Tansiyon HastalıklarıSağlık Haberleri

Oyuncu kilo verdi, kardiyolog ve obezite cerrahı birbirine girdi!

Tıp dünyasının ünlü isimlerinden Doç. Dr. Muhammed Coşkun ile Obezite ve Metabolik Cerrahi hekimi Prof. Dr. Halil Coşkun arasında tartışma yaşandı.

Oyuncu Rüştü Onur Atilla’nın mide küçültme ameliyatı ile 1 yılda 45 kilo vermesinin ardından kardiyolog Muhammed Keskin’in ameliyat yerine diyet önermesi beraberinde sert bir tartışmayı getirdi.

Atilla’nın mide ameliyatı ile kilo verdiğini aktaran bir haberi alıntılayan Kardiyolog Doç. Dr. Muhammed Keskin “Biz sana DASH protokolüyle aynı sürede aynı kiloyu verdirirdik. Hem kasların da erimemiş olurdu. Neşter yerine sağlıklı beslenmeyi seçin 😎” şeklinde paylaşım yaptı.

Tartışma ise Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında uzmanlaşmış hekim ve akademisyen Prof. Dr. Halil Coşkun’un Keskin’e cevap vermesiyle başladı.

Coşkun, Keskin’in paylaşımına “Şu yazdığın cümle bilimsellikten uzak, popülist bir söylem. Biraz takipçi sayınız artınca hepiniz mi böyle olmak zorundasınız? Endokrinolog musun yoksa kardiyolog mu?” sözleriyle yanıt verdi.

Muhammed Keskin’in Halil Coşkun’a cevabı ise şöyle oldu:

Obezite Cerrahisi Nedir? İşte Obezite Hakkında Bilgiler (Video)

“1. Popülizm dedin, kliniğe beklerim 😊
2. Obezite, diyabet, hipertansiyon ve metabolik sendrom konusunda çok başarılı bir klinik yönetiyorum.
3. 8 diğer branşla beraber çalışıyoruz. Bu sayede ilaçları kesebiliyoruz.
4. Benimle “sen” diye konuştuğun için sana saygım kalmadı.”

Halil Coşkun ise “Kliniğe beklerim”😊 şu cümlen bile popülizm ve narsizm kokuyor. Saygısızlığımız karşılıklı” ifadelerini kullanarak tartışmayı sonlandırdı.

Bazı diyetisyenler de paylaşımın altında Keskin’in alanı dışında tavsiyelerde bulunduğu iddiasıyla tepkilerini dile getirdi.

DASH diyeti nedir, nasıl yapılır?
2024’ün en iyi diyetleri: Akdeniz, DASH, MIND

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu