Beslenme ve Diyet

1 haftada göbek yağlarından kurtulmanın formülü

Yaz mevsimiyle birlikte pek çok kişi kilo verme telaşına giriyor. Kilolar yavaş yavaş alınsa da verirken herkes acele etmek istiyor. İşte, 1 haftada göbek yağlarını eritme yolu...

Bir haftada göbek yağlarından kurtulmak için her gün 25 dakika koşmak ve sağlıklı beslenmek gibi stratejilerden faydalanabilirsiniz. Kalorisi, yağı ve şekeri düşük bir beslenme vücudun daha kolay yağ yakmasını sağlayacaktır.

Karın egzersizleri, karın yağını hızlı bir şekilde eritmek için de önerilir çünkü bunlar, karnı sıkılaştıracak ve görünümünü iyileştirecektir.

Bir hafta, birikmiş yağlardan kurtulmak için çok kısa bir süre olsa da, bir miktar kilo kaybı görmek ve karın şişkinliğini azaltmak mümkün .

İşte, hızla kilo vermenin ipuçları…

spor diyet

Koşmak

oşmak, kilo vermede ve göbek yağlarının yakılmasında oldukça etkili olan aerobik bir aktivitedir. Aynı anda birden fazla kası harekete geçirir ve fiziksel dayanıklılığınızı ve kalp-solunum dayanıklılığınızı artırırken kas direnci gerektirir. Bütün bunlar, yağ yakımını harekete geçirecek olan metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Kilo kaybını ve göbek yağ yakımını hızlandırmanın bir yolu, yüksek yoğunlukta yapılması gereken aralıklı antrenman yapmaktır. Bu, metabolizmayı daha da artırmak için efor ve dinlenme dönemleri arasında geçiş yapmaktan oluşur. Dinlenme aktif veya pasif olabilir. Yaralanmaları önlemek ve aktivitenin yüksek yoğunlukta yürütülmesini sağlamak için bu tür antrenmanların kişisel bir antrenör tarafından denetlenmesi önemlidir.

Aerobik

Örneğin step sınıfı, dövüş ve Zumba gibi aerobik dersleri, genellikle yüksek yoğunlukta yapıldıkları için göbek yağını eritmek için de iyi seçeneklerdir. Ayrıca aerobik dersleri normalde gruplar halinde yapılır ve bu iyidir çünkü katılımcılar birbirlerini aktiviteyi doğru bir şekilde gerçekleştirmeye teşvik eder.

İp atlama

İp atlama tam bir egzersiz olarak kabul edilir çünkü kasları uyarır, kardiyovasküler ve solunum sistemlerini geliştirir. Bu, kalori ve yağ yakımını teşvik etmek için metabolizmayı hızlandıracaktır. Genel olarak ip atlamanın sağlığa birçok farklı faydası vardır.

Bisiklet kullanmak

Bisiklete binme, kas geliştirmesi, gücü ve direnci artırması nedeniyle kilo vermeyi ve karın yağını yakmayı teşvik etmenin bir başka harika yoludur. Çalışmak için çok sayıda kas kullanılır ve ne kadar çok kas çalışırsa vücudun yağ yakma kapasitesi de o kadar yüksek olur.

Tempolu yürüyüş

Düzenli ve hızlı olduğunda, yürüyüş metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo kaybını ve yağ yakımını teşvik edebilir. Ancak bunun mümkün olabilmesi için en az 30 dakika boyunca sürekli olarak yüksek yoğunlukta hızlı yürüyüş yapmanız gerekir. Bu fiziksel aktivitenin yanında doğru beslenmeyi uygulamanız da önemlidir.

Yüzme

Yüzme aynı zamanda kilo vermek için yapılabilecek mükemmel bir egzersizdir çünkü fiziksel durumunuzu iyileştirir ve kasları güçlendirir, bu da yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur.

Göbek yağını eritmek için diyet ipuçları

diyet

Bu diyetin amacı minimum kalori, yağ ve şekerle maksimum miktarda besin tüketmektir. Kilo vermeyi hedeflerken aşağıdaki diyet ipuçları önerilir:

Her 3 saatte bir, günde altı öğün yemek yiyin

Günde en az iki litre  su için

Gün içerisinde en az 2 fincan yeşil çay tüketin

Her gün farklı bir salata yiyin  ve avucunuza sığacak bir porsiyon et, balık veya tavuk yiyin;

Günde iki parça meyve yiyin ; tercihen çilek, kivi veya portakal gibi düşük şekerli meyveler;

Her gün probiyotikli iki yoğurt yiyin , bu vücudunuzun bağırsak hareketlerini teşvik edecek ve böylece karın şişkinliğini azaltacaktır.

Daha az tuz yiyin ve baharat olarak daha fazla baharat kullanın.

Kalıcı etkileri olan kilo verme diyetleri,  düzenli fiziksel aktivite ve diyet değişikliklerini içeren diyetlerdir; ancak yukarıdaki yönergeleri izlerseniz yalnızca bir hafta içinde gözle görülür sonuçlar görmek mümkündür.

Aşırı sıvı ve yağı ortadan kaldırmak ve cildin sıkılığını artırmak için ultrasonik kavitasyon, radyo frekansı ve lenfatik drenaj masajı gibi kozmetik tedaviler de yapabilirsiniz. Bu tedaviler bu kilo verme programını tamamlayabilir.

Son zamanlarda pek çok kişi Akdeniz diyetiyle beslenmeye başladı. Yapılan bir bilimsel çalışma ise Akdeniz diyetiyle beslenenlerde ölüm riskinin yüzde 23 azaldığını ortaya koydu.

National Türk öneriyor: Kalp Krizi Riski: Keto ve Benzer Diyetler

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu