Doktor TavsiyeleriHekimlerKanser HastalıklarıSağlık Haberleri

Prof. Dr. Mert Köroğlu anlatıyor; “Biyopsi yapılırsa kanser yayılır mı?”

Pek çok kanser hastası ve yakını biyopsinin olumsuz sonuçlar doğurup doğurmadığını merak ediyor. Peki, biyopsi hastalığın yayılmasına sebep olur mu?

Kanser hastaları ve yakınlarının çoğu ‘Biyopsi tehlikeli mi?’ sorusunun cevabını araştırıyor.

Biyopsi nedir?

Biyopsi, mikroskop altında incelenmek üzere canlıdan belirli bir doku parçasının çıkarılmasıdır. Muayene ya da benzeri incelemelerle tanı konulamayan hastalıklarda biyopsiye başvurulur. Biyopsi, çeşitli hastalıklar sırasında meydana gelen lezyonların mikroskopik tanısı için yapılan bir cerrahi uygulamadır.

Biyopsi tehlikeli mi?

Her tıbbi prosedür risk taşır. Biyopsiler küçük bir kanama ve enfeksiyon riski taşır .

Biyopsi yapılırsa kanser yayılır mı?

VM Medical Park Samsun Hastanesi‘nde görevli Girişimsel Radyoloji Uzm., kanserin biyopsi ile yayılacağı söylentisinin gerçek olmadığı söyledi. 2 ay önce akciğer kanseri teşhisi konulan babasına biyopsi yapan Prof. Dr. Mert Köroğlu uyarılarda bulunarak, “Genelde biyopsileri yapan doktor benim. Vücudunuzda belli bir yerde kitle olduğu zaman ve onkoloji doktoru sizden biyopsi istediği zaman bana başvuruyorsunuz.

Girişimler radyologlar olarak bizlerde ultrasonla bazen de tomografiyle görerek o kitlenin içerisinde girerek biyopsiler alıyoruz. Hastalar bize başvurduğu zaman en çok sorulan soru şudur: ‘Biz bu hastadan biyopsi aldırıyoruz, biyopsi aldırdığımız için bu hastalık yayılır mı?’ Hayır, yayılmaz.

Dünyada bu işi bilen hiçbir tıp doktoru, size böyle bir şey söylemeyecektir. Böyle şeyleri ancak mahallenizden, arkadaşlarınızdan, köşedeki bakkaldan duyabilirsiniz. Eğer biyopsi yapılmasına onkoloji doktoru karar verdiyse, biyopsi yapılacaktır. Hemen sorulan 2. soru şu oluyor: ‘Bu kişi sizin anneniz, babanız olsa siz de yaptırır mısınız?’ Tabii yaptırırız.

Maalesef böyle bir durum 2 ay önce benim de babamın başına geldi. Akciğerinde bir kitle tespit ettik. Pet çektirdik. Pette kitlenin şüpheli olduğunu gördüğümüz zamanda kitlenin içerisine tomografi eşliğinde girerek biyopsiler aldık. Düşündüğümüz gibi kötü olduğunu anladık. Hücre tipi belirlendi. O tipe göre verilecek akıllı ilaçların uygunluğu belirlendi. Her hastama yaptığım gibi babama da aynı işlemi yaptım. Doktor babaları da biyopsi oluyorlar, kemoterapi alıyorlar” diye konuştu.

Biyopsi hakkında kirli bilgiler var

Biyopsi ile ilgili kirli bilgilere insanların kulak asmaması gerektiğini söyleyen baba Aslan Köroğlu (74), “2 ay önce çektirdiğim akciğer filminde kitle tespit edildi. Oğlum biyopsimi aldı. Daha sonra bu biyopsiye göre akıllı ilaç belirlendi.

Sosyal medyada bazı şeyler çıkıyor. İnsanlar meşhur olmak için sosyal medyayı kullanıyor ve ekstrem en uç şeyleri söylüyorlar. Doktorların, bilim adamlarının, ilaç üretimiyle uğraşan binlerce kimyager, bilim adamı doktor çalıştıran şirketlerin, söylemediklerini halka yayıyorlar. Bu kirli bilgileri halkımızın iyice ayırabilmesi lazım. Herkes evladı ile gurur duyar. İlla doktor olması, şu olması değil, herkesin evladı kıymetlidir” şeklinde konuştu.

Tedaviyle ağrıları geçti

Hastanın tedavisi hakkında bilgi veren Medikal Onkoloji Uzm. Doç. Dr. Mustafa Karaağaç ise “Aslan amcamız bize biyopsileri yapılmış olarak teslim edildi. Öncelikle akciğerdeki esas alandan sonra karaciğerdeki alanlarından biyopsileri yapıldı.

Hastamızın tahlillerini, tetkiklerini yaptık ve evresini belirledik. Tedavi şemasını planladık. Öncelikle kemoterapi ile başladık, gerektiği takdirde kullanmak üzere akıllı ilaçları belirledik. Tedaviden güzel başarı elde ettiğimizi görüyoruz. Geldiğindeki şikayetleri belirgin geriledi, ağrıları tamamen geçti” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Mert Köroğlu kimdir?

Eğitim ve Uzmanlık
2018 – Halen – VM Medical Park Samsun Hastanesi – Girişimsel Radyoloji Uzmanı
2016 – 2018 – Memorial Şişli Hastanesi – Girişimsel Radyoloji Uzmanı
2010 – 2016 – Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi – Klnik Şefi, Prof. Dr.
2002 – 2010 – Süleyman Demirel Üniversitesi – Doçent Dr.
2005 – 2006 – GATA Girişimsel Radyoloji Uzmanı, Asteğmen Dr.
1997 – 2002 – Hacettepe Üniversitesi Radyoloji AD Uzmanlık Eğitimi
1991 – 1997 – Hacettepe Üniversitesi Fakültesi (İngilizce TIP)

Deneyim
2010-2016 Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Eğitim Ve İdari Sorumlusu
2012-2016 Erzincan Üniversitesi Profesör Dr
2007-2010 Sdü Doçent Dr
2002-2007 Sdü Dr. Öğr. Üyesi

Mesleki Üyelikler
Türk Radyoloji Derneği.
Türk Girişimsel Radyoloji Derneği.
Cardiovascular and Interventional Radiological Society of Europe.

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu