İlaç Dünyası

Wegovy FDA onayı aldı: Artıları, eksileri

Obez ve kalp hastalığı olan yetişkinlerde kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler problemlerin riskini azaltmak için kullanılan Wegovy FDA onayı aldı.

Wegovy FDA tarafından onaylandı. Uzmanlar, bu onayın obezite ve kalp hastalığıyla yaşayanlar için tedavi seçeneklerini ve pahalı ilacın sigorta kapsamını genişletebileceğini söylüyor.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Novo Nordisk’in popüler kilo verme ilacı Wegovy’yi yeni bir endikasyon için onayladı; İlacın, kalp hastalığı yaşayan, fazla kilolu veya obezitesi olan yetişkinlerde kalp krizi, felç ve diğer kardiyovasküler sorunların önlenmesini kapsayacak şekilde kullanımı genişletildi.

Wegovy FDA onayı ne anlama geliyor?

Onay, Wegovy’nin majör olumsuz kardiyovasküler olay riskini önemli ölçüde azalttığını gösteren bir çalışmaya dayanıyordu.

Çalışma, kalp hastalığı olan ve fazla kilolu veya obezite tanısı alan bireylerin, plasebo alan hastalara kıyasla bu tür sorunları yaşama olasılığının %20 daha az olduğunu gösterdi.

Wegovy Obez Kişilerde Felç ve Kalp Krizi Riskini %20 Azaltabilir

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Diyabet, Lipid Bozuklukları ve Obezite Bölümü Direktörü John Sharretts, “Bu hasta popülasyonunda kardiyovasküler ölüm, kalp krizi ve felç riski daha yüksek. Kardiyovasküler riski azalttığı kanıtlanmış bir tedavi seçeneği sunmak, halk sağlığı açısından büyük bir ilerlemedir” diye konuştu.

Enjekte edilebilir tedavi, vücut kitle indeksi (BMI) 27 kg/ m2 veya daha fazla olan ve yüksek tansiyon, tip 2 diyabet gibi kiloyla ilişkili en az bir rahatsızlığı olan yetişkinlerde kronik kilo yönetimi için halihazırda FDA onaylı.

Obeziteyle yaşayan 12 yaş ve üzeri çocuklar da ilaca uygun görüldü.

Hayat Kurtarıcı Bir Onay

Dr. Mir Ali, Wegovy’ye erişebilecek hasta sayısını artırması onayın önemli bir faydası olduğunu söyledi.

Ali, “Asıl avantajı, eğer bir hasta (daha önce) yalnızca kilosu nedeniyle kriterleri karşılamamışsa, ancak aşırı kilolu olarak değerlendiriliyorsa ve kalp hastalığı varsa, artık bu ilacı reçete ettirebilir” dedi.

Wegovy FDA onayının, önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenlerinden ikisini (obezite ve kalp hastalığı) birlikte ele alarak yaşamları uzatma potansiyeline sahip olduğunu ekledi.

Kardiyolog Michael Chan ise bu onayın aynı zamanda sağlık hizmeti sağlayıcılarına Amerika Birleşik Devletleri’nde artan kalp hastalığı salgınıyla mücadelede yardımcı olacak başka bir araç sağladığını söyledi

Chan, FDA onayının pahalı ilacın sigorta kapsamını genişletebileceğini ekledi.

Chan, “Medicare de dahil olmak üzere çoğu sigorta şirketi şu anda kilo verme ilaçlarını karşılamıyor. Bu genişletilmiş FDA endikasyonu muhtemelen bazı sigorta şirketlerinin kapsamını yüksek kardiyovasküler riski olan hastaları da kapsayacak şekilde genişletmesine yol açabilir” diye konuştu.

Wegovy’nin fiyatı ne kadar?

Wegovy’nin maliyeti sigorta kapsamına, doza, konuma ve eczaneye göre değişebilir. Ali, şu anda ilacı kullananların cebinden ayda yaklaşık 1.200 ila 1.500 dolar arasında çıktığını söyledi.

Sigorta kapsamındaysa, ortak ödemeler ayda 250 ABD Doları veya daha fazla olabilir. Wegovy Türkiye’de henüz satışa sunulmadı.

Potansiyel Wegovy Yan Etkileri

Wegovy, mide bulantısı, ishal, kusma, kabızlık, karın (mide) ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk, dispepsi (hazımsızlık), baş dönmesi, karın şişliği, geğirme, hipoglisemi (düşük kan şekeri) gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

Wegovy Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azaltmak İçin Nasıl Çalışır?

Kardiyolog Dr. Cheng-Han Chen, Wegovy’nin vücutta doğal olarak oluşan GLP-1 adlı hormonu taklit ederek çalıştığını söyledi.

GLP-1, tokluk hissini tetiklemek ve gıda alımının azalmasına yol açmak için beyne sinyaller gönderen bir hormondur. Ayrıca midenin içeriğini ince bağırsağa boşaltma hızını da yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Bu tokluk, diyabet, yüksek tansiyon ve kronik inflamasyon gibi durumların yönetilmesinde önemli bir parçası olan kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bunun da kalp-damar sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olabilir; ancak diğer kalp-sağlıklı mekanizmalar da işin içinde olabilir.

Alzheimer ilacı Donanemab’ın FDA onayı ertelendi!

Akdeniz Diyeti Alzheimer etkilerini hafifletiyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu