Şifalı BitkilerYiyecekler ve İçecekler

Hint yağı göz kuruluğu için doğal tedavi olabilir

Hint yağı göz kuruluğu olarak da bilinen kuru göz sendromu için doğal bir tedavi potansiyeline sahip olabilir.

Yeni Zelanda merkezli araştırmacılar, kuru göz hastalığının doğal tedavisine ilişkin pilot denemeyi tamamladı. / Hint yağı göz kuruluğu için doğal tedavi olabilir

Keratokonjonktivit sicca olarak da adlandırılan kuru göz sendromu milyonlarca insanın görme ve yaşam kalitesini etkileyebilmektedir.

Deneme, dört haftalık bir süre boyunca göz kapaklarına hint yağı uygulanmasını içeriyordu.

Denemenin sonunda katılımcılar, göz kapaklarının kalınlığındaki iyileşme de dahil olmak üzere semptomlarda genel bir iyileşme yaşadılar.

Kuru göz hastalığı, gözlerde iltihaplanmaya neden olabilen yaygın bir durumdur.

Göz kuruluğu için bazı tedaviler mevcut olsa da Auckland Üniversitesi’nden araştırmacılar doğal bir çözümün etkili olup olamayacağını merak ediyordu.

Katılımcıların göz kapaklarına hint yağı uyguladığı bir pilot çalışma yürüttüler ve bunun katılımcılar için faydalı olduğu kanıtlandı.

Araştırmacılar, hint yağını mānuka ve kanuka yağlarıyla karıştırarak bu faydaları daha da artırıp artıramayacaklarını görmek için başka bir çalışma yürütüyorlar.

Kuru göz hastalığına ne sebep olur?

Kuru göz hastalığı, çevresel faktörler ve alerjiler dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabiliyor.

Hastalık, göz kapaklarının kalınlaşmasına, pullanmasına ve kabuklanmasına yol açan iltihaplanmaya neden oluyor.

Kuru göz hastalığının bazı belirti ve semptomları şunlardır:

  • Gözlerde yanma veya batma
  • Gözlerin sulanması
  • Işığa duyarlılık
  • Gözlerde kum hissi

Hastalık 50 yaş ve üzeri kişilerde, özellikle de kadınlarda daha sık görülüyor. Menopoza giren kadınlar kuru göz hastalığı açısından daha fazla risk altındadır çünkü hormon değişiklikleri gözlerin gözyaşı filminde değişikliklere yol açabilir.

Kuru göz hastalığı için mevcut bazı tedaviler arasında yapay gözyaşı ve gece yağlayıcılar gibi reçetesiz satılan ilaçlar yer alır.

Ek olarak araştırmalar, bazı kişilerin A vitamini alarak gözyaşı miktarını artırabildiğini göstermiştir.

Özellikle diyetle alımı düşük olanlarda omega-3 takviyelerinin bir rolü olabilir, ancak sistematik bir incelemeden elde edilen kanıtlar denemelerin sonuçlarının tutarsız olduğu sonucuna vardı.

Doktorlar, antiinflamatuar etkisi olan siklosporin (Restasis) veya lifitegrast (Xiidra) gibi göz damlalarını reçete edebilir.

4 haftalık deneme

Hint yağı, Ricinus communis adı verilen bir bitkiden elde edilen bitkisel bir yağdır ve sivilce gibi bazı cilt rahatsızlıklarında doğal bir tedavi olarak çalışır.

Hint yağı, cildin “pürüzsüzlüğünü ve yumuşamasını” artırabilir ve ayrıca “nemlendirme, nemlendirme ve temizleme yoluyla sağlıklı gözenekler ve cilt dokusunda bir artışı” da destekleyebilir.

Bu faydaları göz önünde bulundurarak, araştırmacılar hint yağının kuru göz hastalığının tedavisinde faydalı olup olmayacağını görmek istediler.

Bilim insanları, denemeye katılmak üzere blefaritin neden olduğu hastalığa sahip 26 kişiyi inceledi.

Araştırmaya katılabilmek için katılımcıların son üç ay içinde göz ameliyatı geçirmemiş olmaları, çalışma sırasında lens kullanamamaları ve herhangi bir göz kapağı hijyen ürününü kullanmayı bırakmayı kabul etmeleri gerekiyordu.

Denemenin başında katılımcılar semptomlarını değerlendiren anketleri doldurdular ve göz muayenelerine katıldılar.

Bu değerlendirmelerin ardından bilim insanları, katılımcılara dört hafta boyunca sabah ve akşam alt ve üst göz kapaklarına hint yağı sürmeleri talimatını verdi.

4 haftalık süre bittikten sonra araştırmacılar, semptomlarında herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için katılımcıları tekrar değerlendirdi.

Hint yağı göz kuruluğunu iyileştirdi

Hint yağının kuru göz hastalığının tedavisi için kullanılması, bir ay süren deneme sırasında ümit vaat etti.

Deneme süresinin sonunda katılımcılar kuru göz semptomlarında genel bir iyileşme gördüler.

Katılımcıların deneyimlediği bazı faydalar arasında kirpik çevresindeki kabuklanmanın azalması ve göz kapağı kalınlaşmasında iyileşme yer aldı.

İkincisi özellikle önemlidir çünkü bu, blefaritin ayırt edici özelliğidir. Göz kapağı kalınlaşmasındaki herhangi bir azalma, bununla ilişkili diğer semptomların da iyileşmesine yol açacaktır.

Deneme katılımcılarının, dört haftalık hint yağı tedavisini tamamladıklarında göz kapaklarında çok fazla kızarıklık olmadı.

Araştırmacı Profesör Jennifer Craig, “Hint yağı, mevcut tedavilere güvenli, etkili ve kullanımı kolay bir alternatif sunabilecek doğal bir ürün olarak önerildi. Umudum, bu çalışmanın klinisyenlere, blefarit hastalarına olası bir tedavi seçeneği olarak hint yağı sunma konusunda kanıta dayalı bir rehberlik sunmasıdır” diyor.

Hint yağı: Daha ucuz bir tedavi alternatifi

Denver, Colorado merkezli Smith Kozmetik Cerrahi’de yüz plastik cerrahı olan Dr. Cory Bovenzi, sıklıkla kuru göz hastalığı olan kişileri, gerektiğinde göz kapaklarına ameliyat yapmak da dahil olmak üzere tedavi ediyor.

Dr. Bovenzi, araştırma ile ilgili şunları söyledi:

“Hint yağı göz kuruluğu hastalığının tedavisi için iyi bir aday haline getirebilecek bir dizi özelliğe sahiptir. Piyasadaki mevcut göz damlalarından daha uzun süre dayanabilen, uzun süreli etkiye sahip bir yumuşatıcı (nemlendirici madde) görevi görüyor.

Ayrıca, normalde gözleri yağlayan meibomian bezlerini bloke edebilen veya alevlendirebilen mikropların miktarını azaltmaya yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkilere de sahiptir.

Hint yağı göz kuruluğu hastalığının diğer tedavilerine göre daha ucuz bir alternatif olma potansiyeline sahip.

Kuru göz hastalığını tedavi etmek için hint yağı kullanmak, mevcut tedavilerle karşılaştırıldığında bu durumdan muzdarip olan hastalara daha uzun süreli ve önemli bir rahatlama sağlayabilir.

Diğer tıbbi uygulamalar için güvenli bir tedavi olduğu gösterildi ve bu nispeten ucuz ve güvenli tedavi seçeneğinin başka bir potansiyel kullanımına ilişkin bu ön raporları görmek umut verici.”

Dr. Bovenzi, bazen Sjögren sendromu gibi otoimmün bir hastalığın sonucu olabileceği için kuru göz semptomları olan kişilere doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyor.

Sjogren sendromu, uygun şekilde tedavi edilmezse görme sorunlarına ve periferik nöropatiye neden olabileceğinden, uzun vadeli hasara neden olmaktan kaçınmak için doğal tedavileri denemeden önce bir sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

Sicca Sendromu: Kuru Göz Hastalığının Yaygın Nedeni

Balık yağı takviyeleri gerçekten güvenli mi?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu