Sağlık Haberleri

Alaskapox nedir? İlk ölüm kaydedildi

Alaskapox virüsü ilk kez can aldı! Alaska'da yaşlı bir adam, "Alaskapox"tan öldüğü kaydedilen ilk hasta oldu. Peki Alaskapox nedir?

2015 yılında Alaska çiçek hastalığının keşfedilmesinden sonra vakalar şu ana kadar hafif seyretmişti. Ancak ilk kez bir kişi virüsten hayatını kaybetti. Alaskapox nedir, tehlikeli mi?

ABD’de yeni Alaskapox virüsüne yakalanan bir kişi hayatını kaybetti.

Sağlık yetkilileri, kanser tedavisi nedeniyle zayıflamış olan yaşlı bir adamın geçen ay ABD’nin Alaska eyaletinde virüse yakalandıktan sonra öldüğünü açıkladı.

Virüsün 2015 yılında keşfedilmesinden bu yana altı vaka kaydedilmişti. Ancak bu vakaların hepsi ölen kişiden neredeyse 500 kilometre uzakta görüldü ve hafif vakalardı.

Hayatını kaybeden kişinin geçen yılın kasım ayından bu yana hastanede olduğu bildirildi.

Kanser hastası adamın kullandığı ilaçlar nedeniyle bağışıklık sisteminin baskılandığı da öğrenildi. Bu enfeksiyonun seyrini etkilemiş olabilir. Sağlık yetkilileri, ölen kişinin ormanlık bir alanda yalnız yaşadığını ve yakın zamanda seyahat etmediğini veya hasta olan herhangi biriyle yakın temasta bulunmadığını bildirdi.

Alaskapox şu ana kadar yalnızca Alaska’da ortaya çıktı

Alaskapox virüsü, maymun çiçeği virüsü gibi, ortopoksvirüslerden biridir ve öncelikle tarla faresi gibi küçük memelilerde bulunur.

Monkeypox Virüsü Nedir? Pandemiye Dönüşür mü?

Şu ana kadar virüs yalnızca Alaska’da biliniyor ancak tam olarak ne kadar yaygın olduğu ve tam olarak nasıl bulaştığı henüz araştırılmadı.

Şu anda ölen adamın nasıl enfekte olduğu da belli değildi. Yetkililer, kendisine baktığı bir sokak kedisinden enfeksiyon kapmış olabileceğini söyledi.

Kedide yapılan test negatif çıktı. Ancak açıklamada kedinin düzenli olarak fareleri kovaladığı, bu nedenle virüsün kedinin pençeleri yoluyla bulaşabileceği belirtiliyor.

The Guardian’ın haberine göre Alaskapox belirtileri arasında deri döküntüsü, şişmiş lenf düğümleri, eklem veya kas ağrısı yer alıyor.

Şu ana kadar virüsün insandan insana bulaşabileceğine dair bir kanıt bulunmuyor.

Alaska Sağlık Bakanlığı baş epidemiyologu Dr. Joe Mclaughlin “Bu virüsün Alaska’da binlerce olmasa da yüzlerce yıldır mevcut olması kesinlikle mümkün” diyor.

2015’teki keşfinden bu yana yedi Alaskapox enfeksiyonu rapor edildi. En son vaka geçen ay ölen yaşlı bir adamdı.

Alaskapox nedir?

Alaskapox yakın zamanda keşfedildi, ancak McLaughlin, virüsün Alaska’daki küçük memeli popülasyonlarında endemik olduğunu ve düzenli olarak kırmızı sırtlı tarla fareleri ve sivri farelerin yanı sıra kırmızı sincaplar gibi diğer kemirgenleri de enfekte ettiğini söylüyor.

Virüs, sıklıkla memelileri enfekte eden ve cilt lezyonlarına neden olan çiçek hastalığı ve mpox gibi daha iyi bilinen virüsleri de içeren ortopoksvirüs cinsine ait.

McLaughlin, Alaskapox’un genellikle Afrika, Asya ve Avrupa’da bulunan bir “eski dünya” virüsü olduğunu belirtiyor.

Daha fazla Alaskapox vakasının gün yüzüne çıkması, virüsün son yıllarda eyaletteki küçük memeli popülasyonunda daha yaygın hale geldiği anlamına gelmiyor.

McLaughlin, “Değişen şey, klinisyenlerin farkındalığı. Vakaların 2015’ten önce meydana gelmiş olması ve sadece subklinik veya hafif klinik olması ve henüz teşhis konulamamış olması mümkün” ifadelerini kullanıyor.

Epidemiyolog Dr. Julia Rogers’a göre, virüsün eyalette ne kadar süredir dolaşımda olduğu belli olmasa da, enfeksiyonlar hayvanlarla teması takip ediyor.

Eyalet sağlık departmanına göre, ilk Alaskapox vakası Temmuz 2015’te Alaska’nın merkezindeki Fairbanks yakınında yaşayan bir kadında keşfedildi. O zamandan bu yana Fairbanks bölgesinde beş vaka daha bildirildi.

Alaskapox’tan bilinen ilk ölümle sonuçlanan en son vaka, aynı zamanda Fairbanks dışında keşfedilen ilk vaka durumunda.

Yetkililer, olayın Kenai Yarımadası’nın yaklaşık 500 mil güneyinde bildirildiğini söylüyor.

Bu, Alaskapox’un coğrafi olarak önceden düşünülenden daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Uzmanlar, Alaskapox tanısı alan yedi kişiden hiçbirinin yakın zamanda eyalet veya ülke dışına çıkmadığını ve Alaska dışında herhangi bir vakanın tespit edilmediğini söylüyor.

Alaskapox muhtemelen evcil hayvanlardan bulaşıyor

Rogers, virüsün hayvanlardan insanlara nasıl yayıldığını tam olarak anlamak için etkilenen hayvan popülasyonlarından daha fazla örnekleme yapılması gerektiğini söylüyor, ancak bunlarla karşılaşan küçük memeliler ve evcil hayvanlarla temasın da rol oynama ihtimali yüksek.

Sağlık yetkilileri, ölen adamın yoğun ormanlık bir bölgede yaşadığını ve küçük memelileri avlayan bir sokak kedisine baktığını söyledi.

Alaska Sağlık Bakanlığı, ölen adamın kolunda yer alan kedi çiziklerinin olası bir enfeksiyon kaynağı olduğunu söylüyor.

Alaskapox belirtileri ve tedavisi

Eyalet Sağlık Bakanlığı’na göre, son vaka dışında tüm Alaskapox hastalarının birkaç hafta sonra kendiliğinden düzelen hafif hastalıkları vardı.

McLaughlin, semptomların tipik olarak ilk bakışta örümcek ısırığı gibi görünen bir veya daha fazla cilt lezyonunu içerdiğini söylüyor. Şişmiş lenf düğümleri, kas ağrısı ve ateş de ortaya çıkabilir.

Sağlık yetkilileri, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin daha şiddetli belirtilere sahip olabileceğini belirtiyor. Alaskapox’tan ölen adamda yara iyileşmesi yavaştı, yetersiz beslenme, akut böbrek yetmezliği ve solunum yetmezliği vardı.

McLaughlin, antiviral ve immün-globulin tedavilerinin reçete edilebileceğini söylüyor.

Bu tanı kiti Batı Nil Virüsü’nü 2 saatte tespit ediyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu