Kalp ve Damar

Sol kol ağrısı her zaman kalp krizi belirtisi midir?

Kalp krizi belirtisi denildiği zaman akla öncelikte ‘sol kol ağrısı’ gelir. Peki, sol kolda yaşanan her ağrı kalp krizi belirtisi midir?

Tüm dünyada en çok yaşanan ani ölüm sebepleri arasında ilk sırada kalp krizi yer alır. Kalp krizinde erken tedavi son derece önemlidir. Bu sebeple pek çok kişi kalp krizinin en yaygın belirtisi olarak bilenen sol kol ağrısının şeklini ve süresini merak ediyor. Peki, sol kolda yaşanan ağrı kalp krizi belirtisi midir?

Kalp krizi nedir?

kalp krizi

Kalp krizi, kalp kasının bir kısmının işlevini bozacak derecede hasar görmesi olarak tanımlanır. Kalp krizinin en yaygın nedeni, koroner arterlerin duvarlarında kolesterol ve yağ birikmesidir. Bu, kalbe giden kan ve oksijen akışını kısıtlar ve işleyişini etkiler. Tortunun bir parçası atardamar duvarının önünden kopabilir ve kan akışını engelleyebilir, bu da kalp krizine yol açabilir .

Kalp krizinde neden kol ağrısı yaşanır?

Kol yaralanmadığı için kalp krizi ile kol ağrısı arasındaki ilişki garip görünebilir. Koldaki ağrının nedeni, kalpten beyne sinyal taşıyan sinirlerin ve kol için aynı işi yapan sinirlerin her ikisinin de sinyallerini aynı beyin hücrelerine göndermesidir. Bu nedenle beyin, sinyalin kaynağı konusunda kafa karışıklığına neden olabilir ve bu durum genellikle kalp krizinden kaynaklanan ağrının, göğüste ağrı hissi olmadan kolda ağrı olarak hissedilmesine neden olabilir. Bu, yansıyan ağrı olarak bilinen şeydir.

Kalp krizi belirtileri nelerdir?

  • Göğüs ağrısı – göğsünüzde baskı, ağırlık, gerginlik veya sıkışma hissi
  • Vücudun diğer bölgelerinde ağrı – sanki ağrı göğsünüzden kollarınıza (genellikle sol kola, ancak her iki kolu da etkileyebilir), çeneye, boyna, sırta ve karnınıza yayılıyormuş gibi hissedilebilir
  • Baş dönmesi veya baş dönmesi hissi
  • Terleme
  • Nefes darlığı
  • Hasta hissetmek (mide bulantısı) veya hasta olmak (kusma)
  • Ezici bir endişe hissi (panik atağa benzer)
  • Öksürme veya hırıltı

Göğüs ağrısı genellikle şiddetlidir, ancak bazı kişiler hazımsızlığa benzer şekilde yalnızca küçük bir ağrı yaşayabilir.

Elektronik sigara bir kere kullanılsa bile kalp yetmezliği riskini artırıyor

Sol kol ağrısı her zaman kalp krizi belirtisi midir?

Sol kol ağrısı ve ağrının nasıl hareket ettiği, erkek ve kadın kalp krizleri arasındaki temel farklardan biri olabilir.

Erkeklerde sol kol ağrısı omuzdan sol kola veya çeneye doğru ilerleyecektir. Ağrı aniden ortaya çıkarsa ve alışılmadık derecede şiddetliyse veya göğüste baskı veya sıkışma eşlik ediyorsa derhal acil tedaviye başvurun.

Kadınlarda ağrı daha hafif olabilir . Sağ veya sol kola yayılabilir. Çeneyi, kürek kemiklerini ve sırtın üst kısmını kapsayabilir. Ağrı karın içine kadar ulaşabilir ve mide bulantısı, hazımsızlık ve anksiyete gibi hissedilebilir. Kadınların nefes darlığı, mide bulantısı, kusma ve sırt veya çene ağrısı yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır.

Erkeklerde olduğu gibi göğüs ağrısı veya rahatsızlık kadınlarda da yaygın bir kalp krizi belirtisidir . Kadınlarda baskı veya sıkma birkaç dakikadan fazla sürebilir veya aralıklı olabilir. Kalp krizi semptomlarınız varsa derhal hastaneye başvurun.

Sol koldaki ağrıların, ağrıların veya hareket etme güçlüğünün tümü kalp krizinin işareti değildir. Bazen bunun nedeni bir yaralanma, sinir sıkışması veya kalbinizi ilgilendirmeyen diğer sorunlar olabilir.

Diğer belirtilere dikkat edin ve birkaç dakikadan uzun sürerse acil yardım alın.

Kollardaki zayıflık veya her iki kolun eşit şekilde kaldırılamaması felç belirtisi olabilir .

En sık görülen semptom göğüs ağrısı olmakla birlikte semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde herhangi bir göğüs ağrısı olmaksızın nefes darlığı, hasta hissetme veya kusma, sırt veya çene ağrısı gibi başka semptomlar da görülebilir.

Sol kol ağrısının 7 sebebi:

kalp

Göğüs Ağrısı (Angina)

Angina,  tipik olarak bir anlık efor veya stresten sonra ortaya çıkan bir tür göğüs ağrısıdır (stabil anjina olarak adlandırılır), ancak istirahat halinde de ortaya çıkabilir (stabil anjina olarak adlandırılır). Bu, kan akışının yetersizliği nedeniyle kalbin oksijenden yoksun kalması sonucunda göğüste ve bazen de sol kolda ağrıya neden olur.

Angina, göğsün ortasında sıkışma, baskı veya donuk bir ağrı gibi hissedilir. Kola yayılabilir, ancak genellikle bilekten ele geçmez.

Ağrı genellikle sadece birkaç dakika sürer. Göğüs ve sol kol ağrısına ek olarak anjina belirtileri şunları içerir:

Çene, boyun ve omuzda ağrı

Mide bulantısı

Karın ağrısı

Nefes darlığı

Terleme

Kalp krizi 

Kalp krizi veya miyokard enfarktüsü, kalbe kan akışının olmamasından kaynaklanan ve muhtemelen kalıcı kalp hasarına veya ölüme yol açan tıbbi bir acil durumdur.

Tıpkı anjinada olduğu gibi kalp krizleri de ani sol kol ağrısına neden olabilir . 2013 yılında yapılan bir araştırma, ankete katılan kalp krizi geçiren kişilerin %17’sinde aynı zamanda omuz, üst kol ve ön kola yayılan ağrının da bulunduğunu ortaya çıkardı.

Kalp krizinin diğer belirtileri şunları içerebilir :

Göğüs ağrısı veya rahatsızlık

Mide bulantısı veya üst karın rahatsızlığı

Kaygı veya korku hissi

Terleme, baş dönmesi, nefes almada zorluk

Bunlar kalp krizinin tipik semptomları olsa da, özellikle kadınlarda sırt ve omuz ağrısı ve yorgunluk gibi ek semptomlar yaşama olasılığı daha yüksek olan semptomlar farklılık gösterebilir.

Anjina genellikle birkaç dakika sürer ve istirahatle geçer, ancak kalp krizi belirtileri genellikle 10-15 dakika boyunca kesintisiz sürer.

Kalp krizi için risk faktörleri şunları içerir:

Ailede kalp krizi öyküsü

45 yaş üstü erkek olmak

55 yaş üstü kadın olmak

Yüksek tansiyon

Yüksek kolestorol

Diyabet

Tütün içmek

Alkol ve uyuşturucu kullanımı

Obezite

Kas burkulması ve zorlanması

Burkulma ve incinmelerin her ikisi de genellikle spor yaralanmalarından, aşırı kullanımdan veya kazalardan kaynaklansa da bunlar iki farklı şeydir:

Burkulma , kemikleri birbirine bağlayan doku olan bağların  hasar görmesidir .

Bir suş , gerilmiş veya yırtılmış bir kas veya tendondur ; kasları kemiğe bağlayan dokudur.

Omuzunuzun, pazılarınızın ve önkol kaslarınızın hem burkulmaları hem de gerginlikleri ağrıya, şişmeye ve iltihaplanmaya neden olur. Bir kas gerginliği aynı zamanda spazm, zayıflık veya kramplara da neden olabilirken, her iki durum da ilgili eklemin hareket ettirilmesinde zorluğa neden olabilir.

Kırık

Kırık olarak da bilinen kırık bir  kol , koldaki üç kemikten herhangi birinde (ön kolu oluşturan radius ve ulna) veya üst kol kemiği olan humerusta meydana gelebilir.

Kırıklar her yaşta yaygındır ve çoğunlukla araba kazası veya spor yaparken uzanmış bir kolun üzerine düşme gibi kazalar nedeniyle meydana gelir. Yaşlandıkça kırıklar daha sık görülür çünkü kemik yoğunluğunuz azalır, bu da kemiklerin daha kırılgan ve kırılabilir olmasına neden olur. Kemoterapi görmek , kötü beslenmek veya osteoporoz gibi kronik bir hastalığa sahip olmak da  dahil olmak üzere kemiklerin kırılma olasılığının artmasına katkıda bulunabilecek başka faktörler de vardır .

Kırık kollar genellikle önemli, keskin ağrılara neden olur:

Şişme

Morarma

Uyuşma

Ağrı olmadan hareket etmede zorluk

Rotator manşet yaralanması

Rotator manşet, omuzu çevreleyen kasları ve tendonları ifade eder. Bu bölgedeki yaralanmalar  yaygındır ve yılda yaklaşık iki milyon kişi rotator manşet sorunları için doktora başvurmaktadır.

Rotator manşet kaslarındaki yırtıklar genellikle dejenerasyondan kaynaklanır ve yaşla birlikte artar. Çeşitli tahminler farklılık gösterebilir ancak rotator manşet yaralanmalarının yaklaşık %15-%30’u 60’lı ve 70’li yaşlarındaki yetişkinlerde ve %36-%62’si 80 yaş üstü yetişkinlerde meydana gelir.

Rotator manşet yaralanmalarının ana semptomu, özellikle kolun vücuttan uzakta ve baş üstünde kullanılmasıyla ortaya çıkan kol ağrısı olduğu belirtiliyor. Geceleri artan ağrının yanı sıra omuzunuzda ve kolunuzda güçsüzlük, sertlik, uyuşukluk da olabilir.

Ailenizde omuz sorunları varsa ve düzenli aktiviteleriniz yüzme, çekiçleme, tenis veya başınızın üzerinde ağırlık kaldırma gibi tekrarlayan omuz hareketleri içeriyorsa rotator manşet yaralanmaları riski daha yüksektir.

Tendinit

Tendinit, aşırı kullanım nedeniyle tendonlar iltihaplandığında veya tahriş olduğunda ortaya çıkar. Sıklıkla omuz, dirsek ve el bileğinde görülür.

Tıpkı rotator manşet yaralanmalarında olduğu gibi, tekrarlayan hareketlerin kullanıldığı bir iş veya aktiviteniz varsa tendinit meydana gelebilir. Ağrıya ek olarak, etkilenen bölgede hassasiyet ve şişlik olabilir ve donuk, ağrılı bir his hissedebilirsiniz.

Kolun bazı tendinit türleri şunlardır:

Dirseğin dış kısmında ve önkol ekstansör kaslarının yukarısında ağrıya neden olan  tenisçi dirseği veya lateral epikondilit.

Golfçü dirseği veya medial epikondilit, dirseğin iç kısmında ve önkol fleksör kaslarında ağrıya neden olur.

Biseps tendiniti veya bisipital tendinit, biseps tendonunun humerus kemiğinin bir oluğunda yer aldığı omuzun ön kısmında ağrıya neden olur.

Sinir sıkışması

Boynunuzdaki sinirler sıkışırsa veya tahriş olursa,  radikülopati adı verilen, koldan aşağıya doğru yayılan bir ağrıya neden olabilir. Radikülopati, yaşlandıkça yaralanma veya omurga dejenerasyonundan kaynaklanabilir. Omurganızdaki diskler sertleşip düzleştiğinde, omurilik sinirleri için daha az yer oluştuğunda ve bu da onlara baskı uygulayabildiğinde meydana gelir.

Hangi omurilik sinirinin etkilendiğine bağlı olarak  kolunuzun belirli bir bölgesinde keskin veya yanıcı olabilen, bazen güçsüzlük, karıncalanma ve uyuşuklukla birlikte ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı sürekli olabilir veya gelip gidebilir.

Kolun kendisindeki sinirler de sıkıştırılabilir veya sıkıştırılabilir. Bu , ön kolun iç kısmını ve eli etkileyen kübital tünel sendromuna veya ön kolun orta kısmını etkileyen  karpal tünel sendromuna neden olabilir .

Yapılan bilimsel çalışma yapay tatlandırıcı “ksilitol” maddesinin Kalp krizine ve felce yol açtığı ortaya konuldu.

National Türk öneriyor: Kalp Sağlığını Destekleyen Baharat: Kimyon

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu