Kadın SağlıkCilt BakımıYaşam Tarzı

Cilt sağlığı için tüketilmesi gereken en iyi 8 besin

Herkes sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmak ister. Bu noktada tüketilen besinler büyük öneme sahip. İşte, cilt sağlığına iyi gelen 8 besin...

Kaç yaşına gelirsek gelelim her zaman güzel ve bakımlı görünmek isteriz. Güzel görünmemizin ilk anahtarı ise cildimizdir. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak içinse beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. İşte, cilt sağlığı için önemli 8 besin…

Cilt sağlığı için eksik edilmemesi gereken besinler

Cilt SağlığıCilt sağlığı

1.Somon

Somon, cilt sağlığı için önemli bir besin olan harika bir omega-3 yağı kaynağıdır . Bu besin aynı zamanda  vücuttaki  iltihabı da azaltabilir ve potansiyel olarak sivilce oluşumunu da azaltabilir. Cildinize daha da fazla fayda sağlamak için C vitamini açısından zengin ürünlerle dolu ve üzerine zeytinyağı eklenmiş bir salata eşliğinde ızgara, fırında veya tavada pişirilmiş somonun tadını çıkarın.

2.Ceviz

Balığa benzer şekilde ceviz de bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Ceviz aynı zamanda cildi destekleyen başka bir besin maddesi olan çinko kaynağıdır. Bu mineral cilt bariyeri fonksiyonunda ve yara iyileşmesinde rol oynar ve aynı zamanda inflamatuar ve antimikrobiyal düzenleyici fonksiyonlara da hizmet eder. Topikal çinko ürünleri cilde faydaları için kullanılabilse de tükettiğiniz çinkonun da etkisi olabilir. Balığa benzer şekilde ceviz de bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

3.Avokado

Avokadodaki kalorilerin çoğunluğu yağdan gelir ve bu besin profili avokadonun cilde fayda sağlamasına olanak tanır. Bir çalışmaya göre, avokadoda bulunana benzer şekilde toplam yağ ve doymamış yağın daha yüksek miktarda alınması, cilt elastikiyetinin artmasıyla ilişkilidir . Bu çalışma aynı zamanda daha fazla yeşil ve sarı sebze alımının, kırışıklık skorunun azalmasıyla ilişkili olduğunu da belirtti.

4.Domates

Domates , vücudunuzdaki kollajen üretimine de yardımcı olan, antioksidan etkileri olan bir besin olan C vitamini açısından zengin bir kaynaktır . Bu protein cildin elastikiyetine yardımcı olarak daha genç bir görünüme yol açabilir. Domateslerde bulunan likopen gibi bazı bileşikler de cildinizi UV ışınlarının verdiği zararlardan koruyabilir. Pek çok meyve ve sebze C vitamini ile doludur ve bu da onları cildiniz için iyi besinler haline getirir. C vitamini alımını artırmanın eğlenceli yolları için, domateslere zeytinyağı gezdirilebilir, yeşil ve sarı sebzelerle birlikte bir salatada birleştirilebilir veya gazpacho çorbası yapılabilir.

5.Yeşil çay

 

Nemlendirme cilt sağlığınızın önemli bir parçası olduğundan , suyun yanı sıra diğer sıvılar da nemlendirmeyi artırmaya yardımcı olabilir ve cilde ilave faydalar sağlayabilir. Yeşil çay, yüksek antioksidan içeriğiyle bilinir ve bu, cildinizi güneşten de korumasını sağlar. Başka bir çalışmada ayrıca yeşil çay tüketiminin cilt elastikiyetini, dokusunu ve hidrasyonunu iyileştirdiği bulunmuştur. Günlük sıvı alımınızın bir parçası olarak yeşil çayın tadını çıkarın ve C vitamini takviyesi için bir miktar limon eklemeyi düşünün. İçeceğinize şeker eklemekten kaçının çünkü cildiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

6.Brokoli

Diğer yeşil sebzeler gibi brokolinin de cilde faydalı olduğu görülmektedir. Bu büyük ölçüde çinko ve C vitamini içeriğinden ve luteinin varlığından kaynaklanmaktadır. Bu pigment, ürünlerdeki sarı, kırmızı ve turuncu renklerden sorumlu olan bir tür karotenoiddir. Lutein ayrıca UV ışınlarının neden olduğu cilt hasarını da koruyor gibi görünüyor. Brokoli çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilir; ancak ürünleri yüksek sıcaklıkta pişirmek C vitaminini yok edebilir. Lutein içeriği yüksek diğer yiyecekler arasında ıspanak, dolmalık biber ve havuç bulunur.

7.Çilek

Bu meyve bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Bu, çileğin cilde fayda sağlamasını sağlar ve araştırmalar aynı zamanda bu anti-inflamatuar özelliklerin sivilceyi tedavi edebileceğini de öne sürmektedir. C vitamini tüketildiğinde cilt sorunları da dahil olmak üzere vücutta antiinflamatuar işlevlere hizmet edebilir ve bu vitamin cilde daha fazla yardımcı olmak için topikal olarak da uygulanabilir. C vitamini açısından zengin beslenmenin bir parçası olarak gün boyunca çilek ve diğer meyveleri dahil edin. Atıştırmalıklara ve öğünlere ekleyin veya tipik şekerle tatlandırılmış tatlılarınızı doğal tatlılığa sahip bu meyveyle değiştirin.

8.Ay çekirdeği

Pek çok kuruyemiş ve tohum cilde fayda sağlayan besinler içerir. Ayçiçeği çekirdeği, cildin görünümüne ve sağlığına yardımcı olan E vitamini, çinko, yağ ve protein içerir. Diyet proteini cilt dokusunun onarılmasında önemlidir ve 28 günlük cilt yenileme döngüsü için gereklidir. Cilde fayda sağlayan uygun bir protein ve diğer besin kaynağı olarak ayçiçeği tohumları bu listede yer alır. Ayrıca ay çekirdeği hassasiyeti ve alerjisi olanlar için kuruyemişlere alternatif olabilir. Ayçiçeği tohumlarını deneme karışımına ekleyin, yulaf ezmenize veya salatanıza ekleyin, hatta kek ve ekmeklerin üzerine çıtır bir malzeme olarak fırınlanmış ürünlere ekleyin.

 

Vücudumuz kimi zaman ağrılar kimi zaman da normalin dışında tepkilerle yardım çağrısında bulunur. Cilt kanserinde de bazı küçük belirtiler hayati önem taşıyabiliyor. Bu sebeple cildinizdeki en ufak değişikliği yakından takip etmenizde fayda var.

National Türk öneriyor: Yumurta kolesterolü artırıyor mu? Yeni araştırmada ilginç sonuçlar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu