Sağlık Haberleri

Geceleri burun tıkanıklığı nasıl azaltılır: 24 ipucu

Burun tıkanıklığı, burnunuzu kaplayan dokular şiştiğinde ortaya çıkar. Bu, soğuk algınlığı, alerji veya sinüs enfeksiyonu gibi birçok nedenden dolayı meydana gelebilir.

Burun tıkanıklığı, hastalık veya enfeksiyon nedeniyle iyileşmek için ihtiyaç duyduğunuz uykuyu almanıza engel olabilir. Neyse ki tıkanıklığı gidermek ve daha iyi uyumak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.

Bu makale, özellikle geceleri şiddetini artıran burun tıkanıklığının belirtilerini hafifletmek ve daha iyi bir uykuya dalmak için gün içinde, akşam ve yatmadan önce neler yapabileceğinize dair ipuçları sunuyor.

Burun tıkanıklığı: Gün İçinde Ne Yapmalı?

Gün içinde yaptıklarınız geceleri burun tıkanıklığınızı etkileyebilir.

Burnunuzu Silme Dürtüsüne Karşı Durun: Burnunuzu sümkürmek ilk dürtünüz olabilir, ancak yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Araştırmalar, mukusun burnunuzdan sinüslerinize itilmesine neden olabilecek basınca neden olduğunu gösteriyor.

Bunun yerine burun akıntısına tampon yapmayı deneyin. Ve burnunuzu sümkürdüğünüzde, bunu her seferinde bir burun deliği olacak şekilde, nazikçe yapın.

Su İçin: Bol miktarda su ve diğer berrak sıvıları için. İyi hidrasyon mukusun gevşemesine ve incelmesine yardımcı olur.

Baharatlı Yiyecekler Yiyin: Kapsaisin içeren baharatlı yiyecekler yiyin. Kırmızı biber, karabiber, zencefil, zerdeçal gibi kapsaisin içeren baharatlar burun tıkanıklığını hızlı ve geçici bir şekilde giderebilir.

Öğleden sonra kafein ve alkol kullanmayın: Hem kafein hem de alkol sinüsler üzerinde kurutucu bir etkiye sahip olabilir.

Ayrıca kafein uykuyu da etkiler. Ve yatma saatine ne kadar yakın içerseniz, uyku sorunlarına neden olma olasılığı da o kadar artar.

Dekonjestan (Soğuk Algınlığı ve Grip İlaçları) Alın: Dekonjestanlar membranların küçülmesine ve burun geçişlerinin açılmasına yardımcı olabilir.

Bu ilaçlar kısa vadede iyi olsa da uzun vadede çözüm değildir. Ciddi yan etki riski nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklara asla dekonjestan vermeyin.

Bir NSAID deneyin: İbuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve) veya aspirin gibi steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) iltihaplı sinüslerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Mentol Pastilleri Kullanın: Pastiller boğaz ağrısını hafifletebilir, ancak mentol pastilleri aynı zamanda burun pasajlarındaki hava akışı hissini de iyileştirebilir.

Burun Spreyi Kullanın: Reçetesiz (OTC) burun spreyleri tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Paket talimatlarını takip ettiğinizden emin olun. Sağlık kuruluşu tarafından aksi tavsiye edilmediği sürece üç gün açık, üç gün ara ile kullanabilirsiniz.

Bazıları tıkanıklığı daha da kötüleştirebilir. Alerji semptomlarını tedavi etmek için reçeteli burun spreyleri de alabilirsiniz.

Akupresör kullanın: Akupresör, akupunktur benzeri iğnesiz bir basınç noktası manipülasyonu şeklidir.

Belirli noktalara baskı uygulamak sinüs tıkanıklığının azaltılmasına yardımcı olabilir. Sinüs basınç noktaları şunlardır;

Burun deliklerinin her iki tarafı
Burun köprüsü ile gözlerin iç köşeleri arası
Kaşların arası
Kafatasının tabanı boyun kaslarının kafayla buluştuğu yer
Elin arkası başparmak ve işaret parmağı arası

Akupunktur noktasına derin ve sabit bir basınçla masaj yapmak için başparmağınızı veya işaret parmağınızı kullanın.

1-2 dakika boyunca dairesel veya yukarı-aşağı hareket kullanabilirsiniz.

Evcil Hayvanları Yatak Odanızdan Uzak Tutun: Evcil hayvan alerjiniz varsa onları yatak odanızdan uzak tutmayı deneyin.

Bunları evin belirli bir bölümüyle sınırlandırın ve yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtresi kullanmayı düşünün.

Bir kediyi uzaklaştırdıktan sonra kepeğin 20 haftaya kadar orada kalabileceğini unutmayın.

Burun Tıkanıklığı: Akşam Ne Yapmalı?

Ayrıca akşam saatlerinde burun tıkanıklığını gidermek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Tavuklu Şehriye Çorbası: Tavuk çorbası sizi rahatsız eden şeyi tedavi etmez, ancak iyi bir nedenden dolayı popüler bir ev ilacı ve rahatlatıcı yiyecektir.

Sıcak sıvı, mukusun inceltilmesine yardımcı olabilir. Ve buhar, tıkalı burnunuzu geçici olarak açabilir.

Sıcak Çay İçin: Tavuk çorbası gibi sıcak çay da burun tıkanıklığını giderebilir ve diğer soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çayınıza biraz bal eklemeyi de düşünebilirsiniz. Araştırmalar balın üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan öksürük gibi semptomların iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Sıcak bir duş alın: Duşu çalıştırın ve banyonun güzel ve buharlı olmasını sağlayın. Mukus gevşeyecek ve hava geçişlerini açacak kadar uzun süre oyalanınız.

Yüz Buharını Deneyin: Bir tencerede suyu kaynatıp başka bir tencereye veya kaseye dökün.

Başınızın üzerine bir havlu koyun ve buharı solumak için tencerenin üzerine eğilin. Alternatif olarak, bir bezi sıcak suya batırın ve sıkın.

Yüzünüze uygulayın ve sıcaklığın burun kanallarınızı gevşetmesine izin verin.

Tuzlu Suyla Gargara: Basit bir tuzlu su gargarası, geniz akıntısından gelen mukusun parçalanmasına ve boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tuzlu Durulama: Birçok kişi, tıkalı veya kuru burun kanallarını rahatlatmak için tuzlu suyla durulama kullanır.

Neti kapları, şırıngalar, sıkma şişeleri ve pille çalışan cihazlar gibi ürünleri kullanmak genellikle güvenli ve etkilidir.

Neti kabını doğru kullanmak önemlidir. Yalnızca damıtılmış, steril veya önceden kaynatılmış suyun kullanılması gerekir.

Musluk suyu kullanmak, bakterilerin ve diğer organizmaların burun kanallarınıza girmesine izin vererek ciddi, hatta ölümcül enfeksiyonlara yol açabilir.

Kortikosteroidli Burun Spreyi Deneyin: Reçeteli ve reçetesiz kortikosteroid burun spreyleri burun kanallarını temizleyebilir ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

Genellikle günlük olarak kullanılırlar ve işe yaraması iki hafta kadar sürebilir.

Burun Tıkanıklığı: Yatmadan Hemen Önce Ne Yapmalı?

Yatmaya hazırlanırken gece boyunca oluşan tıkanıklık belirtilerini en aza indirmek için atabileceğiniz birkaç adım daha var.

Başınızı Kaldırın: Tıkanıklık genellikle uzanırken daha kötüdür, bu nedenle uyku pozisyonunuzu ayarlamalısınız.

Başınızı bir yastıkla kaldırmayı veya yarı dik pozisyonda uyumayı deneyin.

Yatak Odanızı Serin ve Karanlık Tutun: Temel uyku hijyeni, serin ve karanlık bir yatak odası gerektirir; bu nedenle, içeri girmeden önce termostatınızı kontrol edin.

Pencerelerden çok fazla ışık giriyorsa karartma perdeleri almayı düşünün. Ayrıca ışık yayan elektronik cihazları da gözden geçirin.

Antihistamin: Nazal alerji belirtileri için Claritin (loratadin) veya Benadryl (difenhidramin) gibi antihistaminikler kullanabilirsiniz.

Bazı durumlarda mukusun kalınlaşmasına ve boşaltılmasının zorlaşmasına neden olabilirler. Ciddi yan etki potansiyeli nedeniyle 2 yaşın altındaki çocuklara antihistaminik vermeyin.

Nemlendirici kullanın: Burun kanallarının kurumasını önlemek için yatak odasına bir nemlendirici kurun.

Bakterilerden uzak tutmak ve küflenmeyi önlemek için düzenli olarak temizleyin.

Diffüz Esansiyel Yağlar: Araştırmalar mentol, okaliptüs veya kafur içeren aromatiklerin soğuk algınlığı semptomlarını hafifletebileceğini ve daha iyi uykuyu destekleyebileceğini öne sürüyor.

Burun Bandı Uygulayın: Breathe Right gibi yapışkan burun bantları, daha kolay nefes alabilmeniz için burun deliklerinizi gece boyunca açık tutmanıza yardımcı olabilir.

Bonus olarak horlamayı azaltmaya da yardımcı olabilirler.

Mentollü Göğüs Masajı: Mentollü göğüs masajı (Vicks VapoRub) tıkanıklığı gidermez ancak daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, mentol buharını soluduğunuzda burun deliklerinin iç kısmının daha soğuk hissedilmesi ve solunum yollarının açık olduğu hissinin oluşmasıdır.

Ve daha kolay nefes almak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir.

Doktora ne zaman başvurulmalı?

Burun tıkanıklığınız soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Eğer öyleyse, bir hafta içinde düzelmesi gerekir.

Burun tıkanıklığı üç haftadan uzun sürerse veya aşağıdaki belirtilere de sahipseniz bir sağlık uzmanına başvurun:

  • Kafa travması
  • Yüzün şişmesi
  • Bulanık görüş
  • Boğaz ağrısı
  • Boğazınızda veya bademciklerinizde beyaz veya sarı lekeler
  • Tek taraftan burun akıntısı
  • Kötü kokan veya beyaz ya da sarı dışında renkte akıntı
  • 10 günden uzun süren öksürük
  • Sarı-yeşil veya gri mukus üreten öksürük
  • Ateş

Migren nedir? Migren ile sinüzit arasındaki fark nedir?
Nattokinaz astım için de umut veriyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.
Başa dön tuşu