İlaç Dünyası

Alzheimer ilacı Donanemab’ın FDA onayı ertelendi!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Alzheimer ilacı donanemab'ın onayını erteledi. FDA, bu yılın sonunda uzmanlarla danışma komitesi oluşturulacağını duyurdu.

Anti-amiloid Alzheimer tedavilerinin üreticisi Eli Lilly & Company, deneysel ilacı donanemab’ın bu ay FDA tarafından onaylanmasını bekliyordu. Ancak sürpriz bir şekilde FDA donanemab ilacına onay vermedi.

Eli Lilly yaptığı açıklamada, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), geçen yıl onayı engellenen Alzheimer ilacı donanemab’ı değerlendirmek için bir komite kurduğunu duyurdu.

Komitenin, FDA donanemab’ın onaylanması konusunda nihai kararını vermeden önce bu yılın sonlarında toplanması bekleniyor. Ancak bu duyuru birçok kişi için sürpriz oldu.

Geçen yıl yapılan bir denemede donanemab, erken Alzheimer hastalarında “klinik ilerlemenin önemli ölçüde yavaşladığını” gösterdi ancak aynı zamanda beyin şişmesi ve diğer olumsuz etkilere de neden oldu.

Peki bu karar Alzheimer hastaları için ne anlama geliyor? İşte uzmanların düşünceleri.

Donanemab, Alzheimer için aducanumab (Aduhelm) ve lecanemab (Leqembi) içeren üç monoklonal antikor tedavisinden biri.

Her üç ilaç da Alzheimer hastalığının karakteristik özelliği olan amiloid plaklarını temizleyerek çalışıyor ancak ilk denemelerde plakları temizlemenin bilişsel gerilemeyi yavaşlattığına dair çok az kanıt vardı.

Demans dünya çapında 55 milyondan fazla insanı etkiliyor ve bu insanların %70’e kadarında iki proteinin (amiloid ve tau) birikmesiyle karakterize edilen Alzheimer hastalığı var.

Hem aducanumab hem de lecanemab, umut verici deneme sonuçlarının ardından ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından hızlandırılmış onay aldı.

Alzheimer İlaç Keşif Vakfı’nın (ADDF) kurucu ortağı ve baş bilim sorumlusu Dr. Howard Fillit, Medical News Today’e yaptığı açıklamada, böyle bir komitenin yeni bir ilaç için alışılmadık bir durum olmasa da, bu komiteyi benzersiz kılan şeyin şu olduğunu söyledi:

“Etkililik ve güvenliliğe ilişkin sonuçlar Leqembi’ye o kadar benzerdi ki bir komitenin kurulması beklenmiyordu.

Sanırım, ilaçla ilgili durum tespitine girdiklerinde, bu konuda bir danışma komitesi kurmak istedikleri birkaç şey olduğunu fark ettiler.

Etkinlik konusunda bazı ek faydalar oldu, ancak güvenlik sinyalinde bir miktar artış oldu. Donanemab’ın klinik bakım açısından pek çok anlamı olan çok benzersiz, sınırlı bir dozlama programı rejimi vardı.

Ve deneye giriş için kullanılan tau görüntüleme vardı, ancak tau görüntülemenin etikette yer alıp almayacağını ve gerçek dünyada klinik kullanım için gerekli olup olmayacağını bilmek istiyorlar.”

Alzheimer ilacı Donanemab ile ilişkili riskler

Nörolog Dr. Clifford Segil ise deneysel ilacın riskleri olduğunu iddia ederek FDA komitesinin donanemab’ı nihayetinde onaylamayacağını umduğunu söyledi:

“Bunun, Alzheimer demansının tedavisi için FDA tarafından onaylanan anti-amiloid ilaçlar için sonun başlangıcı olmasını umuyorum.

Klinik nörologlar, ilaç denemelerinde hastaların hafıza kaybını önemli ölçüde iyileştirmediği ve ciddi beyin ödemi ve kafa içi kanamaya neden olduğu için bu ilaç ailesini kullanmamaya devam ediyor.

Alzheimer demansı olan hastaların bilişsel şikayetlerinde anlamlı bir iyileşme sağladığına dair hiçbir veri yok.”

Alzheimer için şu anda mevcut tedaviler semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir ancak hastalığın seyrini değiştiremez.

Uluslararası bir 3. aşama denemesinde, plaseboyla karşılaştırıldığında donanemab, düşük/orta düzeyde tau bulunan kişilerde bilişsel gerilemeyi %35 yavaşlattı.

Düşük/orta düzeyde tau’ya sahip kişilerin yanı sıra yüksek düzeyde tau’ya sahip kişileri içeren birleşik bir popülasyonda donanemab, bilişsel gerilemeyi yaklaşık %22 oranında yavaşlattı.

Amiloidle ilişkili görüntüleme anormalliklerinin (ARIA’lar) riskleri beyinde şişme veya kanamaya neden olabilir. Katılımcıların %91’inden fazlasının beyaz olduğu çalışmanın popülasyonuyla ilgili de bazı endişeler vardı.

Donanemab kimler için uygun olmayabilir?

Dr. Fillit, araştırma verilerini ve ARIA risklerini izlemek için uygulanan güvenlik önlemlerini öne sürerek, FDA’nın donanemab’ı nihai olarak onaylamasını beklediğini söyledi.

Dr. Fillit, 16. yüzyıl İsviçreli kimyager Paracelsus’un bir ilaç ile zehir arasındaki tek farkın doz olduğu yönündeki alıntısına atıfta bulunarak, “Tüm ilaçların bir riski vardır” dedi ve devam etti:

“Öncelikle araştırmaya girişte, MR’da ARIA ödemi ve kanama bulgularının ortaya çıkma ihtimali nedeniyle antikoagülan kullanan kişileri istemiyoruz.

Ve o kişinin APO lipoprotein E genotipini bilmek istiyoruz çünkü APOE ε4 genini taşıyan kişiler ARIA yan etkilerinin bazılarını geliştirme açısından da daha fazla risk altındadır.

Yani deneye girerken bir kanama bozukluğumuz var veya ilaç için antikoagülanlar muhtemelen önerilmez. Ve kesinlikle homozigot e4 olan kişilerin, ilaca devam etmeleri durumunda dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir.”

Ancak Dr. Segil, donanemab veya benzeri ilaçları tavsiye edemeyecek kadar risklerin yüksek olduğuna inandığını söyledi.

Dr. Segil, “Demans hastalarını tedavi eden ve teşhis koyan bir klinik nörolog olarak, donanemab gibi ilaçların Alzheimer demansı olan hastalar için etkili tedaviler olduğuna inanmıyorum. Bu ilaçların beyin kanaması ve beyin ödemi riski, tüm faydalarından daha ağır basıyor. Klinik uygulamadaki birçok nörolog gibi ben de bu ilaç ailesini kullanmayacağım. Amiloid ilaçları geçmişte nöropati semptomlarını gidermek için nörologlara pazarlanıyordu ve bu ilaçlar artık kullanılmıyor. Donanemab’ın iptal edilen FDA başvurusunun, bu ilaç ailesinin ortadan kalkmasına tabuta çakılan yeni bir çivi olmasını umuyorum” diye konuştu.

Yeni Alzheimer ilacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor
Alzheimer Tedavisi Mümkün mü? Lecanemab ve Donanemab Nedir?
Nattokinaz Alzheimer için de umut olabilir

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu