Şifalı BitkilerPodcastYiyecekler ve İçecekler

Limon otunun sağlığa faydaları

Limon otu Güneydoğu Asya yemeklerinde yaygın olarak kullanılan son dönemlerde Türkiye'de de popüler olan uzun ot benzeri bir bitkidir. Peki limon otunun faydaları neler?

Limon otu bitkisinin alt sapları ve soğanları taze, temiz, limona benzer bir kokuya sahiptir ve bu koku bazen alkolsüz içeceklerin yanı sıra çaylara, marinatlara, körilere ve et sularına da eklenir. Limon otu faydaları neler?

Limon otu ve limon otu esansiyel yağı, aroma maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır ve bunların bir kısmı bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir.

Limon Otu Faydaları

Limon otu kaygı, soğuk algınlığı, ateş, iltihaplanma ve uykusuzluk gibi çeşitli yaygın rahatsızlıklara yardımcı olabilir.

Ağızdan alındığında limon otu sıklıkla mide rahatsızlığını, kramplar ve kusma dahil diğer mide-bağırsak sorunlarını sakinleştirmek için kullanılır.

Limon otu çayının mide zarını koruyarak mide rahatsızlıklarını, hazımsızlığı ve mide ülserlerini tedavi ettiği bilinmektedir.

Tıbbi olarak kullanıldığında limon otu ağızdan alınabilir, cilde sürülebilir veya aromaterapi tedavisi olarak solunabilir.

Cilde uygulanan limon otu veya limon otu yağı, baş ağrısı ve kas-iskelet sistemi ağrısını tedavi etmek için kullanılır.

Aromaterapi tedavisi olarak limon otu yağı ekstresi kas ağrısını, enfeksiyonları, soğuk algınlığını veya grip semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Limon otu ayrıca aşağıdakileri tedavi etmek için de tüketilebilir:

 • Kaygı
 • Kanser önleme
 • Nezle, soğuk algınlığı
 • Öksürük
 • Diyabet
 • Epilepsi
 • Ateş
 • Hipertansiyon
 • Kas-iskelet ağrısı
 • Romatizma
 • Uykusuzluk

Hayvan çalışmaları ve sınırlı laboratuvar çalışmaları limon otunun bu kullanımlarından bazılarını desteklerken, bu geniş kapsamlı tıbbi faydaları destekleyecek insan kanıtı ise eksiktir.

Bununla birlikte, limon otunun belirli sınırlı faydalarını destekleyen birkaç çalışma vardır.

Ön araştırmalar, saç toniğine eklenen limon otu yağının kepeği azaltabileceğini öne sürdü. Bu faydayı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Limon Otu Esansiyel Yağının Faydaları

Limon otu esansiyel yağı, bitki maddesinin tüketilmesinden elde edilebileceklerin ötesinde birçok faydası nedeniyle araştırılmıştır.

Limon otu esansiyel yağı, sitral, izoneral, izogeranial, geraniol, geranil asetat, sitronelal, sitronellol, germacrene-D ve elemol gibi önemli miktarda çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

Bu bileşikler antifungal, antibakteriyel, antiviral, antikanser ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Ayrıca araştırmalar, limon otu esansiyel yağının, iltihaplı cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için terapötik bir madde olarak uygulanabileceğini ve antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri nedeniyle kepeği azalttığını ve aynı zamanda kepeğe neden olan mantarların büyümesini de engelleyebileceğini göstermektedir.

Limon Otu Besin Değerleri

Limon Otu Besin Değeri
Limon Otu Besin Değeri

USDA verilerine göre, bir çorba kaşığı taze limon otu yaklaşık beş kalori sağlıyor ve bunların çoğu karbonhidrat (lif) ve proteinden geliyor.

Limon otu, sırasıyla vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, doku hasarını onaran ve hücre bölünmesini destekleyen bir lif, karbonhidrat, A, B ve C vitaminleri kaynağıdır.

Ayrıca protein sentezi, glikoliz ve kas aktivitesi için gerekli olan magnezyum, bilişsel işlev ve doğurganlık için selenyum, DNA/RNA ve hücre zarı sentezi için fosfor ve yara iyileşmesi, büyüme ve gelişme için yararlı olan çinko içerir.

Limon otu içindeki mineraller arasında kalsiyum (3 mg), potasyum (34 mg), manganez (0,2 mg), magnezyum (2,9 mg) ve demir (0,4 mg) bulunur.

Limon otu ayrıca A vitamini, C vitamini, folat ve niasin dahil olmak üzere bazı vitaminleri (çok küçük miktarlarda) sağlar.

Ancak limon otu tüketmenin günlük vitamin ihtiyacınız üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır.

Limon otu aromalı yağın önemli ölçüde daha fazla kalori sağladığını unutmayın çünkü bu genellikle yemeklik yağ (kanola yağı gibi) ve limon otu ekstraktının bir kombinasyonudur.

Örneğin, popüler bir marka limon otu aromalı yağ spreyi, porsiyon başına 40 kalori (1 çay kaşığı) ve 4,5 gram yağ içerir.

Limon otu nereden alınır?

Limon otunu bazı marketlerde bulmak giderek kolaylaşıyor, ancak ülkenin bazı bölgelerinde onu bulmak için özel bir Asya pazarına gitmeniz gerekebilir.

Limon otu seçerken, sağlıklı görünen ampullerin takılı olduğu sert yeşil sapları arayın.

Bazı mağazalar, üst kısımlarının çoğu çıkarılmış halde limon otu satabilir. Çoğu kullanım için bu iyidir. Çoğu tarif, sapın veya ampulün alt kısmını kullanmanızı gerektirir.

Limon otunu çay, çorba, et suyu veya diğer sıvılarda kullanmak için, aromatik yağı serbest bırakmak üzere saplarının alt kısmını ezin. Daha sonra parçaları aromatik yağların çıkması için sıvıya batırın.

Yemeden veya içmeden önce saplarını çıkarın.

Diğer tariflerde, köri yemeğine, salataya, turşuya veya tavada kızartmaya eklemeden önce soğanı veya sapların alt kısmını doğramanız veya kıymanız gerekebilir.

Limon otu yan etkileri

Limon otu, yiyeceklerde bulunan tipik miktarlarda tüketildiğinde çoğu insan için muhtemelen güvenlidir. Ancak tıbbi amaçlarla kullanıldığında bazı endişeler olabilir.

Topikal olarak kullanıldığında limon otu ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca yüksek miktarda limon otu tüketmek baş dönmesine, uyuşukluğa, ağız kuruluğuna, aşırı idrara çıkmaya ve iştah artışına neden olabilir.

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’ne göre yüksek miktarlarda limon otu esansiyel yağı karaciğer ve mide mukozalarına zarar verebilir ve aşırı limon otu çayı alımı da böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir.

Tıp merkezi ayrıca hamile kadınların limon otundan kaçınması gerektiği konusunda da uyarıyor çünkü limon otunun içindeki bazı maddeler büyük miktarlarda tüketildiğinde farelerde doğum kusurlarına neden oluyor.

Ek olarak kemoterapi gören kişiler limon otundan uzak durmalıdır çünkü bazı kemoterapötik ajanların etkilerine müdahale edebilir.

Skyr nedir? İzlanda mucizesinin faydaları
Yeşil soya fasulyesi Edamame: Bir başka Japon mucizesi
Canan Karatay: Limon her gün tüketilmeli

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu