Şifalı BitkilerDoktor TavsiyeleriHekimlerVitaminler ve Takviyeler

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu: Magnezyum tansiyon ve şeker için de etkili

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu magnezyum ile ilgili bilgi verdiği videosunda magnezyumun artık yüksek tansiyon ve şeker hastalarında da önemli bir silah olduğunu vurguladı.

Son zamanların gözde minerali magnezyumu konuşacağız. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar magnezyumun bilinen etkilerinin ötesinde hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları ve uyku ile olan önemli ilişkilerini ortaya koymuştur.

Bu arada ilginçtir bu kadar önemli bir mineral olmasına karşın modern toplumlarda insanların magnezyum bakımından yetersiz oldukları gösterilmiştir.

Bunun en önemli nedeni modern tarımla birlikte suni gübre uygulaması, böcek ilacı uygulamasıyla toprak kalitesinde oluşan önemli bozulma.

Belki birçoğumuz büyüklerimizden yaşlılarımızdan ‘nerede o eski meyve sebzeler bunların hiç tadı yok dediklerini yakındıklarını duymuşlardır.

İşte dünya çapında yapılan geniş çaplı endeavor çalışması bunun doğru olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada yapılan şey modern tarımla üretilen meyve ve sebzelerin içindeki vitamin, mineral ve bitkisel moleküllerin çok daha az olduğunu ve bu nedenle de lezzetsiz olduklarını göstermektedir.

Doğal olmayan topraklarda yetişen bu ürünlerde ihtiyacımız olan mineraller de yetersiz kalmaktadır.

O halde sağlığımız için fevkalade önemli olan bu minerali nereden temin etmeli ve ne kadar kullanmalıyız görelim bakalım.

Her şeyden önce magnezyumun biyokimyasal önemini yeniden bir vurgulayalım.

Magnezyum hayati fonksiyonlarımız için son derece önemli ve elzem olan esansiyel minerallerden bir tanesidir.

Daha önce potasyumla ilgili hazırladığım videoda başta potasyum olmak üzere elektrolitlerin olağanüstü önemlerini anlatmıştım.

Magnezyum ve B6 vitamini faydaları nelerdir?

Magnezyum da potasyum gibi yaklaşık 300 biyokimyasal reaksiyonda yer alan çok önemli bir co faktördür. Bu kapsamda magnezyum hücre yenilenmesi, DNA yenilenmesi ve yeni hücre ve DNA yapımında çok önemli bir görev alır.

Magnezyumun faydaları

Geleneksel olarak magnezyumun kemik sağlığı, kas ve sinir fonksiyonları için önemli olduğu bilinir. Ancak son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar magnezyumun bu geleneksel görevlerin dışında çok daha önemli fonksiyonlarının olduğunu göstermiştir.

Magnezyumun şeker hastalığıyla ilginç bir ilişkisi var. Yapılan bilimsel çalışmalar Tip 2 diyabet hastalarının magnezyum seviyelerinin düşük olduğunu göstermektedir.

Bunun da nedeni insülin direnci nedeniyle bu hastalarda magnezyumun idrarla kaybedilmesi. İşte bu nedenle tipik diyabet hastalarında magnezyumun kullanılması çok önemlidir.

Magnezyumla birlikte bu hastalarda insülin direncinde azalma, kan şekerinde dengelenme sağlanabilmektedir. Ben de bu bilimsel veriler ışığında takibimdeki şeker hastalarına artık D vitaminiyle
birlikte magnezyum takviyesi de uygulamakta ve baş başarılı neticeler almaktayım.

Magnezyum tansiyonu düşürebilir

Magnezyum tansiyon için önemli bir silah!
Magnezyum tansiyon için önemli bir silah!

Bazı zaman ufak gibi görünen birtakım ufak tedaviler ve müdahaleler önemli farklar yaratabiliyor.

Magnezyumun hipertansiyon tedavisinde ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde önemli bir rolü var. Hücrelerimizde ve hücreler arası dokuda yoğunlaşan magnezyum bu bölgedeki damarlarda kalsiyum
dengeleyici etkisiyle damarlarda genişlemeye ve kan basıncının azalmasına neden olmaktadır.

Magnezyumun bir başka etkisi ise damar duvarından şu meşhur Nitrik oksit hormonu salgılanmasını teşvik etmektir. İşte bu etkilerle damar içi basıncında ve dolayısıyla da tansiyonda düşme sağlanabilmektedir.

Bilimsel çalışmalar hipertansiyon tedavisinde magnezyumun önemi konusunda artık hemfikir olmuşlardır. Ben de takibimdeki tansiyon hastalarına uyguladığım tedavinin yanı sıra
magnezyuma başlamaktayım ve olumlu etkilerini de görmekteyim.

Magnezyumun insülin direncini kırmak, hipertansiyonu yatıştırmak şeklindeki etkilerinin kalp hastalıklarına dolaylı bir etkisi var.

Ancak bir de magnezyumun doğrudan kalp dokusu üzerine olan faydalı etkileri var. Yapılan çalışmalar magnezyum düzeyinin yeterli olması durumunda kalbi besleyen koroner damarlarda yine genişleme sağlandığı, bu damarlardan Nitrik oksit sentezinin arttığını ve dolayısıyla kalbe giden kan akımında bir artış sağlandığı gösterilmiştir.

Aynı zamanda magnezyumun bu damarlarda zaman zaman bu hastalarda görülen kalp spazmını engellediği de görülmüştür.

Yine bu çalışmalar koroner arter hastası olup magnezyum düzeyi düşük olan hastalarda komplikasyon riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Görüldüğü üzere magnezyum artık hipertansiyon, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarında D vitamini ile birlikte tedavide kullanacağımız önemli silahlardan biri haline gelmiştir.

Magnezyum huzursuz bacak sendromu ve uyku sorununa da iyi geliyor

İlginçtir yine son yıllarda yapılan bazı çalışmalar magnezyum düzeyi ile uyku kalitesi arasındaki bir ilişkiye işaret etmektedir. Uyku sorunları yaşayan kişilerde magnezyum takviyesinin uykuya
dalma ve uykunun derinleşmesi konusunda önemli faydalarının olduğunu göstermektedir.

Magnezyumun milyonlarca kişiyi etkileyen ve hayatını zindan eden, yaşam kalitesini bozan huzursuz bacak sendromuna da iyi geldiği gösterilmektedir.

Şimdiye kadar magnezyumun hipertansiyon, şeker hastalığı ve kalp damar hastalıkları ile olan ilişkisini anlattık ve magnezyumun bu hastalıkların tedavisinde bir rolü olabileceğini göstermiştik.

Bir de bu hastalıkları olmayan ancak yine magnezyum takviyesine ihtiyacı olan kişiler olabilir. İşte şimdi magnezyum eksikliğinin en sık görülen belirtilerini bir gözden geçirelim.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır?

Halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas krampları, kabızlık, iştahsızlık, uyku bozuklukları, kalp atımlarında düzensizlik yani çarpıntı ve tansiyonda oynaklık.

Özellikle halsizlik ve güçsüzlük şikayetleri olan kişiler ve gece kamplarından yakınan kişilerin kan tetkiki ile kan magnezyum düzeylerine baktırmalarında büyük fayda olabilir.

Normal magnezyum düzeyinin laboratuvardan laboratuvara göre değişmekle birlikte 1.8 ila 2.6 milgram desilitre olması gerekiyor.

Peki bu kadar lafın sonunda bu mübarek magnezyumu nereden ne kadar alacağız diye sorabilirsiniz.

Magnezyum Zengini Gıdalar

Yavuz Yörükoğlu magnezyum zengini gıdalar arasında kabak çekirdeğini en başta sayıyor
Yavuz Yörükoğlu magnezyum zengini gıdalar arasında kabak çekirdeğini en başta sayıyor

Magnezyum zengini gıdalarla başlayalım. Magnezyumdan zengin gıdalar aynı zamanda diğer vitamin, minerallerden ve antioksidanlardan zengin son derece sağlıklı gıdalar.

Bunların başlıcaları şunlar;

 • Kabak çekirdeği
 • Muz
 • Kuru yemişler
 • Chia tohumu
 • Keten tohumu
 • Mercimek, barbunya, siyah fasulye
 • Ispanak, brokoli gibi koyu yeşil sebzeler
 • Kakao oranı yüksek bitter çikolata
 • Avokado
 • Somon, uskumru gibi yağlı balıklar
 • Yoğurt
 • Maden suyu

Maden suyu konusu sıklıkla bana sorulur. Ülkemizdeki maden sularına baktığımız zaman gerçekten birçoğunun magnezyum düzeyi bir hayli yüksek. Ancak genel ihtiyacımıza baktığımız zaman magnezyum
ihtiyacımızı maden suyundan tek başına karşılamak pek mümkün değil doğru da değil.

Maden suyu ile ilgili çektiğimiz videoda da anlattığımız gibi belirli bir ölçü içinde maden suyu tüketmenin hiçbir zararı yok faydası olabilir.

Günlük magnezyum ihtiyacımızın kadın erkek arasında farklılık göstermekle birlikte günde 300 ila 400 miligram olduğu hesaplanmıştır.

Ancak bunları bu gıdalara bakarak hesap etmek mümkün değil. Bu konuda da kafanızı yormayın, günlük beslenmeniz içine serpiştirdiğiniz takdirde magnezyum konusunda çok fazla bir eksiğimiz olmayacaktır.

Bazı hastalık durumlarında ve bazı özel durumlarda magnezyum ihtiyacı artmış olabilir. Eğer yapılan tetkiklerde magnezyum düzeyi düşük bulunursa o zaman magnezyum takviyesi kullanmakta büyük
fayda olabilir.

Piyasada değişik formlarda magnezyum takviyeleri var. Magnezyum oksit, magnezyum sitrat, magnezyum malat, magnezyum laktat ve magnezyum glisinat gibi bu formların hepsinin emilim ve etkinlik konusunda birtakım farklılıkları var.

Ancak yine bu değişik formları bir arada bulunduran kombine preparatlar da var. Bu konuda doktorunuz veya eczacınız size yardımcı olacaktır.

D3 vitamini: Faydaları, eksikliği, kaynakları
Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu