Şifalı BitkilerErkek Sağlık

Uzmanlara göre erkeklerin her gün tüketmesi gereken 10 besin

Kalp ve damar hastalıkları erkeklerde kadınlara oranla daha yüksek... Bu sebeple uzmanlar, erkeklerin tükettikleri besinlere dikkat etmeleri gerektiğini sık sık vurguluyor. İşte, erkeklerin sağlıklı bir hayat için her gün tüketmeleri gereken 10 gıda...

 

Erkeklerin pek çoğu sağlıklı beslenme alışkanlığını tercih etmiyor. Bol yağlı gıdalar, hazır ve paket ürünleri tüküten erkekler aynı zamanda çalışma şartları sebebiyle hareketsiz bir hayatı benimsiyor. Bu ise beraberinde kalp ve damar hastalıklarını getiriyor.

Bir bilimsel araştırma için erkekler prostat, kolorektal, deri, testis ve mesane dahil yaygın kanserler açısından tarandı. Verilerin, erkeklerin kadınlara kıyasla kalp hastalığı, akciğer hastalığı, prostat kanseri ve felç (bunlar erkekler arasında önde gelen ölüm nedenidir) açısından önemli ölçüde daha yüksek riskle karşı karşıya olduğunu gösterdi. Erkeklerin sağlıklarını iyileştirmek için yapabilecekleri çok sayıda yaşam tarzı değişikliği var; ana odak noktalarından biri diyettir.

Örneğin, sağlıksız yağ ve sodyum tüketimini sınırlandırırken daha fazla sebze, meyve ve tam tahıl tüketmek, kalp hastalığına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Son yıllarda odaklanılan bir diğer alan ise belirli vitaminler, mineraller veya antioksidanlar açısından son derece yüksek olduğu bilinen gıdalar olan süper gıdalar olmuştur . Süper gıdalar cinsiyetten bağımsız olarak herkes için faydalıdır ancak erkekler için aşağıdaki 10 süper gıda, yüksek kalp hastalığı ve bazı kanser türleri gibi erkek sağlığında tartışılan bazı genel sorunlara yardımcı olabilecek spesifik besin maddeleri içerir.

İşte erkeklerin her gün tüketmesi gereken 10 besin

Brokoli

Brokoliye nedense ‘öcü’ gözüyle bakılıyor. Pişerken hoş kokmasa da doğru tarifle şahane bir yemeğe dönüşen brokoli aynı zamanda sağlık için tam bir şifadır. Erkek sağlığına faydalı çeşitli süper yiyecekler olsa da en önemlilerinden biri brokolidir. Brokoli; C, K ve A vitaminleri ve lif yönünden zengindir.

Brokoliyi erkekler için faydalı bir süper besin olarak öne çıkaran şey kanserle savaşma potansiyeli açısından incelenen yüksek sülforafan içeriğidir.  Bu herkes için önemli olabilir, ancak araştırmalar erkeklerin genel olarak kanserden ölme şansının kadınlara göre daha yüksek olduğunu kanıtlamıştır.

Somon

Yağlı balıkların sağlığa birçok faydası vardır ve somon en sağlıklılarından biridir. Somon, ağlıklı bir kalp için gerekli olan omega-3 yağ asitleri açısından inanılmaz derecede zengindir ve özellikle omega-3’lerin iltihabı azalttığı, kan basıncını düşürdüğü ve hastalık risk faktörlerini azalttığı bilinmektedir.

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak her yaştaki erkekler için önemlidir, özellikle de erkeklerin kalp hastalığı açısından genel olarak daha yüksek risk altında olduğu biliniyor.Somondaki omega 3’ler, çoğu erkekte genetik olarak düşük olan iyi kolesterolü veya HDL’yi artırmaya yardımcı oluyor. Somon  omega-3 yağ asitleri sağlamanın yanı sıra, somonun aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır. Somon, B12 vitamini yüksektir ve First International Journal of Andrology’ye göre B12 vitamini eksikliğinin erektil disfonksiyonla bağlantılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Kuruyemiş

Fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişler çiğ olarak tüketildiğinde sağlık için son derece faydalıdır. Ceviz, kalp sağlığına faydalarıyla bilinen bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asiti yüksek düzeyde içerir ve antep fıstığı antioksidanlarla doludur ve dokuz temel amino asidin tümünü sağlayarak onu tam bir bitki proteini haline getirir. Bu sebeple kalp sağlığınız için düzenli ve ölçülü kuruyemiş tüketmelisiniz.

Avokado

Son yıllarda avokado ülkemizde bolca tüketilmeye başladı. Yerli üretimi yaygınlaşan bu meyve tam bir kalp dostudur. Avokado, tamamen doğal yağ sağlar ve harika bir lif ve potasyum kaynağıdır.Avokado, besinlerin güç merkezidir, ona süper gıda statüsü kazandırır ve özellikle erkek sağlığı için faydalıdır çünkü avokadodaki yüksek düzeydeki tekli doymamış yağlar kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

Mantar

Mantarlar sağlık için son derece faydalıdır. Ancak bilinçsizce toplanan mantarlar bu ifadenin içerisine girmiyor. Bu sebeple mantar konusunda uzman olan kişilerin yetiştirip, sattığı ürünleri tüketmeniz gerekiyor. Bahçeden, yayladan ‘benzetilerek’ toplanan mantarlar ciddi zehirlenmelere hatta ölüme sebep olur.

Mantarlar erkek sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunabilecek başka bir süper besindir. Mantar sağlığı korumak için hayati önem taşıyan D vitamini, selenyum ve antioksidanlar gibi besin kaynaklarıdır ve mantarlardaki antioksidanların varlığı, zararlı serbest radikallerle savaşarak kronik hastalık riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Mantarlar, kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olarak kalp sağlığına katkıda bulunan bir tür lif olan beta-glukanları içerir.

Kinoa

Kinoa birçok temel vitamin ve mineralin harika bir kaynağıdır. Kinoa bitki bazlı protein içerir bu sebeple sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Tahıllar genel olarak kalbiniz için faydalıdır ve tahıllar açısından zengin bir beslenme, kolesterol seviyelerini , kan basıncını ve kalp hastalığı riskini yönetmenize yardımcı olur.

Domates

Evlerimizden eksik olmayan domates güçlü antioksidanlarla doludır. Yapılan araştırmalara göre domateste bulunan likopen, prostat kanseri ve kardiyovasküler hastalıklar gibi kronik hastalıklara karşı koruma sağladığını gözler önüne sermiştir.

Erkeklerde kardiyovasküler hastalık riskinin daha yüksek olduğunu zaten biliyoruz, bu nedenle kalp-sağlıklı gıdalar tüketmek çok önemlidir, ancak prostat kanserine karşı korunmaya yardımcı olmak için diyetinize likopen gibi besinleri dahil etmek de çok önemlidir. Domates likopenin yanı sıra A, K vitaminleri ve potasyum da içerir.

Siyah fasulye

Ülkemizde son dönemler kolaylıkla bulunabilir hale gelen siyah fasulye, erkek sağlığı için son derece önemlidir. Kalp sağlığı ve kalp hastalıklarının önlenmesi erkekler için önemli bir odak noktasıdır ve lif ve kalp sağlığına yararlı antioksidanlar açısından zengin süper gıdaların tüketilmesi bu hedef için çok önemlidir.

Siyah fasulye erkekler için bir başka harika süper besindir.  Bu fasulye; önemli miktarda lif, protein ve fitokimyasallar açısından ucuz bir kaynaktır. Fitokimyasallar çeşitli meyvelerde, sebzelerde, baklagillerde ve diğer bitki ürünlerinde bulunan aktif bitki bileşikleridir ve araştırmalar bu bileşiklerin kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.Siyah fasulye ve diğer baklagillerin de kan şekerinin kontrolüne yardımcı olduğu biliniyor.

Sürekli olarak yüksek kan şekeri seviyeleri kan damarlarınıza zarar verebilir ve potansiyel olarak kalple ilgili komplikasyonlara yol açabilir; bu nedenle kan şekerini yönetmek, sağlıklı bir kalp elde etmek için değerli bir adımdır. Fasulyenin lif içeriği, onları diyabet ve kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların önlenmesinde ve hafifletilmesinde son derece değerli ve etkili kılıyor.

Yaban mersini

Yaban mersini, son derece güçlü antioksidanları, özellikle de antosiyanin adı verilen bir grup flavonoid içerir.

Nutrients dergisinde yayınlanan bir rapor, yaban mersinde bulunan polifenollerin (bitki bileşikleri) aynı zamanda kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabilecek LDL kolesterolün (“kötü” kolesterol) düşürülmesi ve yönetilmesiyle bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Yoğurt

Yoğurt, Türk mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Neredeyse tüm yemeklerin yanında yoğurt tüketilir. Uzmanlar, erkeklerin kadınlara göre daha çok yoğurt tüketmesi gerektiğini savunuyor.  British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırmaya göre , sürekli olarak fermente süt ürünleri (örneğin yoğurt ve peynir) yiyen erkeklerin en yaygın kalp hastalığı türü olan koroner arter hastalığı riskinin daha düşük olduğunu kanıtlamıştır.

Her yaşta dengeli beslenme son derece önemlidir. Ancak 40 yaşla birlikte yediklerimize, içtiklerimize daha çok özen göstermemiz gerekiyor. İşte, Erkeklerin 40 yaşından itibaren en az tüketmesi gereken 10 gıda…

Prof. Dr. Murat Binbay ile 40 Yaş Sırları

Koronavirüs pandemisiyle birlikte pek çok insanın tanıdığı Prof. Dr. Uğur Şahin, Kanser tedavisine yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu