Doktor TavsiyeleriHekimler

Dr. Mesut Arslan: D vitamini eksikliğine dikkat

D vitamini sağlıklı bir beden için son derece önemlidir. Özellikle de çocukların gelişin döneminde D vitamini eksikliği yaşaması çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Konuyla ilgili olarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan önemli açıklamalarda bulundu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan, D vitamini eksikliğinin önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Mesut Arslan:  yüzde 90 ile 95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir

Vitaminler, büyüme, gelişme ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesi için oldukça önemli olduğunu ifade eden Medicana Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mesut Arslan, “Özellikle çocuklar için çok gerekli olan vitaminlerin başında D vitamini geliyor. Çocuklarda D vitamini eksikliği, kemik yoğunluğunu olumsuz etkileyerek raşitizm gibi hastalıklara yol açabiliyor. Çocuklarda D vitamini eksikliği, büyüme ve gelişmede gerilemeye sebebiyet verebiliyor” dedi.

Mesut Arslar sözlerine şöyle devam etti: D vitaminini genellikle güneş ışınları sayesinde doğal bir şekilde karşılayabiliriz. Bunun için en temel kaynaklardan biri olan güneş, her zaman yeterli olmayabilir. Ancak tükettiğimiz besinler de D vitamini açısından oldukça önemlidir. D vitamininin azı hastalıklara sebep olduğu gibi fazlası da zararlı. D vitamini en fazla somon, uskumru, sardalye gibi yağlı balıklarda, karaciğer ve yumurta sarısında, maydanoz, brokoli, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. D vitamininin başlıca kaynağı, ciltte güneş ışınlarının etkisiyle aktifleşen D3 formudur. Normal şartlar altında insan vücudunda bulunan D vitaminin yüzde 90 ile 95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir.

D vitamini eksikliği tüm vücudu etkiliyor

Besinlerle alınan D vitamininin büyük bir önemi olmadığını belirten Arslan, “D vitamini eksikliği, vücudun tüm sistemlerini etkilemekte ve pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Günümüzün hayat şartları, kapalı ortamlarda çalışmak, açık havada az zaman geçirmek, yetersiz beslenme D vitamini eksikliğini artırmaktadır. D vitamini eksikliği, her yaş grubunu etkileyen ve önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan bir etkendir” dedi.

Arslan, “D vitamini eksikliği belirtileri, sık enfeksiyon geçirme, ishal, saçlı deride pullanma, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümesi, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, kemik ağrısı, davranış bozuklukları, mafsallarda şişme, gözaltı morlukları, aşırı terleme, kilo vermekte güçlük çekme ve sürekli üşüme diğer yaygın belirtilerdir. D vitamini eksikliği kişilerde, kanser, kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, romatizma ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlıklara yol açabilir” diye konuştu.

D vitamini fazlası da zararlı

D vitamini eksikliği, kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve çocuklarda raşitizm denen hastalığa sebebiyet verebileceğini belirten Arslan, “Raşitizm, D vitamini eksikliğinden dolayı kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması anlamına gelir. Bu hastalık, bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, büyüme geriliği, göğüs kemiği bozulması gibi kemik yapısında kalıcı bozukluklara sebep olabilmektedir” diye konuştu.

Uzman isim, “Yüksek D vitamini seviyesi, organlarda ve yumuşak dokularda kalsiyum birikmesine sebebiyet verir. Ayrıca D vitamini fazlalığı kanda kalsiyum yükselmesine, böbrek hastalıklarına, böbrek taşlarına ve damar sorunlarına yol açabilmektedir. Fazla D vitamini, zehirlenmelere yol açabilmekte ve bu zehirlenme sonucunda gelişen böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği ölüme sebep olabilmektedir. Bu sebeple D vitamini tedavisi almadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve kişiye uygun D vitamini eksikliği tedavisi uygun dozlarda yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

dvitamini

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini düşük olan birçok insanda semptom görülmez, ancak D vitamini düşük olan bazı çocuklarda kemik ve kas ağrısı görülür. Çok düşük D vitamini kemiklerin yumuşamasına yol açarak çocuklarda raşitizme, ergenlerde ve yetişkinlerde ise osteomalazi adı verilen bir duruma neden olabilir. Raşitizm yalnızca çocuklar büyürken ortaya çıkar; eğer bir çocuğun düşük D vitamini nedeniyle kemikleri daha yumuşaksa, kemikler bükülebilir ve ‘bacaklar çarpık’ veya ‘dizlerin çarpması’ ve diğer değişikliklere neden olabilir.

Düşük D vitamini, çocuklarda kas kramplarına yol açabilecek düşük kalsiyuma neden olabilir. Düşük kalsiyum, özellikle küçük bebeklerde nöbetlere neden olabilir.

Uykusuzluğun sorumlusu demir ve D vitamini mi? Günümüzde pek çok kişi kaliteli gece uykusu uyuyamıyor. Bir türlü uykuya dalamayanlar ise bunun sebebini merak ediyor. Yapılan son çalışmada ise demir eksikliği ve D vitamini eksikliğinin uyku üzerine etkisi incelendi.

 

Çocuklarda ve Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

National Türk öneriyor: Her Gün Alınan D Vitamini Kanser Ölümlerini Azaltıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu