Şifalı BitkilerKadın Sağlık

Kadınlarda metabolizmayı yavaşlatan 5 hata

Kadınlarda yaş ilerledikçe kilo vermek gittikçe zorlaşır. Özellikle 30 yaş sonrası beslenme ve spor konusunda yapılan hatalar metabolizmayı yavaşlatır...

Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar. Yapılan hatalar ise kilo alımını kaçınılmaz hale getirir. Ne yazık ki, hormonlarınız, yaşam tarzı değişiklikleriniz, yağsız kas kütlesindeki azalma ve daha yavaş metabolizma sayesinde kilo alımı genellikle yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır.

Kadınlarda metabolizmanın yavaşladığı nasıl anlaşılır?

Yavaş metabolizmanın en belirgin özellikle kilo almaktır. Genel olarak beslenme kaliteniz ve egzersiz düzeyiniz kilo almanızdaki en kritik faktörlerden bazılarıdır. Yavaş bir metabolizma da kilo alımına katkıda bulunabilir. Daha az verimli bir metabolizma, kalori dönüşümünü yavaşlatır, bu da daha az kalori yakmanız anlamına gelir. Daha az kalori kullanmak vücudunuzun daha fazla yağ depolamasına neden olur.

Kilo vermede zorlanma
Yavaş metabolizmanın bir başka yaygın belirtisi de etkili bir şekilde kilo verememektir. Daha yavaş bir metabolizma kilo vermeyi daha da zorlaştırabilir çünkü vücut enerji için kalorileri korumaya çalışır. Yavaş bir metabolizma daha az kalori yakar, bu da kilo alma olasılığını artırır. Ek olarak, yavaşlayan metabolizma, insanların diyetlerinde ve egzersiz rutinlerinde olumlu değişiklikler başlatsalar bile kilo vermelerini zorlaştırabilir.

Yorgunluk
Metabolizması yavaş olan birçok kişi kronik yorgunluk yaşayabilir veya uyuşukluk hissedebilir. Eğer metabolizmanız yavaşsa, yiyecekleri parçalama ve kalorileri enerjiye dönüştürme süreci daha yavaş olacaktır. Bu süreç yavaşlarsa genel enerji seviyeniz azalacaktır. Yavaş bir metabolizmanız varsa, uykulu, sersemlemiş bir duygudan kurtulamayabilir veya çok kolay yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Araştırmalar vücut kompozisyonu ve gıda alımındaki değişikliklerin yorgunluk algısını etkileyebileceğini göstermektedir .

Zayıf bağışıklık
Vücudunuzun bakteri veya mikropların sizi hasta etmesini önlemek için sağlıklı bir bağışıklık sistemine ihtiyacı vardır. Bağışıklık sisteminiz yavaş metabolizmadan olumsuz etkilenebilir ve sizi hastalanmaya veya genel olarak zayıf hissetmeye karşı daha savunmasız hale getirebilir. Ayrıca eklem veya kas sertliği, ağrı ve güçsüzlük yaşayabilirsiniz.

Cilt sorunları
Metabolizması yavaş olan bazı kişilerde çatlamaya yatkın, kuru ve tahriş olmuş bir cilt görülebilir. Vücudunuzun metabolik süreçlerini kontrol eden hormonlar, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan hormonlarla aynıdır. Metabolik bir dengesizlik cilt tahrişi yoluyla kendini gösterebilir. Kuru, kaşıntılı, pul pul veya yağlı cilde solgunluk veya düzensiz pigmentasyon eşlik edebilir.

Saç dökülmesi
Saç büyüme döngüsü, saç üretmeye devam etmek için uygun besinlere ihtiyaç duyar. Yavaş bir metabolizma vücudunuzun besin alımını etkiliyorsa saçlarınız eskisi kadar güçlü ve sağlıklı büyüyemeyebilir. Bazı insanlar saçlarında incelme veya doku değişikliği yaşayabilirken, diğerleri saçlarının normalden daha mat olduğunu fark edebilir. Ek olarak, bazılarında daha yaygın saç dökülmesi bile yaşanabilir.

Ruh hali değişimleri
Ruh hali değişimleri yavaş metabolizmayla ilişkili yaygın bir semptomdur. Yavaş metabolizmaya sahip olanlar ruh halinde değişiklikler yaşayabilir veya çeşitli duygulara daha yatkın olabilirler. Bazı durumlarda, metabolizması yavaş olan kişilerin depresif belirtiler veya kaygı yaşama olasılığı daha yüksek olabilir. Depresyon veya olumsuz ruh hali, bazı kişilerin daha az sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesine de yol açarak metabolizmayı daha da yavaşlatabilir.

Konsantre olamama
Yavaş metabolizmanın bir başka yan etkisi de konsantrasyon güçlüğü veya unutkanlık hissi olabilir. Metabolizmanız düzgün çalışmıyorsa kısa süreli hafıza kayıpları yaşayabilir veya normalden daha unutkan olabilirsiniz. Görevlere veya önemli projelere odaklanmak da sizin için daha zorlayıcı olabilir. Doğru beslenme olmadan vücudunuz çeşitli zihinsel süreçleri destekleyemez.

İlerleyen yaşlarda kadınların kilo almasına yol açan 5 hata:

Vegan beslenme

Bitki temelli beslenmenin sağlık açısından çeşitli yararları olsa da, hayvansal proteini, onun yerine tüketebileceğiniz diğer yeterli protein kaynaklarını belirlemeden tamamen bırakırsanız, ” metabolizmayı hızlandıran protein ” den yeterince yararlanamazsınız . Ayrıca tahıllardan, makarnadan ve diğer tahıllardan gelen ekstra kalorilere yenik düşmek çok kolay olacaktır.Araştırmalar sürekli olarak, bu hatayı yaparsanız ve daha yüksek proteinli, daha düşük karbonhidratlı bir diyetle karşılaştırıldığında yüksek karbonhidratlı bir diyet yerseniz, metabolizmanızı yavaşlatacağınızı gösteriyor.

Yogaya öncelik vermek

Bir şeyi açıklığa kavuşturalım: Yoga ve esneme hareketleri esnekliğin, genç eklemlerin ve kasların korunmasında önemli bir rol oynar. Ancak bu fiziksel aktivite türlerine kuvvet antrenmanı yerine öncelik verirseniz; Metabolizma/kilo verme bulmacasının büyük bir parçasını kaçırırsınız.  Eğer bunu durdurmak için güç antrenmanı yapmazsak, kadınlar 30 yaşından sonra her on yılda bir yağsız kas dokusunun %8’ini kaybederler.  Yağdan daha fazla kalori yakan yağsız kas kütlesidir, Uyuduğumuzda bile ve günden güne bu gerçekten bir fark yaratabilir.

Ana öğünde salata tüketmek

Taze meyveler ve yeşil yapraklı sebzelerle karnınızı doyurmak, genel sağlığınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz mükemmel bir şeydir. Ancak ana öğünlerinize peynir, yumurta veya bir kaşık fasulye gibi protein eklemeden salata hazırlıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Yağsız kas dokunuzu desteklemek için ihtiyacınız olan proteinden mahrum kalacaksınız, bu nedenle muhtemelen metabolizmayı hızlandıran yağsız kas dokusunu kaybedebilirsiniz.

Uyumadan önce sosyal medyada gezmek

Uyumadan önce telefonla vakit geçirmek sağlığınız için çok zararlı. Mavi ışık ne yazık ki sağlıklı bir uykunun düşmanı. Bu ise metabolizmanın yavaşlamasına sebep oluyor. Öyle olabilir, o yüzden sosyal medyada gezinmeyi bir kenara bırakın ve dinlenmeye çalışın. Geç saatlere kadar uyanık kalıp değerli uyku zamanınızı kesmekle kalmıyor, aynı zamanda mavi ışık melatonin üretimine müdahale ederek ve sirkadiyen ritmi bozarak uyku kalitesini olumsuz etkiliyor.

Sıklıkla detoks suyu tüketmek

Meyve suyu ‘detoksu’ yaparak kilo vermeye hızlı bir başlangıç ​​yapmayı umuyorsanız, tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Bu temizleme programlarının çoğu, yağsız kas kütlenize yardımcı olacak yeterli protein sunmaz ve kalori açısından düşüktür. Bu, enerji için kas dokusunu kullanmaya başlayacağınız anlamına gelir. Vücudunuz açlığı önlemek için koruyucu bir mekanizma olarak harcadığı kalori miktarını azaltacak, böylece metabolizmanız darbe almaya başlayacak.

Metabolizmanın yavaşlamasıyla ilgili sorunlar yalnızca kadınlarla ilgili değildir. Bu sorunu erkeklerde ciddi şekilde yaşar. İşte, erkekler de Metabolizma yavaşlatan 10 hata…

Metabolizmanın yavaşladığını gösteren belirtiler nelerdir?

National Türk öneriyor; Günde 4 bin adım atmak Metabolizma hızlandırır mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu