Cilt Bakımı

Boyun kırışıklığını azaltmanın 7 yolu

30'lu yaşlara adım atar atmaz cilt sağlığımız konusunda daha hassas davranmamız gerekiyor. Seneler hızla gelip geçerken yüzümüzde, boynumuzda derin izler bırakıyor. İşte, boyun kırışıklıklarının azaltmanın yolları...

Boyun bölgesindeki kırışıklıklarının hızını yavaşlatmak mümkün mü? Yıllar çok hızlı akıp gidiyor. Zamanın hızına ‘dur’ diyemediğimiz gibi cildimizde yılların bıraktığı izlere de alışıyoruz. Ancak alınacak bazı tedbirler, kırışıklıkların oluşmasını bir hayli yavaşlatıyor.

Kırışıklıkların ve kıvrımların yaşlanma sürecinin doğal bir parçası olduğunu ve hayatı dolu dolu yaşadığınızı gösterdiğini unutmamak önemlidir. Ve yaşlanmak çok güzeldir. Boyun kırışıklıkları inanılmaz derecede yaygındır ve çok yağlı bir cildiniz olsa bile yine de kırışıklıklar oluşabilir. Boyun kırışıklıklarını 40 yaşından önce en aza indirmek istiyorsanız, çeşitli cilt bakımı yöntemlerini uygulamanız gerekiyor.

Günlük rutininizde yapacağınız küçük değişiklikler büyük fark oluşturabilir.

İşte, bolun kırışıklıkların oluşmasını azaltan 7 yöntem:

Güneş kremi kullanın

Bu kulağa klişe gelebilir ancak güneş kremi kullanımı kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Güneş kremi kullanmak her zaman önemlidir ancak özellikle boynu unutmamak önemlidir. Boyundaki cilt çok hassastır ve kümülatif UV’nin etkilerine karşı hassastır. Boynunuzun sıklıkla güneşe maruz kalması nedeniyle her gün güneş koruyucu kullanmak önemlidir.

Yaşlandıkça vücutlarımız, dermiste yapı ve sertlik sağlayan yapısal proteinler olan kolajen ve elastin miktarını azaltıyor. Güneş, bu proteinlerin bozulmasını hızlandırarak yaşlanma sürecine katkıda bulunuyor. Bu sebeple güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Retinol içeren ürünleri eksik etmeyin

Cildin orta tabakasındaki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan retinol, yaşlanma karşıtı ve hücreleri yenileme özelliği ile serumlara, kremlere ve losyonlara eklenen yağda çözünebilen A vitamininin bir formudur. Uzmanlar, retinol içeren nemlendiricilerin veya serumların düzenli kullanıldığında kollajen üretimini artırabileceğini belirtiyor.

Nemlendiriciler önemli

Cilt bakımınızın en önemli parçası nemlendiricileri düzenli olarak kullanmaktır. Makyajdan arındırığınız cildinizi iyice temizledikten sonra cildinize uygun bir nemlendirici kullanın. Bu derin çizgilerin oluşmasının önüne geçecektir.

Hyaluronik asit içeren ürünleri ihmal etmeyin

Hyaluronik asit insan vücudunda bulunur. Yapısal olarak kendinin yaklaşık bin katı kadar su tutma özelliğine sahip olmasıyla bilinir. Bu özelliği sayesinde kas ve kemiklerin sağlıklı bir şekilde hareket etmesinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda vücudumuzun en büyük organı olan cildin yapısındaki hyaluronik asidin azalması cilt kuruluğuna ve kırışıklıklara sebep olabilir. Cilt için hyaluronik asit uygulaması yaşlanma geciktirici olarak sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır.

Telefona doğru açıyla bakın

Telefon ve tabletler hayatlarımızın birer parçası haline geldi. Sık sık telefona bakan kişilerde duruş şekli sebebiyle kırışıklıklar oluşuyor. Telefonunuza bakmanın bilincinde olun ve aşağıya bakma eylemini önlemek için telefonunuzu yüzünüze doğru daha yüksekte tutun. Dizüstü bilgisayarınızda yazarken de bu duruma dikkat edin.

Botoks deneyebilirsiniz

Tüm dünyada kadınların en çok tercih ettiği işlemlerin başında botoks geliyor. Botoks, iBotox, platisma kasının gevşemesine yardımcı olmak için boyna enjekte edilebilir; bu, boyundaki dikey bantların, çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir ve genel olarak boyundaki cilt yaşlanmasının görünümünü azaltabilir.nce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmanın mükemmel bir yoludur.

Kıyafet tercihi önemli

Günlük kombinlerinizi hazırlarken mutlaka atkı ya da şal kullanmaya özen gösterin. Güneş ışığının boynunuza çarpması bu alanda kırışıklıklar, Cilt lekeleri oluşmasına yol açıyor. Bu sebeple boynunuza ve yüzünüze güneş kremi uygulamanız kadar boynunuzu örtmeniz yıllara meydan okumanıza yardımcı olacaktır.

Cilt sağlığı hepimiz için son derece önemli. Beslenme alışkanlıklarımız, kullandığımız ürünler gibi pek çok sebep cildimizin erken yaşlanmasına yol açıyor. İşte, cildimizi olumsuz etkileyen 7 alışkanlık…

Kırışıklık kremleri işe yarıyor mu?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu