Yiyecekler ve İçecekler

Natto nedir? Japon mucizesi hakkında tüm bilgiler

Japonya'da yüzyıllardır tüketilen Natto, tadı ve görüntüsü nedeniyle batıda önyargılı yaklaşılan bir süper gıda. Tüm yönleriyle Natto nedir?

En basit tanımıyla fermente soya fasulyesi olan Natto, sağlıklı besin ve enzimlerle doludur ve son zamanlarda en popüler gıdalardan biri haline gelmiştir. Natto nedir başlıklı makalemizde tüm detaylarıyla bu süper gıda hakkında bilgi veriyoruz.

Natto Nedir?

Natto, fermente soya fasulyesinden yapılan, yapışkan bir dokuya, umami tadı ve güçlü bir kokuya sahip geleneksel bir Japon yemeğidir.

Natto’nun tadı nasıl?

Tadı partiye ve fermantasyona göre değişiklik gösterse de, natto’nun umami aromasına sahip olduğu söyleniyor. Sosyal medyada sıklıkla “tuzlu” olarak tanımlanıyor.

Natto sağlıklı mı?

Natto besinlerle doludur ve artmış kemik gücü ve gelişmiş kalp sağlığı da dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararıyla bağlantılı olan inanılmaz bir K2 vitamini kaynağıdır.

Natto’daki yapışkan şey nedir?

Natto’nun yapışkan polimerini glutamik asit, amino asit ve fruktan dahil çeşitli bileşikler oluşturur.

Natto’nun görüntüsü nasıl?

Natto genellikle doku ve kıvam açısından yapışkan veya sümüksü olarak tanımlanır.

Farklı soya fasulyesi boyutları ve fermantasyon yöntemiyle yapılan birkaç çeşit natto vardır. Ootsubu natto adı verilen daha büyük fasulyeler, nakatsubu olarak bilinen “normal boy” fasulyeler ve hikiwari natto olarak bilinen öğütülmüş fasulyeler türleri belirler.

Hepsi lezzet ve doku açısından biraz farklılık gösterir.

Natto evde yapılabilir mi?

Natto Nasıl Yapılır?
Natto Nasıl Yapılır?

Evde natto yapımı için soya fasulyesine ve bir bakteri başlatıcı olan Bacillus subtilis’e ihtiyacınız olacak. Ayrıca önceki partideki natto’yu bir sonraki parti için maya ​​olarak kullanabilirsiniz.

Kayıtlı diyetisyen-beslenme uzmanı Mary Sabat natto nasıl yapılır sorusuna şu yanıtı veriyor;

Natto’yu evde hazırlamak istiyorsanız yalnızca birkaç malzemeye ve bazı ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Evde hazırlamak için ya Bacillus subtilis natto’ya (bakteri başlatıcı) ya da başlangıç ​​olarak biraz natto’ya, soya fasulyesine, yoğurt makinesine ihtiyacınız var.

Öncelikle soya fasulyelerini düdüklü tencerede pişireceksiniz. Bunları boşalttıktan sonra, bakteri başlatıcıyı (veya önceki partiden natto’yu) ekleyecek ve karışımın bir fermantasyon kutusunda veya yoğurt yapıcıda 40 derece C’de 24 saat fermente olmasına izin vereceksiniz.

Ertesi gün, yemeye hazır olmadan önce natto’yu buzdolabına taşımanız ve fermantasyonunu 24 saat daha sürdürmeniz gerekecek.

Evde natto yapımı için bu makaleye göz atabilirsiniz.

Natto Besin Değerleri

Natto Besin Değerleri
Natto Besin Değerleri

Natto, çeşitli nedenlerden dolayı genellikle bir süper gıda olarak kabul edilir.

Diğer fermente gıdalar gibi natto da bağırsak mikrobiyomu için olumlu sağlık etkileri olan dost bakteriler içerir.

12 Temmuz 2021’de Cell dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre fermente gıdalar açısından zengin bir diyet, bağırsak mikroplarının çeşitliliğini artırır ve inflamasyonun moleküler belirtilerini azaltır.

Natto aynı zamanda sağlıklı bir beslenme profiline de sahiptir. Natto’nun küçük bir porsiyonunda bile çok fazla besin vardır.

Veganlar veya bitki bazlı bir yaşam tarzını takip etmeye çalışan herkes için harika bir protein kaynağıdır.

100 gramlık Natto besin değerleri;

  • Kalori: 211
  • Protein: 19,4 gr
  • Yağ: 11 gr
  • Karbonhidratlar: 12,7 gr
  • Lif: 5,4 gr
  • Şeker: 4,89 gr
  • Kalsiyum: 217 miligram (mg)
  • Demir: 8,6 mg
  • Potasyum: 729 mg
  • Sodyum: 7 mg

Natto’nun Potansiyel Sağlık Faydaları

Natto besin açısından yoğun bir gıda olduğundan, sağlık açısından birçok faydanın olması şaşırtıcı olmayabilir. Natto hakkında en etkileyici şey içerdiği K vitamini miktarı.

Natto, birçok insanın aşina olmadığı K2 vitamininin en zengin kaynağı olarak kabul ediliyor.

Batı diyeti uygulayan çoğu insan için, aldıkları K vitamininin yaklaşık yüzde 75 ila 90’ı, öncelikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K1 vitamini formundadır.

K2, K1’e göre daha kolay emilir.

Osman Müftüoğlu: D3 K2 vitaminleri birlikte alınmalı

K2 vitamini bağırsakta çok küçük miktarlarda üretilir, bu nedenle alımımızın büyük bir kısmının diyetle karşılanması gerekir.

Tavuk, yumurta ve peynir gibi bazı hayvansal ürünlerin yanı sıra natto gibi fermente gıdalarda da bulunur. K2 vitamininin faydalarına ilişkin araştırmalar devam ediyor ancak osteoporoz gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu olduğuna inanılıyor.

Delta Vegatamin D3 K2: Mükemmel İkili

Natto ile ilgili bilimsel araştırmalar sınırlı olsa da, zengin bir K2 vitamini kaynağı olarak, daha güçlü kemikler ve daha iyi kalp sağlığı da dahil olmak üzere bir dizi sağlık faydası sağladığına inanılıyor.

Kemiklerin Güçlenmesine Yardımcı Olabilir

Nutrients dergisinin Temmuz 2020 sayısındaki bir makale, kemiklerin oluşumuna ve korunmasına yardımcı olan proteinleri aktive ettiği için K vitamininin kemik sağlığı için gerekli olduğunu belirtti.

Cleveland Clinic’e göre hem K1 hem de K2 vitaminleri rol oynasa da K2 vitamini daha koruyucu bir etkiye sahip olabilir.

Mayıs 2022’de Biomedicines dergisinde yayınlanan bir araştırma, K2 vitamini takviyesinin kemik kırılması riskini azalttığını ortaya koyarken, Mayıs 2022 Frontiers in Public Health dergisinde yayınlanan sistematik bir inceleme ve meta-analiz, bunun kemik mineral yoğunluğunda yaşa bağlı kaybı yavaşlatabileceğini öne sürdü.

Bununla birlikte, takviyelerin natto’dan çok daha yüksek dozlarda K2 vitamini içerebileceğini unutmamak önemlidir; bu nedenle, geleneksel Japon yemeğinin kendi başına bu ve diğer çalışmalarda kullanılan dozlarla aynı etkilere sahip olup olmayacağı henüz bilinmemektedir.

Natto Kalp Sağlığına Faydalıdır

Natto’nun aktif maddesi olan Nattokinazın kalp sağlığına fayda sağladığına inanılıyor.

Bir araştırma incelemesinde nattokinazın kan pıhtılarını çözmeye yardımcı olduğu gösterilirken diğer çalışmalar nattokinaz takviyesinin kan basıncının düşmesiyle ilişkili olduğunu buldu.

Nattokinaz faydaları: Kalp, tansiyon, diyabet, baş ağrısı…

Bir çalışma, yüksek K vitamini alımının daha düşük kalp hastalığı riskiyle bağlantılı olduğunu buldu, ancak bunun gerçek etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Sindirimi İyileştirebilir

Fermente bir gıda olarak natto bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen probiyotikler içeriyor.

Biochemistry Research International’ın 2022 sayısındaki bir araştırma incelemesine göre, natto bağırsaklardaki bakteri dengesini kontrol etmede faydalı olabilir, bu da ishal ve kabızlık dahil GI semptomlarına yardımcı olabilir.

Natto Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir mi?

Herhangi bir yiyeceği tüketmek doğrudan kilo kaybına yol açmasa da uzmanlar, eğer birkaç kilo vermek istiyorsanız besin açısından zengin natto’nun kesinlikle sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini söylüyor.

Natto, son zamanlarda açlığı yatıştıran bir kombinasyon olarak nitelendiriliyor. Natto ayrıca lif ve protein bakımından da zengindir.

Yemeklerden sonra tokluk hissi, sağlıksız atıştırmalıklar yeme isteğinizin azalmasına neden olacaktır.

Ayrıca sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu kilo vermeyi kolaylaştırabilir.

21 çalışmanın incelendiği bir derlemeye göre bağırsak mikrobiyomunun diyetle değiştirilmesi, vücut kitle indeksinde (BMI), ağırlıkta ve yağ kütlesinde önemli düşüşlerle ilişkilidir.

Natto nasıl yenir

Natto Nasıl Yenir?
Natto Nasıl Yenir?

Japonya’da natto’nun kahvaltıda yenilmesi popülerdir ancak günün herhangi bir saatinde de sıklıkla tüketilir.

Natto tek başına yenebilir, ancak ilk kez yiyorsanız, muhtemelen onu pirinç veya kızarmış ekmek üzerine ve üzerine bir tutam yeşil soğan serperek denemek daha iyi olacaktır.

Japonya’da da geleneksel olarak bu şekilde yenir.

Yemekten önce natto’yu karıştırmak iyi bir uygulama olarak kabul edilir. Umami tadını geliştirmek için natto’yu yemeden önce en az 100 kez karıştırmalısınız.

Sıcaklık gıdalardaki probiyotikleri yok ettiği için natto herhangi bir sıcak yiyeceğe karıştırılmamalı veya ısıtılmamalı.

Natto’nun riski var mı?

Natto’nun çoğu insan için genellikle güvenli olduğu düşünülür, ancak bazı kişiler şişkinlik ve gaz gibi sindirim sorunları da yaşayabilir.

Natto fermente soya fasulyesinden yapıldığından soya alerjisi olan kişiler için uygun değildir.

Nattokinaz: Bir doğa mucizesinin keşfi
Nattokinaz fiyat bilgisi: Nasıl satın alınabilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu