Kanser HastalıklarıTIP

2050 yılına kadar kanser vakaları yüzde 77 artacak

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri hiç kuşkusuz kanser... Birleşmiş Milletler (BM) yaptığı araştırmaya göre; 2050 yılına kadar kanser vakalarının yüzde 77 artması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler sağlık yetkilileri, kanser hastalığının hastalığın artan yükünün altını çizerek, küresel kanser vakalarının yüzyılın ortasına kadar yüzde 77 civarında artmasının beklendiğini söyledi.

Kanser vakaları 2050’de 35 milyonu geçebilir

BM Dünya Sağlık Örgütü’nün uzmanlaşmış bir kolu olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın (IARC) son rakamlarına göre; 2022’de tahmin edilen 20 milyon kanser vakasının 2050’de 35 milyondan fazla olacağı tahmin ediliyor. Artış, hem nüfusun yaşlanmasını hem de büyümeyi, ayrıca insanların risk faktörlerine maruz kalma oranındaki değişiklikleri yansıtıyor. Tütün, alkol ve obezitenin yanı sıra hava kirliliği de önemli faktörler arasında yer alıyor.

Kanser artışı geri kalmış ülkelerde kabusa dönebilir

Daha zengin ülkelerin, 2050 yılında ilave 4,8 milyon yeni vakayla birlikte kanserde en büyük mutlak artışı yaşaması bekleniyor.

Ancak düşük ve orta gelirli ülkelerde kanser vakalarında daha yüksek oranda bir artış görülmesi beklenirken, ölüm oranının neredeyse iki katına çıkması öngörülüyor.

IARC’nin tahminleri 185 ülkeden elde edilen en iyi veri kaynaklarına dayanıyor ve 36 farklı kanser türünü kapsıyor.

Bunlar, çoğunluğun evrensel sağlık sigortasının bir parçası olarak öncelikli kanser ve palyatif bakım hizmetlerini yeterince finanse etmediğini gösteren 115 ülkeyi kapsayan bir DSÖ anketiyle birlikte yayınlandı.

Dünyada en çok görülen kanser türleri

IARC, 2022 yılında küresel çapta yeni vakaların ve ölümlerin yaklaşık üçte ikisini on kanser türünün oluşturduğunu belirtti.

Akciğer kanseri: 2,5 milyon yeni vakayla dünya çapında en sık görülen kanser türü oldu. Tüm yeni vakaların yüzde 12’sinden fazlasını ve ölümlerin yüzde 18,9’unu (1,8 milyon) oluşturuyor ve bu da onu kanserden ölümlerin önde gelen nedeni yapıyor.

Kadınlarda meme kanseri: Dünya çapında 2,3 milyon vakayla (yüzde 11,6) görülme sıklığı açısından ikinci sırada yer alıyor, ancak ölümlerin yüzde 6,9’unu oluşturuyor.

Yaygın olarak görülen diğer kanserler ise kolorektal, prostat ve mide kanseridir .

Kolorektal kanser: Kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer alırken onu karaciğer, meme ve mide kanseri takip etti.

Rahim ağzı kanseri: Dünya çapında en sık görülen sekizinci kanser, kanserden ölümlerin dokuzuncu önde gelen nedeni ve çoğu Sahra Altı Afrika’da olmak üzere 25 ülkede kadınlarda en sık görülen kanserdir.

Meme kanserinde çarpıcı sonuç

4 Şubat Dünya Kanser Günü öncesinde yayınlanan IARC tahminleri, özellikle meme kanserinde çarpıcı eşitsizlikleri de ortaya çıkardı.

Ajans, daha zengin ülkelerdeki 12 kadından birine yaşamı boyunca bu hastalık tanısı konacağını ve 71 kadından birinin bu hastalıktan öleceğini söyledi. Ancak yoksul ülkelerdeki her 27 kadından yalnızca biri pozitif meme kanseri tanısı alacak olsa da, 48 kadından biri ölecek .

IARC Kanser Gözetim Şubesi Başkan Yardımcısı Dr. Isabelle Soerjomataram, bu kadınların “geç teşhis ve kaliteli tedaviye yetersiz erişim nedeniyle hastalıktan ölme riski çok daha yüksek” dedi.

DSÖ araştırması aynı zamanda kanser hizmetlerinde önemli küresel eşitsizlikleri de ortaya çıkardı. Örneğin, yüksek gelirli ülkelerin akciğer kanseriyle ilgili hizmetleri sağlık yardım paketlerine dahil etme olasılıkları yedi kata kadar daha fazlaydı.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Departmanı Direktörü Dr. Bente Mikkelsen, “DSÖ, kanser girişimleri de dahil olmak üzere, herkes için kanser bakımını teşvik edecek politikaları geliştirmek, finanse etmek ve uygulamak için 75’ten fazla hükümetle yoğun bir şekilde çalışıyor” dedi ve daha fazla tedaviye duyulan ihtiyacın altını çizdi. yatırım.

Kanser hastaları nasıl beslenmeli?

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu