Cilt Bakımı

Göz altı morlukları neden olur? Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altında oluşan morluklar, halkalar çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Görünümü olumsuz etkileyen göz altı morluklarınin neden oluştuğunu, bu halkalardan kurtulma yollarını sizler için derledik...

Göz altı morlukları neden olur? Gözlerinizin altındaki koyu halkalar, gözlerinizin altındaki derinin koyulaştığı anlamına gelir. Bu alan doğal ten renginize göre mavi, mor, kahverengi veya siyah tonlarında görünebilir. Gözlerinizin altındaki koyu halkalar sizi yorgun veya olduğunuzdan yaşlı gösterebilir.

Koyu göz altı halkalarının birçok olası nedeni vardır. Ancak bunlar genellikle tıbbi bir sorunun belirtisi değildir. Gözlerinizin altındaki koyu halkalar genellikle endişelenecek bir neden değildir. Ancak kozmetik nedenlerden dolayı göz altı halkalarınızın görünümünü hafifletmek isteyebilirsiniz.

Kimlerin göz altlarında morluk oluşur?

goz alti morluklari

Göz altındaki koyu halkalar her yaştan, ırktan ve cinsiyetten insanı etkiler. Tüm cilt tipleri de değişen seviyelerde koyu halkalar gösterebilir. Ancak göz altındaki koyu halkalar belirli insan gruplarında daha yaygındır. Bu gruplar şunları içerir:

Yaşlı insanlar.

Aile öyküsünde gözlerinin altında koyu halkalar bulunan kişiler.

Koyu ten rengine sahip kişiler.

Göz altı morluklarının sebepleri nelerdir?

Gözlerinizin altındaki koyu halkalar birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Koyu halkaların en yaygın nedenlerinden biri yaşlanmadır. Yaşlandıkça gözlerinizin altındaki cilt gevşemeye ve incelmeye başlar, böylece cildinizin altındaki kan damarları daha görünür hale gelebilir. Bu göz altlarınızın görünümünü koyulaştırabilir. Gözyaşı olukları adı verilen içi boş alanlar da gelişebilir. Gözyaşı olukları, şiş gözlerin görünümünü artıran gölgelere neden olur.

Gözlerinizin altındaki koyu halkaların diğer nedenleri arasında şunlar olabilir:

Genetik: Araştırmalar gözlerinizin altındaki koyu halkaların aileden gelebileceğini göstermiştir.

Dermatit: Egzama ve kontakt dermatit, gözlerinizin altındaki kan damarlarının genişlemesine ve cildinizden görünmesine neden olabilir.

Gözlerinizi ovuşturmak: Gözlerinizi ovuşturmak ve kaşımak, göz altlarınızın şişmesine ve kan damarlarınızın çatlamasına neden olabilir.

Uykusuzluk: Kötü uyku alışkanlıkları gözlerinizin altındaki derinin soluk görünmesine neden olur. Kan damarlarınız cildinizden kolaylıkla görülebilir.

Hiperpigmentasyon : Güneşe çok fazla maruz kalmak vücudunuzun daha fazla melanin üretmesini tetikler. Melanin cildinize rengini veren maddedir (pigment).

Dehidrasyon : Yeterince su içmediğinizde gözlerinizin altındaki cilt donuk görünmeye başlayabilir.

Yaşam tarzı faktörleri: Stres, aşırı alkol kullanımı ve sigara kullanımı gibi diğer faktörler de gözlerinizin altında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir.

Göz kapağı sarkması neden olur?

Göz altı morlukları evde nasıl tedavi edilir?

Daha fazla uyuyun: Gözlerinizin çevresinde gölge oluşmasını önlemek için her gece en az yedi saat uyumaya çalışın .

Daha fazla yastık kullanın: Geceleri gözlerinizin altında sıvı birikmesini önlemek için başınızı birkaç ekstra yastıkla yükseltin. Bu şişkinliğin giderilmesine yardımcı olabilir.

Soğuk kompres: Genişlemiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olmak için gözlerinize soğuk kaşıklar uygulayın. Bu, şiş göz kapaklarını ve koyu halkaların görünümünü azaltabilir .

Salatalık: Salatalık dilimlerini gözlerinizin üzerine koyun. Salatalıklar su ve C vitamini ile dolu olduğundan bu şişkinliği gidermeye yardımcı olabilir.

Çay poşetleri: Soğuk çay poşetlerini gözlerinizin altına yerleştirin. Bu dolaşımı artırabilir çünkü çay kafein ve antioksidanlar içerir.

Yüz Bakımı: Göz çevresine masaj içeren yüz bakımı dolaşımın iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Göz altı morlukları için hangi ilaçlar kullanılır?

Koyu halkalarınızı hızlı ve kalıcı bir şekilde ortadan kaldırmayı umuyorsanız  bir hekime danışmanız son derece önemli. Gözlerinizin altındaki koyu halkalar için tıbbi tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

Topikal kremler ve ağartma maddeleri: C vitamini gibi topikal kremler ve hidrokinon gibi ağartma maddeleri , gözlerinizin altındaki koyu halkaların görünümünü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kimyasal peeling : Kimyasal peeling, gözlerinizin altındaki pigmentasyonu azaltmak için alfa-hidroksi asitleri kullanır.

Lazer tedavisi : Lazer prosedürleri cildinizin yeniden yüzeye çıkmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olabilir. Noninvaziv lazer seçenekleri arasında darbeli boya ve diyot lazerler bulunur.

Doku dolgu maddeleri : Hyaluronik asit jeli gibi enjekte edilebilir dolgu maddeleri hacmi artırabilir ve cildinizin pürüzsüzleşmesine yardımcı olabilir.

Göz kapağı ameliyatı: Blefaroplasti adı verilen işlemde göz çevrenizdeki fazla yağ ve deri alınır.

Trombosit açısından zengin plazma (PRP) enjeksiyonları : Bu enjeksiyonlar göz çevresindeki cildi onarabilir, kan damarlarının büyüme hızını artırabilir ve kolajeni ve cildinizi güçlendirebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda göz altı morlukları neden olur?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde ve çocuklarda da göz altlarında koyu halkalar oluşabilir. Gözlerinin altındaki deri ince ve hassas olduğundan kan damarları daha fazla görünür. Bebeğinizin gözlerinin altındaki koyu halkalar genetikten, gözlerini ovuşturmaktan ya da yorgunluktan kaynaklanabilir . Ayrıca soğuk algınlığı, grip veya kulak enfeksiyonu gibi küçük bir hastalık da geliştiriyor olabilirler. Çocuğunuzun gözlerinin altındaki koyu halkaların diğer nedenleri arasında dehidrasyon, horlama ve yaralanmalar yer alır. Çocuğunuzun gözlerinin altındaki koyu halkalardan endişeleniyorsanız çocuğunuzun doktoruyla görüşmenizde yarar var.

Herpes simpleks virüsü (HSV) semptomları gözleri etkilediğinde buna göz herpes, oküler herpes veya herpetik Göz hastalığı, halk arasında ise göz uçuğu denir.

National Türk öneriyor: Astım her yıl 450 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu