Doktor TavsiyeleriHekimler

Prof. Dr. İbrahim Tuncay: Bilinçsizce yapılan ağır sporlar sağlıktan ediyor

Son yıllarda görsel kaygılar arttı. Elbette bu durumun temelinde sosyal medya yer alıyor. Daha iyi görünmek için yapılan spor ise ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tuncay, görsellik algısının artması nedeniyle bilinçsizce yapılan ağır sporların, ölçüsüz kullanılan takviyelerin ölüme kadar gidebilen büyük riskler barındırdığını bildirdi.

İbrahim Tuncay: Spor yaralanmaları arttı

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuncay, yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 salgınından sonra hareketli yaşama geçme isteğinin arttığını belirterek, bu nedenle bazı bireylerin bilinçsizce spora yöneldiğini ve spor yaralanmalarının görülme sıklığının da arttığını belirtti.

Spor yaralanmalarının kalıcı sakatlıklara dönüşmemesi için uyarıda bulunan Tuncay, birden fazla yaralanma, tedaviye geç kalma, rehabilitasyon yetersizliği, rehabilitasyonun temel kurallarına uyulmaması, tedavi sonrası erken dönemde spora dönülmesi ya da yaralanmaların tekrarlaması halinde kalıcı hasarların meydana gelebileceğini aktardı.

Prof. Dr. İbrahim Tuncay, ortalama her 7 ila 10 hastadan 1’inin spor yaralanması nedeniyle ortopedi kliniklerine başvurduğunu ifade etti.

Orantısız antrenmana dikkat

Çocuk ve gençler için özellikle tehlike arz eden spor yaralanmalarında en temel 2 risk faktörünün kas iskelet sistemi olgunlaşması tamamlanmadan yapılan orantısız antrenman ve vücuda aşırı yüklenme olduğunu belirten Tuncay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle futbol gibi popüler ve medyatik branşlarda, profesyonelliğin başındaki çok yetenekli sporcuların, basit sayılabilecek başlangıç seviyesindeki yaralanmalarının hafife alınması ve uygun şekilde tedavi edilmemesi, uzun vadede ciddi riskleri de beraberinde getirir. Bu konuda kulüplerin ve ailelerin bilinçli olması, birçok potansiyel yıldız sporcunun spor hayatının ve performansının kesintiye uğramadan devam etmesine katkı sağlar.”

Takviye ürünler bilinçsizce kullanılıyor

Prof. Dr. İbrahim Tuncay, profesyonelliğin dışında amatör şekilde spor yapanlar için risk faktörlerini ise şöyle sıraladı:

“Günümüzde görsellik algısının artması nedeniyle bilinçsiz yapılan ağır sporlar, ölçüsüz ve bilgisiz kullanılan takviyeler de ölüme kadar gidebilen büyük riskler doğurur. Yaş ayırt etmeksizin yeterli ısınma ve germe egzersizlerinin yapılmaması, uygunsuz halı saha, yetersiz ve uygunsuz spor aletlerinin kullanımı da genel risk faktörlerindendir. Her bireyin yapabileceği spor yaşına, kilosuna, fiziksel özelliklerine ve genel sağlık durumuna göre özel değerlendirilerek belirlenebilir. Ezbere yapılan her spor aktivitesi beraberinde ortopedik sorunlar doğurabilir.”

Yapılan spora bağlı olarak yaralanma şekillerinin de değişkenlik gösterdiğini belirten Tuncay, futbolda en sık karşılaşılan yaralanma türlerinin kas yaralanmaları, menisküs ve bağ yaralanmaları, kıkırdak yaralanmaları gibi diz içi yaralanmaları olduğunu; basketbol ve voleybolda ise omuz ve dirsek yaralanmaları başta olmak üzere diz içi, ayak ve ayak bileği yaralanmalarının sık görüldüğünü kaydetti.

Yaralanmalar cerrahi işlem gerektirir mi?

Tuncay, spor yaralanmalarında uygulanan tedaviler hakkında şu bilgileri verdi:

“Yaralanmanın durumuna göre, tedavi süreci ‘cerrahi’ ve ‘cerrahi dışı’ olarak 2 farklı şekilde değerlendirilir. Kas yaralanmalarında genel olarak PRP ve benzeri lokal enjeksiyonlar, sıcak uygulama, elektrik stimülasyon, USG gibi fizik tedavi gibi modaliteleri uygulanabilir. Tam ayrışma göstermeyen meniskal yaralanmalarında da ameliyatsız çözümler değerlendirilebilir. Ancak ayrışmış menisküs lezyonları, ön çapraz bağ lezyonları, kıkırdak yaralanmalarında başta profesyonel sporcular olmak üzere cerrahi tedaviler uygulanır.”

Bu arada yapılan bazı sporlar bilişsel sağlık için de faydalıdır. Çin’de yapılan bir bilimsel çalışma, Tai Chi Sporunun, Parkinson semptomlarını yavaşlatabildiği ortaya koydu.

Prof. Dr. İbrahim Tuncay kimdir?

Prof Dr İbrahim Tuncay, 1986 yılında Kütahya Lisesi’nden mezun olarak  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ nde fakülte  eğitimine başladı.   1992 yılında aynı üniversitenin Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda başladığı u​zmanlık eğitimini 1997 Nisan ayında tamamladı.

1998-2000 yılları arasında Van Yüzüncüyıl Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. Aynı dönem içinde 1998-1999 Elazığ Askeri Hastanesi’nde Tabip Asteğmen olarak askerlik görevini yerine getirdi.

2000-2004 yıllar arasında ise Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’ni kurucu ekip arasında çalıştı.

2001 yılında ABD Baltimore/ Maryland Sinai Hospital‘da “Ekstremite Rekonstrüksiyonu ve Uzatma Cerrahisi” alanında research fellow olarak çalıştı. 2003 yılında girdiği sınavda docent olmaya hak kazandı.

2004-2008 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde görev yaptı. 2008 yılında yeni kurulan Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi’ne professor kadrosuyla kurucu Anabilim Dalı Başkanı olarak başladı ve 2010 yılına kadar aynı fakültede görev yaptı.

2010 yılında Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşuyla birlikte Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladı. 2012 yılında başladığı Anabilim Dalı Başkanlığı ve 2016 yılında başladığı Rektör Yardımcılığı görevlerini halen devam ettirmektedir.  İdari olarak çalıştığı üniversitelerde yönetim kurulları ve senato üyeliklerinde ve diğer bazı idari görevlerde bulunmuştur.

Çalışma alanı olarak “Kalça ve Diz Cerrahisi Artroskopi, Artroplasti ve Koruyucu Cerrahisi” yle ilgilenmektedir.  Alanıyla ilgili olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı eğitici olarak muhtelif görevlerde bulunmuştur.

Thomas Jefferson Üniversitesi, Philadelphia (ABD),

Hamburg Endoklinik (Almanya),

JIS New Albany, Ohio (ABD),

ATOS Klinik, Heidelberg (Almanya) da çeşitli dönemlerde “Visiting Professor” olarak bulunmuştur.

Artroplasti enfeksiyonu’nda 2013 ve 2018 1. ve 2. International Consensus Meeting (ABD, Philadelphia) de ülkemizi temsilen delege olarak görev yapmıştır.

“Ekstremite Rekonstrüksiyonu ve İlizarov Cerrahisi Derneği” ,

“Kalça Eklem Koruyucu Cerrahi Derneği”,

“Artroplasti Derneği” ve

“Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi ve Diz Cerrahisi Derneği” yönetim kurulları üyelik görevlerinde bulunmuştur.

Konusuyla ilgili bölüm ve kitap yazarlıklarıyla birlikte çeşitli projelerde görev almış olup, ulusal ve uluslararası çok çeşitli makale ve çalışmaları mevcuttur ve “Kalça Artroskopisi Eksternal Fiksatörü” isimli bir adet patente de sahiptir.

Prof. Dr. İbrahim Tuncay, Acıbadem Maslak Hastanesi’nde görev alıyor.

Sporcu yaralanmaları nedir?

National Türk öneriyor; Spor yapanlar balık yağı tüketmeli mi?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu