Yiyecekler ve İçecekler

Skyr nedir? İzlanda mucizesinin faydaları

Skyr, geleneksel bir İzlanda süt ürünüdür. Protein açısından son derece zengindir ve sağlığa birçok faydası vardır. Tam olarak Skyr nedir?

Skyr’ı bu kadar sağlıklı yapan şeyin ne olduğunu açıklıyoruz. Tüm yönleriyle Skyr nedir?

İzlanda’nın skyr ile ilişkisi bin yıl öncesine dayanıyor. Skyr’dan Viking kayıtlarında diyetlerinin önemli bir parçası olarak bahsediliyor. Zaman değişmiş olabilir ama İzlandalılar macera dolu yaşam tarzlarını desteklemek için hâlâ skyr’a güveniyorlar.

Harika bir protein kaynağı olmasına rağmen şeker ve yağ oranı minimum düzeydedir. Günün herhangi bir saatinde her türlü kahvaltı, yemek veya atıştırmalık hazırlamak için lezzetli bir alternatif.

Skyr faydaları;

1. Güçlü kemikler ve dişler: Kalsiyum ve fosfor vücudumuzun kemik materyali üretimindeki en önemli yapı taşlarıdır.

Çocukluk döneminde kemiklerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için çok fazla kalsiyuma ihtiyaç duyulurken, yaşlandıkça kemiklerimizi güçlendirmek için kalsiyuma ihtiyaç duyarız.

Yaşlandıkça kemikler madde kaybeder, daha gözenekli hale gelir ve kırılmaya karşı daha duyarlı hale gelir. Kemik kaybı kronikleşir ve patolojik hale gelirse osteoporozdan söz ederiz.

Bu durumda kalsiyum açısından zengin bir diyet özellikle önemlidir.

2. Stabil kan şekeri seviyeleri: Büyük miktarda protein ve sadece birkaç karbonhidrat, İzlanda az yağlı yoğurdunu düşük glisemik indeksi olan mükemmel bir gıda haline getiriyor.

Bu tür gıdalar kan şekerinin çok yavaş yükselmesine neden olur. Bu, iştahı önler ve kan şekerinin düzenli ani yükselişlerine karşı koruma sağlar.

3. Sağlıklı kaslar: Vücudumuzun hormonları, organları, kan hücrelerini ve enzimleri oluşturmak için proteinlere ihtiyacı vardır.

Proteinler birçok metabolik süreçte yer alır ve bizim için vazgeçilmezdir.

Proteinler, özellikle yoğun spor aktivitelerinden sonra kas inşa etmek ve hasarlı kas liflerini onarmak için özellikle gereklidir.

Skyr, benzer süt ürünlerinden çok daha fazla protein içerir. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak Skyr, günlük protein gereksinimlerinizin karşılanmasına mükemmel bir katkı sağlayabilir.

4. Sağlıklı tansiyon: Skyr’ın içerdiği kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi besinler tansiyonu düşürücü etkiye sahip olabilir.

Bir çalışmada araştırmacılar, günde üç porsiyon süt ürününün test deneklerinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu buldu. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak Skyr, yüksek tansiyon için iyi bir besin olabilir.

5. Sağlıklı bir şekilde kilo verin: Skyr ile kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. İzlanda’ya özgü az yağlı yoğurdun 100 gramında yalnızca 66 kalori bulunduğundan, diyetler için idealdir.

Birçok protein sizi uzun süre tok tutar, sabit kan şekeri seviyesi aşermeyi önler ve sağlıklı meyve ve kuruyemişlerle tatlandırılan Skyr, sağlıklı bir kahvaltı olarak zengin ve önemli bir öğün olabilir.

Skyr Nedir?

İzlandalılar Viking Çağı’ndan beri az yağlı kuark yiyorlar. Ancak “az yağlı kuark” sadece yardımcı bir terimdir çünkü skyr olağan kategorilerden kaçar ve yoğurt, kuark ve krem ​​peynirin altın kesişme noktasında bir yerde bulunur.

Geleneksel olarak İzlandalı çiftçiler koyun ve ineklerinin sütünden kendi skyr’larını yaparlardı.

Bu amaçla yağsız süt pastörize edildi ve daha sonra değerli bakteri kültürleriyle zenginleştirildi.

Süt gece boyunca fermente edildi. Bu asitleşme sırasında proteinler topaklaştı ve yoğurdu andıran kalın bir kütle oluşturdu.

Son aşamada çiftçiler, içerdiği peynir altı suyunu çıkarmak için fermente süt ürünlerini elemek zorunda kaldı. Sonuç kremsi skyr oldu.

İzlanda’daki Skyr üretimi artık tamamen endüstriyel ellerde. İskandinav ülkelerinde bile geleneksel İzlanda kuarkının üretimi ivme kazandı.

Skyr besin değeri

100g skyr besin değerleri şöyle;

  • Protein (11 gram)
  • Yağ (0,2 gram)
  • Kalsiyum (150 miligram)
  • Karbonhidratlar (4 gram)
  • Laktik asit bakterisi
  • Potasyum
  • Fosfor

Skyr mı kuark mı?

Skyr ve az yağlı kuark hem sağlıklıdır hem de dengeli beslenmeyi destekleyebilir.

Az yağlı kuarkta biraz daha fazla protein bulunurken (100 gramda yaklaşık 13 gram), skyr’da daha fazla kalsiyum bulunur (100 gramda yaklaşık 115 miligram).

Probiyotiklerin yan etkileri var mı?
Prof. Dr. Esin Korkut: En doğal antidepresan yoğurt

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu