Sağlık HaberleriSağlık Sektörü

Medicana’dan sağlık yönetimi semineri

Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Sibel Durgun, “Sağlıkta Değişimi Anlamak ve Yönetmek” adlı bir seminer adlı seminerde konuştu

İzmir Bakırçay Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Atölyesi ve Bakırçay TEKMER ile iş birliğinde, “Sağlıkta Değişimi Anlamak ve Yönetmek” adlı bir seminer düzenlendi. Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Sibel Durgun, seminerde dünyada ve Türkiye’de sağlık sektöründeki yapılanmayı ve yeni gelişmeleri aktararak, deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Sibel Durgun, sağlıkta çok hızlı bir değişim yaşandığına dikkat çekti. “Son yıllarda dijitalleşme, yapay zeka gibi teknolojik gelişmeler, hasta bakımı ve tedavi yöntemlerinde değişime neden oldu” diyen Durgun, “Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artması sağlık hizmetlerine erişimi de değiştirmeye başladı. Örneğin; uzaktan tedavi, evde sağlık hizmetleri gibi konular daha fazla gündemde. Hasta ve hasta yakınlarının bilinç düzeyi artıyor bu da sağlık hizmetinde beklentiyi yükseltti. Pandemide, mevzuatların takibi ve sisteme adapte edilmesi; hızlı karar verme, kararların uygulanmasını sağlama konusunda sağlık sektörü çalışanları büyük beceri kazandı” şeklinde konuştu.

Sağlıkta kariyer gelişiminde; bilgi, beceri ve yetenek üçlüsünün işe alım ve terfide önemli olduğuna değinen Sibel Durgun, bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzu neye iyi gelir?

“Günümüz Türkiye’sinde özel sağlık sektörü, istihdam ve kariyer fırsatları açısından zengin. Sağlık yönetimi eğitimi bu alanda çok kıymetli; ancak eğitim kadar bu alanda çalışmaya ve gelişmeye isteklilik, ekip çalışmasına yatkınlık, stres ve zaman yönetimi yapabilmek, etkili iletişim kurabilmek gibi becerilerin de olması önemli. Genç arkadaşlarımızdan ‘hangi pozisyonda başlamalıyız’ sorusunu çok duyuyoruz. Sağlık hizmetinin sunulmasında hasta hizmetleri departmanları kilit noktada. Hastanın karşılanması, bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi, yatış, taburculuk vb süreçler bir bütünün parçası olduğu için en baştan başlayarak deneyim kazanmak çok önemli.”

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu