Doktor TavsiyeleriHekimlerPodcastYiyecekler ve İçecekler

Canan Karatay: Limon her gün tüketilmeli

Prof. Dr. Canan Karatay limon hakkında yayınladığı videosunda bu meyvenin her gün tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

Canan Karatay “Limon neden her gün hayatımızda olmalı? Her sabah limonlu su içiyorum, doğru mu yapıyorum sorusuna cevap bekleyenler mutlaka izleyin” notuyla paylaştığı videoda şunları anlattı:

“Limon çok önemli bir meyvedir. Kabuğu da çok önemlidir, kendi de çok önemlidir.

Neden? Çünkü alkalidir yani insan vücuduna, midemize girdiği zaman alkali etkisi yapar. Mide suyumuzu hakikaten asit alkali dengesini ayarlar.

Onun dışında çok yüksek C vitamini içeriği vardır. O da biliyorsunuz C vitamini de en önemli antioksidanlardan biridir.

Canan Karatay: Limon her sabah tüketilmeli

Sabah kalktığımız zaman su içeriz. Boş midemize bir yarım limon sıkarak ve biraz da kristal kaya tuzu koyarak çok güzel bir içki yapabiliriz. Limonata çok önemlidir.

Asırlardan beri Osmanlı’da vardır ama limonata şekersiz olacak. Şimdi bir daha söylüyorum limonataya toz şeker katmayacağız. Limonun kendi şekeri fruktoz vardır, yeterlidir. Ama çok fazla olmamak kaydıyla hakikaten limonlu su biliyorsunuz ferahlatır.

Türk filmlerinde hanımlar bayıldığı zaman biliyorsunuz hemen limon koklatılır. Çünkü içinde çok güçlü antioksidan vardır. Bu antioksidan olduğu gibi vücuda girdiği zaman alkali etkisi yapar. Yani asittir diye biliniyor ama maalesef bu yanlış bir şehir efsanesidir vücuda girdiği zaman alkali olur.

Limon kabuğunun faydaları

Ve biliyorsunuz limon kabuğu da çok önemlidir. Limon kabuğundan limon otu da sağlanarak kullanılmaktadır. Kabuğunda bulunan pektin çok önemlidir. Yalnız bir şey söyleyeceğim dalından koparılmış olacak ve üstüne sürülen o parlak maddeler olmayacak. Onlar tehlikelidir.

Çayımıza koyabilir miyiz çayımıza koyabiliriz ama kabuğuyla değil. Çünkü kabuklarda ilaçlama var. Limonun kendisini sıkabiliriz veya kabuğunu soyup çıkartabiliriz.

Bir de limonun kabuğunun içindeki beyaz kısım çok önemlidir. Onu yiyebiliriz veya sıkabiliriz fakat kabuğun eğer üstünde mum varsa çok tehlikeli. Onun için sıcak çaya kabuğuyla koymamamız lazım. Veya yemeklere kabuğuyla koymamamız lazım

Çocukları alıştırmamız çok önemli. Mide florasını da düzeltiyor. Mide bağırsak florasını düzeltiyor.

Limonun bir de ne faydası var biliyor musunuz bizim yaşlılarda yaşlılık lekeleri oluyor ya ellerde. Şöyle elimizi limonla sildiğimiz zaman veya işte yemeklere sıktığımız zaman salatalara sıktığımız zaman o kabuğu atmıyorsunuz o kabuğu elimizi yıkarsak o lekeler kalmıyor.

Sık sık elimizi limonlu suyla yıkarsak sık sık yüzümüze limonlu su sürersek yüzdeki lekeler de gider.

Sağlıklı, taze limonatalı günler diliyorum. Yaz aylarında kendi yaptığımız limonata çok önemlidir, şeker koymamak şartıyla.

Bol bol çocuklara da yaşlılara da içirmeliyiz.

Canan Karatay Türk kahvesinin faydalarını anlatıyor
Canan Karatay: Normal tansiyon Rockefeller fetvasıdır!
Nattokinaz Kaynağı Natto Nedir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu