gerek yoktur.

Kulak kiri yavaş yavaş dışarı doğru itilir ve kurur, bu da kulak kanalından çıkarılmasını kolaylaştırır.

Bununla birlikte, çok fazla kulak kiri varsa ve işitme sorunları veya baş dönmesi gibi belirtiler yaşıyorsanız şunları yapmalısınız:

1. Nesneleri sokmaktan kaçının: Pamuklu çubuklar, saç tokaları veya diğer keskin nesneler, döküntüyü kulağınıza daha fazla iterek sorunu daha da kötüleştirebilir. Kulak kanalının içeri itilmesine veya yaralanmaya neden olunabilir.

2. Kulak kirini gidermek için eczanelerde bulabileceğiniz özel kulak damlalarını kullanın. Bu damlalar kulak kirini yumuşatabilir ve çıkarılmasını kolaylaştırabilir. Her zaman ambalajın üzerindeki talimatlara uyun.

3. Belirtiler devam ederse veya kötüleşirse bir KBB uzmanına başvurmalısınız. Doktorunuz doğru tanıyı koyabilir ve gerekirse irigasyon veya özel aletler kullanarak kulak kirini güvenli bir şekilde temizleyebilir.

Erdal Uzuner: Orta kulak iltihabı, işitme kaybına sebep oluyor
Kulak basıncı nasıl düzelir?
Kulak çınlaması için mobil çözüm: MindEar

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu