Tansiyon Hastalıklarıİlaç Dünyası

Alzheimer Tedavisi Mümkün mü? Lecanemab ve Donanemab Nedir?

Araştırma ekipleri Alzheimer'la mücadele edecek bir ilaç arayışında onlarca yıldır aksiliklerle karşılaştı. Ancak şimdi iki yeni aktif madde uzmanları heyecanlandırıyor: Lecanemab ve Donanemab

Araştırmalara göre genetiği değiştirilmiş antikorlar Lecanemab ve Donanemab, Alzheimer hastalığının erken evrelerinde ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatabiliyor.

Artık her iki aktif bileşen için de AB’de onay başvurusunda bulunuldu. Şimdi bu büyük bir atılım mı? Profesör Doktor Mathias Jucker, Tübingen’deki Hertie Klinik Beyin Araştırmaları Enstitüsü’nün (HIH) yöneticisi ve Nörolojik Hastalıklar Hücre Biyolojisi Anabilim Dalı başkanı.

Alzheimer Tedavisi Mümkün mü?

Röportajda nörobiyolog, yeni aktif maddeler ve Alzheimer’ı erken tespit eden kan testlerinin neden yakında bu kadar önemli hale geleceği hakkındaki en önemli soruları yanıtlıyor.

Aktif madde olan lecanemab, Alzheimer hastalarında zihinsel gerilemeyi ortalama yüzde 30 oranında yavaşlatabiliyor, hatta donanemab bunu yüzde 35 oranında yavaşlatabiliyor. Bu, araştırma ve etkilenenler için bir atılım mı?

Şu anda atılımın ne kadar büyük olduğunu tahmin etmek zor. Çalışmalar 18 ay boyunca gerçekleştirildi ve hepimiz gerçekten heyecanlıyız ve bu kadar kısa sürede bu kadar iyi bir etki görebilmenizin son derece harika olduğunu düşünüyoruz.

18 ay sonra hastaların kendilerini yüzde 35 daha az kötü hissetmelerine rağmen hastalık hızla ilerlemeye devam ediyor. Şimdi elbette kendinize ilacı 18 aydan daha uzun süre verirseniz yüzde 35’te kalıp kalmayacağını soruyorsunuz.

Yüzde 35’te mi kalacak yoksa daha uzun tedaviyle etki daha mı artacak? Hastalığın ilerlemesi durdurulabilir mi? Kısaca: 18 ay sonra ne olacağını bilmiyoruz. Şu anda çalışmalar sürüyor ve bu antikorların bir ilerleme sağlayıp sağlayamayacağına daha sonra karar verilecek.

Bununla birlikte, onlarca yıldır Alzheimer tedavisinde büyük bir başarı elde edemediğimiz için mevcut çalışmanın sonuçları bizim için olağanüstü.

Yeni antikorların özelliği nedir?

Antikorlar, Alzheimer tedavisinde tamamen yeni olan, hastalık gelişiminin temel mekanizmalarına doğrudan müdahale ediyor.

Alzheimer hastalığına özgü beyindeki protein birikimlerini önler veya ortadan kaldırırlar ve böylece bilişsel gerilemeyi geciktirebilirler.

Mevcut Alzheimer ilaçları hastalık sürecine müdahale etmiyor; sadece beyin performansını uyarıyor veya hastalığa eşlik eden semptomları hedef alıyor ancak hastalığın gerçek ilerlemesini yavaşlatmıyor. Yeni antikorlar tamamen farklı bir yaklaşım.

Peki ya yan etkiler? Küçük bir grup çalışma katılımcısı beyin şişmesi veya kanaması yaşadı ve ölümler yaşandı. Yeni antikorlar ne kadar tehlikeli?

Aslında bazı durumlarda antikorların uygulanmasından sonra MRI görüntüleme anormallikleri tespit edildi. Bunun damarların etrafında sıvı birikmesinden kaynaklandığı varsayılmaktadır.

Damarların çevresinde mikro kanamalar da bulundu. Ancak çoğu durumda, antikor vermeyi bıraktığınız anda bu sıvı birikimleri ortadan kalkar, dolayısıyla daha sonra tedaviye devam edebilir veya dozu azaltabilirsiniz.

Bu yan etkilerin nasıl geliştiğini kontrol etmek için düzenli görüntüleme yapılması önemlidir. Eğer tüm bu insanlar gelecekte düzenli görüntülemeye bağımlı olacaksa, bu elbette çok büyük bir finansal ve lojistik çaba anlamına gelecektir. Yani hala gelecek çok şey var.

Lecanemab ve Donanemab Nedir?

Lecanemab (ticari adı Leqembi) halihazırda ABD‘de piyasada ve donanemab da onu takip edecek. İlaç Avrupa’da ne zaman satışa sunulacak?

Lecanemab için Avrupa İlaç Ajansı muhtemelen 2024 baharında ilacın Avrupa’da onaylanıp onaylanmayacağına karar verecek. Pek çok kişi ilacın onay alacağını satışa sunulacağını varsayıyor.

Donanemab’a karar verilmesi daha uzun sürecek. Her iki antikor da farklı üreticilerden geliyor ancak etki prensipleri çok benzer.

İlk bakışta farklar nispeten küçüktür, ancak iki aktif bileşen henüz çalışmalarda birbirlerine karşı test edilmemiştir, bu nedenle antikorlardan hangisinin sonuçta daha etkili olduğunu gerçekten söyleyemeyiz.

Her ikisinin de hastalığın mümkün olan en erken evresinde verilmesi gerekir ki hastalık sürecine zamanında müdahale edilebilsin.

Alzheimer’ı durdurmak, hatta tedavi etmek neden bu kadar zor?

Çünkü hastalığın nasıl geliştiğini hala tam olarak anlamış değiliz. Artık, Alzheimer hastalığının ilk belirtileri ortaya çıkmadan 20 yıl önce, ilk yanlış katlanmış proteinlerin beyinde birikmesiyle beynin değiştiğini biliyoruz.

Hafıza boşlukları veya hatırlama güçlüğü gibi ilk belirtiler ortaya çıktığında sinir hücreleri zaten hasar görmüş demektir.

Öyle görünüyor ki Alzheimer söz konusu olduğunda, ilk belirtiler ortaya çıkmadan çok erken müdahale etmek en iyisidir.

Üstelik proteinlerin sinir hücrelerini nasıl yok edebildiğini de hala bilmiyoruz. Bu nedenle stratejimiz, yanlış katlanmış proteinleri mümkün olduğu kadar erken ortadan kaldırmak ve böylece diğer proteinlere “bulaşmamasını” sağlamaktır.

Çünkü artık yanlış katlanmış proteinlerin diğer proteinlerin de aynı şekilde yanlış katlanmasına neden olabileceğini biliyoruz. Biz buna prion hastalıklarından bildiğimiz bir mekanizma olan “prion prensibi” diyoruz.

15 veya 20 yıl içinde Alzheimer’a yakalanacak insanları nasıl bulacaksınız?

Almanya için DIAN çalışmasını burada, Tübingen’de koordine ediyoruz. DIAN çalışması, Alzheimer hastalığının baskın olarak kalıtsal formunun ilerlemesini araştıran küresel bir projedir.

Tübingen’de bize gelen çalışma katılımcılarından Alzheimer’ın ailelerinde kalıtsal olarak geçtiğini biliyoruz. Tipik olarak bu insanlar 40 ila 50 yaşları arasında hastalanırlar. Yani örneğin 25 yaşındaki bir kişiden biliyoruz ki, kendisi şu anda başlangıç ​​yaşından tam olarak 20 yıl öncedir çünkü ebeveynleri 45 yaşında Alzheimer’a yakalanmıştır.

Araştırmaya kaç aile katılıyor?

Çalışma mutasyon taşıyıcılarının sağlıklı kardeşlerinin de gelmesini sağlayacak şekilde tasarlandı. Yani Alzheimer’a neden olan geni taşıyanların kontrol kişileri oluyorlar.

Araştırmaya Almanya’daki yaklaşık 50 aileden toplam 80 civarında kişi katılıyor. Almanya’da elbette çok daha fazla etkilenen aile var; halihazırda dünya çapında 500’den fazla aile katılıyor.

Hastalığın seyrini belgelemeyi ve semptomlar ortaya çıkmadan önce ilaçla müdahale etmeyi amaçlayan böylesine gözlemsel bir çalışma için gerekli olan yüksek sayılara ulaşmak amacıyla bu uluslararası çalışmada tüm ülkelerin birlikte çalıştığını görmek harika.

Birçok kişi, ebeveynlerinden birinin demans hastası olması nedeniyle Alzheimer hastalığına yakalanacağından korkuyor. Hastalığı miras alıp almadığımı nasıl anlarım?

Bahsettiğiniz vakalar genellikle sigara içme, damar hastalıkları veya yüksek tansiyon gibi risk faktörlerinin Alzheimer hastalığının gelişimine katkıda bulunduğu hastaları içerir.

Depresyon veya uyku anormallikleri de Alzheimer’ı teşvik edebilir. Bu kişiler 70 yaş civarında semptomlar yaşamaya başlarlar ancak hastalanma riski taşıdıkları için 100 yaşına kadar da yaşayabilirler.

Hastalığın baskın olarak kalıtsal bir formuna sahip kişiler, genellikle 40 ila 50 yaşları arasında hastalığa yakalanırlar ve bu hastalığa yakalanma olasılıkları neredeyse %100’dür.

Bu insanlar daha sonra çok erken ölürler. Bu genellikle çok dramatiktir ve hastalığın ortaya çıkmasından önceki yıllar boyunca kendilerini muayene ettirdikleri için bu hastalara son derece minnettar olmalıyız.

Alzheimer hastalığının uzun seyri hakkında bugünlerde sahip olduğumuz bilgilerin neredeyse tamamı bu ailelerden geliyor.

Böylesine korkunç bir kadere katlanmak zorunda kalan bu ailelerle çalışmak konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bu beni küçük düşürüyor. Birbirimizi tanıyoruz ve hafta sonları bir sorun olduğunda birbirimizi arıyoruz. Bu çalışmayı bu kadar benzersiz kılan da budur.

On yıldır her yıl aile toplantılarına ev sahipliği yapıyoruz. Bu sadece araştırmayla ilgili değil, ailelerin aklındaki her şeyle ilgili. Biz de onlara araştırmaya katılmaları karşılığında bir şeyler vermek istiyoruz.

Mesela hastalıklarını bilen doktorlara her zaman ulaşabilmeleri. Birisi gelip 40 yaşında olduğunu ve Alzheimer hastası olduğunu söylediğinde “normal” aile doktoru genellikle hiçbir şey yapamıyor.

Yakın zamanda Alzheimer’ın ilk semptomlarının ortaya çıkmasından 10 yıl veya daha uzun bir süre önce hastalığı gösteren bir kan testinin geliştirilmesine yardımcı oldunuz. Artık kullanıma hazır mı?

Test, sinir hücrelerindeki hasarı erken bir aşamada gösterir. Artık Alzheimer‘a karşı ilaçların test edildiği hemen hemen tüm klinik çalışmalarda kullanılıyor.

Ancak bu tür çalışmalar her zaman insan gruplarını birbirleriyle karşılaştırır. Testi bireylere uygulamak ve ardından hala normal olan ve çok yüksek olana ilişkin değerleri tanımlamak çok daha zordur. Ancak bu tür referans değerleri daha sonraki tedavi için çok önemlidir.

Önümüzdeki iki yıl içinde böyle bir testin piyasaya çıkacağını tahmin ediyorum.

Peki tedavi olmazsa Alzheimer’a yakalanacağınızı erkenden bilmenin ne faydası var?

Lecanemab veya donanemab’ın daha erken verildiğinde daha iyi çalışıp çalışmadığını test eden yeni klinik çalışmalar şu anda devam ediyor.

Durum böyleyse – ki hepimiz öyle olduğunu varsayıyoruz – belirtileriniz ortaya çıkmadan çok önce antikor tedavisine başlamak için kan testi elbette çok önemlidir.

ABD’nin önde gelen sağlık sistemleri yeni Alzheimer ilacı Leqembi’yi piyasaya sunmayı bekliyor
Umut veren Alzheimer ilaçları beyazlarda daha etkili 

Kahve Telvesi Alzheimer ve Parkinson’u Önleyebilir mi?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu