Kalp ve Damar

Elektronik sigara bir kere kullanılsa bile kalp yetmezliği riskini artırıyor

ABD'de yapılan yeni bir araştırmaya göre bir kez bile elektronik sigara içmek kalp yetmezliği riskini artırabiliyor.

MedStar Health’teki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, e-sigara kullanan kişilerin, hiç elektronik sigara kullanmamış olanlara kıyasla kalp yetmezliğine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Dünya çapında 64 milyondan fazla insan, kalp kasının vücuda yeterli kanı pompalayamadığı kardiyovasküler bir durum olan kalp yetmezliğinden etkileniyor.

Kalp kasının enfeksiyon, yasa dışı uyuşturucu kullanımı, yüksek tansiyon, doğuştan kalp kusuru, kalp krizi, düzensiz kalp ritmi, diyabet ve koroner arter hastalığı gibi bazı hastalıklar ve sigara içimi nedeniyle hasar görmesi durumunda kalp yetmezliği ortaya çıkabilir.

Şimdi, Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin bu ayın başlarında yıllık bilimsel oturumunda sunulan yeni bir çalışma, e-sigara kullanan kişilerin, hiç elektronik sigara kullanmamış olanlara kıyasla kalp yetmezliğine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu bildiriyor.

Bu çalışmanın sonuçları henüz hakemli bir bilimsel dergide yayınlanmamıştır.

E-sigara kullanımı kalp yetmezliği riskini %19 artırıyor

Bu çalışma için Bene-Alhasan ve ekibi, Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülen All of Us çalışmasından 175.000’den fazla ABD’li yetişkinin elektronik sağlık kayıtlarından ve anketlerinden elde edilen verileri inceledi.

Analiz sonucunda araştırmacılar, hayatlarının herhangi bir noktasında e-sigara kullanan kişilerin kalp yetmezliğine yakalanma olasılığının, hiç e-sigara kullanmayanlara göre %19 daha fazla olduğunu buldu.

Çalışmanın baş yazarı Yakubu Bene-Alhasan, yaptığı açıklamada elektronik sigara ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki üzerine bazı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen kalp yetmezliği konusunda bir bilgi boşluğu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Kalp yetmezliği yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir durum. Elektronik sigaranın kalp yetmezliğini etkileyip etkilemeyeceğini bilmek, kalp yetmezliği belasını azaltmaya yönelik müdahalelerin hazırlanmasında faydalı olacak.

Daha önceki çalışmalar e-sigara kullanımının zarar verme riskine işaret ettiğinden bu çok da şaşırtıcı bir bulgu değildi.

NEJM’de yakın zamanda yapılan bir meta-analiz, elektronik sigaranın diğerlerinin yanı sıra kardiyovasküler hastalık riskini de artırdığını ortaya çıkardı.

Hayvan çalışmaları ayrıca e-sigaraya maruz kaldıktan sonra kalpte kasılma ve gevşemenin azalmasına yol açan değişiklikler de bulmuştur.

Bunlar kalp yetmezliğinde görülen değişikliklerin aynısıdır.”

Korunmuş ejeksiyonla kalp yetmezliği riskinin artması

Bilim adamları ayrıca e-sigara kullanımının belirli bir kalp yetmezliği türü üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu da buldu.

Bu çalışmada araştırmacılar, e-sigara kullanımına bağlı artan kalp yetmezliği riskinin, korunmuş ejeksiyon fraksiyonu olan kalp yetmezliği için istatistiksel olarak anlamlı olduğunu bildirmektedir. Tersine, ejeksiyon fraksiyonunun azalmasıyla kalp yetmezliği arasındaki ilişki anlamlı değildi.

Diyastolik kalp yetmezliği olarak da bilinen ejeksiyon fraksiyonu korunmuş kalp yetmezliği, kalbin normal şekilde pompalayabildiği ancak kasın kanla düzgün bir şekilde dolmasına izin vermeyecek kadar sert olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Ejeksiyon fraksiyonunun azaldığı kalp yetmezliği, kalp kası zayıfladığında ve sol ventrikül kanı hareket ettirecek kadar güçlü kasılmadığında meydana gelir.

Bene-Alhasan, “Korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği nispeten daha az anlaşıldı ancak giderek daha fazla tanınmaya başlıyor” diyerek ekledi:

“Kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan geleneksel ilaçların, bu tip kalp yetmezliğinde mortaliteye etkisi daha azdır.

Bu nedenle yönetimi, ilk etapta gelişmesini engelleyecek stratejiler içermelidir. E-sigaraların potansiyel olarak bu tür kalp yetmezliğine yol açabileceğini bilmek, önleyici müdahalelerin hazırlanmasında önemlidir.”

Elektronik sigara kalp yetmezliğine nasıl neden olur?

E-sigaralar ve diğer elektronik sigara ürünleri sigaradan “daha güvenli” kabul edildiğine göre, neden bir e-sigara veya başka bir elektronik sigara ürünü kullanmak bir kişinin kalp yetmezliği riskini potansiyel olarak artırsın?

Kardiyolog Cheng-Han Chen, “Daha güvenli” ile “güvenli”nin aynı şey olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Nikotinin kendisinin kalp üzerinde zararlı etkileri olduğunu başka çalışmalarda da biliyoruz. Özellikle e-sigaralarda, kalbin verimli çalışmasını etkileyen ve kardiyovasküler sonuçların kötüleşmesine neden olan şey nikotindir.

Sonuç olarak kesin bir şekilde nikotin sağlık için iyi bir şey değildir.”

Dr. Jennifer Wong ise “E-sigaranın da nikotin içerdiği ve sigara içmenin kalp yetmezliği riskini arttırdığı biliniyor. E-sigaralarda ayrıca solunum fonksiyonunu etkileyebilecek ve kalp yetmezliğinin kötüleşmesine yol açabilecek aerosol ürünler de var” diye konuştu.

Çalışma yazarı Bene-Alhasan, “E-sigaralar iltihaplanmaya katkıda bulunur ve kandaki lipit seviyelerini artırır. Bunlar, kalp yetmezliği de dahil olmak üzere birçok kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörü olan ateroskleroza yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Bene-Alhasan, doktorların hastalarını e-sigara kullanımı ile artan kalp yetmezliği riski arasındaki bu ilişkinin yanı sıra bilinen diğer ilişkiler konusunda bilinçlendirmeleri gerektiğini söyledi.

Elektronik sigaralar kansere davetiye çıkarıyor
İngiltere’de çocuklar arasında elektronik sigara kullanımı arttı

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu