Şifalı BitkilerKalp ve DamarSağlık HaberleriVitaminler ve Takviyeler

Magnezyum ve B6 vitamini faydaları nelerdir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme ve hareket son derece önemlidir. Bedenin daha dinç olabilmesi içinse kişilerin kan değerlerindeki eksikliklerin öğrenilmesi ve buna uygun takviyeler alması gerekiyor. Yorgunluk, halsizlik, kas ve baş ağrısı sorunları yaşayanlar genellikle magnezyum takviyeleri tercih ediyor. Peki, Magnezyum ve B6 vitamini faydaları nelerdir?

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenme ve hareket son derece önemlidir. Bedenin daha dinç olabilmesi içinse kişilerin kan değerlerindeki eksikliklerin öğrenilmesi ve buna uygun takviyeler alması gerekiyor. Yorgunluk, halsizlik, kas ve baş ağrısı sorunları yaşayanlar genellikle magnezyum takviyeleri tercih ediyor. Peki, Magnezyum ve B6 vitamini faydaları nelerdir?

Bedenimizin sağlıklı bir şekilde hareket etmesi için kan değerlerinin yerinde olması gerekir. Vitamin eksiklikleri bedenimizin ‘alarm’ vermesine yol açar. Bedenin günlük enerjisi için ihtiyaç duyduğu güç ise kimi zaman gıda takviyeleriyle karşılanmaya çalışılıyor. Son yıllarda özellikle sporla ilgilenenler ve halsizlikten şikayet edenler magnezyum ve B6 vitaminini bir arada barındıran takviyeleri tercih ediyor. Peki, magnezyum ve B6 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Magnezyum eksikliği nedir?

Magnezyum, vücudun işlevi için çok önemli bir mineraldir ve vücutta en bol bulunan 4. mineraldir. Vücut bu minerali kendi başına üretmediği için gıdalar ve gerektiğinde de takviyeler vasıtasıyla alınması gereklidir.

Magnezyum eksikliğine tıp dilinde hipomagnezemi adı verilmektedir. Fazla terleyen ya da bazı ilaçları kullanan kişilerde magnezyum atılımı daha fazladır. Stres ve hamilelik gibi durumlarda vücudun ihtiyaç duyduğu magnezyum miktarı artış göstermektedir. Magnezyum eksikliğe neden olan faktörler; tip 2 diyabet hastalığı, uyuşturucu bağımlılığı, sigara kullanımı, böbrek ve karaciğer hastalıkları, yanlış beslenme alışkanlığı, stresli bir yaşam sürmek, idrar söktürücü ilaçların aşırı kullanımı, antibiyotiklerin sık ve düzenli kullanılmasına bağlı, yetersiz beslenme, aşırı alkol tüketimi, çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, yaşlılıktır.

Magnezyum faydaları nelerdir?

Magnezyum, kalsiyumla birlikte kemiklerin güçlenmesi için çalışır,

Magnezyum ruh halini düzenler, depresyonla mücadeleye iyi gelir,

Düzenli olarak magnezyum kullananlarda migren atağı daha az yaşanır,

Magnezyum kilo kontrolü için son derece önemlidir

Sindirim sistemini düzenleyen magnezyum aynı zamanda kaliteli uykunun sırrıdır

Düzenli magnezyum alanlarda cilt daha parlak bir görünüme sahip olur

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Magnezyum eksikliği kişilerin hayatını olumsuz etkiler;

Magnezyum eksikliği baş ağrılarını özellikle migren ataklarını şiddetlendirir

Sık sık yaşanan mide bulantısı ve kusmanın sorumlusu magnezyum eksikliği olabilir

Magnezyum eksikliği bacaklarda ve ellerde uyuşmaya yol açar

Gece bacaklarda kramplar yaşanmasının sebebi magnezyum eksikliği olabilir

Magnezyum eksikliği halsizlik, yorgunluk ve çarpıntıya sebep olabilir.

B6 vitamini nedir?

B grubu vitaminlerinden bir tanesi olan B6 vitamini (piridoksin), protein metabolizmasında koenzim olarak oldukça önemli görevleri bulunan ve nörotransmitterlerin sentezinde görev yapan bir suda çözünen vitamin türüdür.

B6 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

B6 vitamini eksikliği ciltte döküntüye yol açıyor

B6 vitamini eksikliği yaşayanların dudaklarında çatlat. görülebilir

Kansızlık sorunu yaşayanlarda B6 vitamini eksikliği de görülüyor

Zihinsel ve bedensel yorgunluk

El ve ayaklarda karıncalanma

Ruh halinde değişiklik

Bağışıklık sisteminin zayıflaması

Konsantrasyon bozukluğu ve unutkanlık

B Vitamini Nelerde Var? 25 Süper Gıda

Magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanmanın faydaları nelerdir?

Ruh halini ve zihinsel sağlığı destekler

B6 eksikliği ile depresyon gibi duygu durum bozuklukları arasındaki bağlantı hakkında oldukça fazla bilgi mevcuttur. Araştırmalar, düşük B6 düzeylerinin depresyon riskini iki katına çıkardığını ortaya koyarken, başka bir çalışma daha yüksek B6 alımının depresyon riskini azalttığını doğruladı. Magnezyum aynı zamanda anksiyete ve depresyon gibi duygudurum bozukluklarının patogenezinde yer alan serotonin ve GABA gibi nörotransmiterlerin sentezlenmesinde de gereklidir. Her iki takviye de duygudurum semptomlarını etkili bir şekilde hafifletirken, çalışmalar bunları birleştirmenin tek başına kullanmaktan önemli ölçüde daha etkili olduğunu gösteriyor.

Uykusuzluk sorununa iyi geliyor

Yapılan bilimsel çalışmalar B6 ve magnezyumun bir arada kullanıldığında uyku sorunlarına iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Beyin sağlığını korur

B6 ve magnezyum takviyesinin birlikte kullanılması Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların gelişmesini engelliyor.

Kalp sağlığı

Magnezyum ve B6 vitamini birlikte kullanıldığında kalp sağlığını koruyor. Söz konusu iki takviye kalp krizi, felç, kolesterol ve damar tıkanıklığı gibi sağlık sorunlarını önlemek konusunda son derece faydalıdır.

Kan şekerini düzenler

Hayvan deneyleri B6 vitaminin kan şekeri konusunda olumlu işlevleri olduğunu ortaya koydu. Magnezyum da benzer etkiyi sahip. Bu sebeple bu ikilinin birlikte kullanılması sağlık için son derece önemli.

Regl öncesi sorunlara iyi geliyor

Kadınların pek çoğu regl döneminde kas ve karın ağrısı şikayetlerinin yanı sıra migren atakları geçiriyor. Bu ağrıların azalması hatta ortadan kalkması için söz konusu iki takviyenin bir arada tercih edilmesi öneriliyor.

Göz sağlığı için önemli

Göz sağlığı denildiğinde akla öncelikle A vitamini geliyor. Ancak sağlıklı gözler için B6 vitamini de son derece önemlidir.

Magnezyum takviyesi almak, gözlere kan akışını iyileştirir. Aynı zamanda magnezyum oksidatif strese ve hücre hasarına karşı koruma sağlar. Bu sebeple magnezyum ve B6’nın birlikte kullanılması göz sağlığı için son derece kıymetlidir.

Magnezyum ve B6 Vitamini ne zaman kullanılır?

Magnezyum ve B6 vitamini takviyesi aç karna alındığında emilimi daha iyi oluyor. Ancak bu birleşim mide bulantılarına sebep oluyor. Uzmanlar, magnezyum ve B6 vitamininin günde bir kez yemeklerden sonra alınması tavsiye ediliyor.

Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Osman Müftüoğlu anlatıyor; Magnezyumun Fazlası Zararlı Mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu