Çocuk Sağlık

Çocuğunuzun beyin sağlığı için tehlikeli içecek

Çocukların gelişimi için beslenmeleri son derece önemlidir. Bilinçsizce tüketilen bazı gıdalar ve içecekler çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor. İşte, çocukların kesinlikle uzak kalması gereken o içecek...

Çocuklarımızın ruhsal ve fiziksel gelişimleri bizler için son derece önemlidir. Ebeveynler bu sebeple çocuklarının yediklerine, içtiklerine son derece dikkatli olmaya çalışıyor. Yapılan bir bilimsel çalışma marketlerde, bakkallar satılan bazı ürünlerin çocukların beyin gelişimini olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Peki, çocuklar için tehlikeli olan o içecek nedir?

Çocukların beyin sağlığını tehdit ediyor

Muhtemelen çocuğunuzun beslenmesinin vücudunu nasıl etkilediğini düşünerek oldukça fazla zaman harcıyorsunuz. Kemiklerinin olması gerektiği gibi gelişmesini sağlamak için kalsiyum tüketimine dikkat ediyor olabilirsiniz , güçlü bağışıklık sistemlerine sahip olduklarından emin olmak için muhtemelen C vitamini alımlarını düşünüyor olabilirsiniz ve öğünlerin ne kadar farklı olduğunu takip ediyor olabilirsiniz. Aslında çocukların yediği yiyecekler sadece bedenlerini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bilişsel sağlıklarının da anahtarıdır. Yeni araştırmalar, ilkokul çağındaki çocukların şekerli gazlı içeceklerin beyin fonksiyonlarına zarar verebileceğini ortaya koyuyor.

Yapılan araştırma gerçeği gözler önüne serdi

Nutrients dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, yaşları 6-12 arasında değişen yaklaşık 6.400 çocuğu inceleyerek onlara şekerli tatlandırıcılı içecekleri ne sıklıkta tükettiklerini ve kaç tane içtiklerini sordu. Bu yanıtları çocukların yürütücü işlev testlerindeki performansıyla karşılaştırdılar. Şekerli içeceklerin daha fazla tüketilmesi bu değerlendirmelerde daha kötü performansla ilişkilendirildi.

Çocukların okul başarısını etkiliyor

Yürütme işlevi, örneğin çocuğunuzun heceleme testinde ne kadar başarılı olacağından daha fazlasıyla ilgilidir. Elbette testler, çalışma belleği ve organize olma yeteneği gibi bilişsel becerileri ölçtü, ancak aynı zamanda çocukların duygularını ne kadar iyi kontrol edebildiklerine ve davranışlarını ne kadar iyi izleyebildiklerine ilişkin ölçümleri de içeriyordu. Söz konusu içeceklerin fazlaca tüketimi çocukların okul başarılarını da olumsuz etkiliyor.

Çocuklarda soğuk alerjisi hayati risk taşıyor

Aman çocuklarınızı uzak tutun

Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklara kesinlikle asitli içecek, enerji içecekleri ve meyve suları vermemesi gerektiğini ifade ediyor.

Şekerli gazlı içecekleri sadece arada bir tüketilen içecekle sınırlamak özellikle önemlidir çünkü bilişsel işlevler üzerindeki bu etkiler kısa vadede sınırlı değildir. Yapılan başka bir araştırmada çocuklukta çok fazla gazlı içecek içmenin, çocukların ileriki hayatlarında da zihinlerine zarar verebileceğini ve yetişkinlikteki hafızalarını zedeleyebileceğini ortaya koydu.

Belki de en çok sorulan soruların başında gelir ‘Kaç litre su içmeliyim?’… Yaz aylarında litre litre tüketilen su, genellikte kış mevsiminde fazlaca içilmiyor. Peki, Çocuklar günde kaç litre su içmeli?

National Türk öneriyor; İngiltere’de Çocuklar arasında bu bağımlılık hızla yayılıyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu