Kanser HastalıklarıCilt Bakımı

Cilt yaşlandıran 7 kötü alışkanlık

Cilt sağlığı hepimiz için son derece önemli. Beslenme alışkanlıklarımız, kullandığımız ürünler gibi pek çok sebep cildimizin erken yaşlanmasına yol açıyor. İşte, cildimizi olumsuz etkileyen 7 alışkanlık...

Cilt bir örtü sistemi organıdır.  Cildinizin sağlıklı ve genç kalması için doğru bakımı yapmanız önemlidir. Cildiniz görünüşünüzde sadece büyük bir faktör olmakla kalmıyor, aynı zamanda birçok işlevi de var. Cildiniz vücudunuzun sıcaklığını kontrol eder ve sizi mikroplardan korur ve cildinizdeki sinirler dokunma hissini kolaylaştırır.. Yaşlandıkça cildinizin görünümü de yaşlanır.

İşte cildinizi yaşlandıran 7 kötü alışkanlık:

Makyajla uyumak

Uyumadan önce makyajı temizlemek son derece önemlidir. Makyaj silinmeden uyunduğunda cildiniz çok daha çabuk yaşlanır. Genç bir görünüme sahip olmak istiyorsanız bu, atlayamayacağınız bir alışkanlık olmalı. Önce iyi bir makyaj temizleyici kullanmalı, ardından uygun bir yüz temizleyici ile yüzünüzü yıkamalı ve nemlendiriciyle sonlandırmalısınız. Makyaj malzemelerinizi asla kimseyle paylaşmamalısınız ve cilt tipinize en uygun makyajı seçtiğinizden emin olun. Bazı kişilerin ortak sorunu, cildini kurutan ve zamanından önce eskitmesine neden olan ürünler kullanmaktır.

Düzensin uyku alışkanlığı

Uzmanlar, uyku alışkanlığının cilt kırışıklarına yol açabileceğini belirtiyor. Uyurken yüz üstü yatmak da cildin erken yaşlanmasına sebep oluyor.

Sigara içmek

Sigaranın sağlığa zararının bilmeyen yoktur. Bu kötü alışkanlık yalnızca kalbinizi ve akciğerlerinizi olumsuz etkilemiyor. Bu zararlı alışkanlık cilt sağlığınızı derinden etkiliyor. Sigara içmek cildinizde kırışıklıklara, sarkmaya ve gri bir renk tonuna neden olur .

Güneş kremi kullanmamak

Yaş ilerledikçe kırışıklıkların oluşması son derece normal. Güneş koruyucu kullanmazsanız kırışıklıklar sizi gerçek yaşınızdan çok daha yaşlı gösterebilir. Çok fazla güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan ultraviyole ışınları cildinizin elastikiyetini azaltarak kırışmaya ve sarkmaya neden olabilir. Daha da kötüsü cilt kanserine neden olabilir. Bronzlaşma cihazlarından kaçının ve güneşte geçirdiğiniz genel süreye dikkat edin. Güneşin çok kuvvetli olduğu gün ışığının yoğun olduğu saatlerde (10:00 – 16:00) zamanınızı sınırlayın, koruyucu kıyafet ve güneş gözlüğü takın ve mutlaka güneş kremi kullanın.

Sürekli göz ovuşturmak

Kendinizi uykulu veya aşırı yorgun hissettiğinizde, ellerinizi gözlerinize götürüp ovuşturmaya başlamak yaygın bir durumdur. Sorun şu ki, gözlerinizi çok fazla ovuşturarak cildinizi strese sokabilirsiniz.

Cildinizi uzun araba kullanmak, dizüstü bilgisayarda çalışmak, çok fazla okumak ve daha fazlası gibi pek çok günlük aktivite zorlanmaya neden olabilir. Tamam, bu ara sıra yaşanan bir sürtünmeden kaynaklanmayacak. Ancak gözlerinizi uzun süre ovuşturursanız ciddi kırışıklıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Pipet kullanımı

Çoğu kişi içecek tüketirken pipet kullanması tercih ediyor. Yapılan bir araştırmaya göre içeceklerinizi içmek için pipet kullandığınızda yüzünüzde çizgiler ve kırışıklıklar oluşabiliyor.

Fazla şeker tüketimi

Şeker vücudunuzda çok fazla kaos yaratabilir. Cildiniz söz konusu olduğunda kırışmaya, sarkmaya ve hatta koyu lekelere neden olabilir.

Dr. Andrew Nish, Bir muzu tezgaha koyup kabuğunu açarsanız 24-48 saat içinde ne olur? Kahverengileşir. Olan şu ki, o muzun içindeki şekerler proteinlerle reaksiyona girerek çapraz bağlanmaya neden oluyor ve muz kahverengine dönüyor. Aynı reaksiyon vücudumuzda da oluyor. İçimizden dışa doğru kahverengileşiyoruz. Diyetinize çok fazla şeker eklerseniz cildiniz bunu yansıtacaktır, bu nedenle vücudunuza ne kadar şeker koyduğunuzu yeniden düşünmenin zamanı geldi. Yaşlanma hayatın doğal bir sürecidir. Ancak şeker bunu hızlandırır” dedi.

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu