Vitaminler ve TakviyelerSağlık Haberleri

Dikkat eksikliği nedir? Dikkat eksikliğine karşı nasıl davranılmalı?

Son yıllarda daha sık duyulmaya başlanan dikkat eksikliğinin ne olduğu, belirtileri ve tedavi yöntemi merak ediliyor. Peki, dikkat eksikliği sorunu yaşayan bireylere nasıl yaklaşmak gerekiyor?

Dikkat eksikliği nedir?

İngilizce kısaltması ADHD olan, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), dopamin kimyasalının düşüklüğü ve beyin metabolizmasının beynin dikkati ve sosyal muhakemeyi kontrol eden bölgelerinde daha zayıf olması nedeniyle dikkatsizlik, hiperaktivite ve dürtüsellik ile karakterize nörogelişimsel bozukluklarından biridir. Çocukluk çağının en yaygın sorunlarından biri olan ve bir tür davranış bozukluğu olan DEHB, çocuklarda 7 yaşına kadar ortaya çıkabilir.

Dikkat eksikliği belirtileri nelerdir?

Okulda veya iş yerinde önemli detaylara dikkat edememe, kolay hatalar yapma, yapılan işi dikkatsiz ve dağınık yapma,

Konsantrasyon gerektiren işleri tamamlamakta zorluk ve dikkatini toparlamada güçlük yaşama,

Sık sık bir işten veya eylemden diğerine geçme,

Randevularını unutma,

Bir işle uğraşırken diğer insanların ilgisini çekmeyen bir ses veya olay nedeniyle yapılan işi bırakma,

Yapılması gereken işleri ağırdan alma, geciktirme, erteleme,

Çabuk unutma,

İş hayatında kendisinden beklenen performansı sergileyememe,

Normalden daha sık ev, iş ve sevgili değiştirme,

Dikkat eksikliği olan birey, sahip olduğu zekâ kapasitesini iş yaşantısına yeterince yansıtamaz ve sıklıkla planlama ya da unutkanlık sorunu yaşar.

B Vitamini Nelerde Var? 25 Süper Gıda

Psikiyatri Uzmanı Dr. Sıdıka Oksay açıkladı

Özel Ümit Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Sıdıka Oksay, dikkat eksikliği nedeniyle dışlanan ya da yanlış davranılan çocukların ileride yaşayabileceği sorunlar hakkında konuştu.

Geçtiğimiz 29 Ekim’de Afyonkarahisar’da Atatürk İlkokulunda Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gerçekleşmiş, okuldaki 4/İ sınıfı öğrencileri tarafından iddiaya göre, sınıf öğretmeni Ş.Ş. tarafından 24 kişilik sınıfta gösteri hazırlandı. Fakat gösterinin başlayacağı anda sınıf öğretmeni, dikkat eksikliği (disleksi) olduğu ve hareketleri yapamadığını öne sürdüğü M.E.D. isimli öğrenciyi gruptan ayırıp merdiven girişindeki kısma götürdü. Kayda alınan görüntüler ülke çapında gündem olurken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili inceleme başlatılmıştı.

Eskişehir’de bulunan Özel Ümit Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Sıdıka Oksay, yaşanan olay ve dikkat eksikliği hakkında konuştu. “Çocuğun o şekilde diğerlerinden ayrılması çok rencide edici bir durum” diyen Oksay, dikkat eksikliği olan çocuklara daha hassas davranılması gerektiği konusunda uyardı. Sıdıka Oksay, yanlış davranışların ileride çocuklarda bazı sorunlara neden olabileceği konusunda konuştu.

Dikkat eksikliği toplumda sık görülüyor

Dikkat eksikliğinin toplumda oldukça sık bir şekilde rastlandığını hatırlatan Dr. Sıdıka Oksay, “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu toplumda oldukça sık rastlanılan, çoğunlukla tanısı çocuklukta konulan bir bozukluk. Bu tür çocukların dikkati süresi kısa oluyor. Genel olarak hareketlilik, dürtüsellik fazla olabiliyor. Aklına geleni düşünmeden yapabiliyorlar. Bu yapısal, gelişimsel bir bozukluktur. Dikkat, aslında bir spektrum içinde yer alır. Herkesin dikkati birbirinden farklıdır. Boylarımız da yüzlerimizde birbirinden farklı. Kimimiz daha uzun, kimimiz daha kısayız. Dikkat süresi sorun oluşturacak kadar kısaysa ona artık dikkat bozukluğu diyoruz ve tedavi uygulamaya başlıyoruz. Bu çocuklar sıklıkla ilaç tedavisi görüyor. Avrupa’da bu farklılığa nöroçeşitlilik diyorlar. İnsan yapısı birbirinden farklıdır. Bunu sakatlık, özür veya bozukluk gibi algılamayalım, birbirimizden farklılığımız var diyorlar. Daha uzun boylu olanı basketbolcu yaparız, daha minyon olan daha iyi mağaracı olur bireysel farklılıklar faydaya dönüşebilir diye düşünürsek bireyin bütün bu hiperaktivite ile ilgili farklılıklarının da toplum için daha pozitif yönde kullanılmasına yönelik bir yaklaşım izlenebilir” dedi.

“Yetersizlik duygusu ilerde duygusal problemlere yol açıyor”

Çocuğa yapılan davranışın oldukça yanlış olduğuna değinen Özel Ümit Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Oksay konuşmaya şöyle devam etti:

“Çocuğun o şekilde diğerlerinden ayrılması çok rencide edici bir durum. Çocuğa en başta ‘burada sana rol vermiyorum, senin için başka bir rol düşündüm’ diyerek başka bir rol verebilirlerdi. Orada herkesin ortasında ayrılması kötü bir görüntü oluşturmuş. Çocuk için üzülüyoruz. Böyle şeyleri daha iyi planlamak gerekiyor. Bu türdeki öğrencileri sınıftaki diğer arkadaşlarıyla kaynaştırmak için belki hocaların da eğitim alması gerekiyor. Daha iyi bir plan yapmaları gerekiyor. Dikkat eksikliği olan bir çocuğun hayatı zordur. Hiperaktif çocuk istese de yerinde oturamaz, çok hareketlidir. Çevresinin dikkatini dağıtır. O yüzden öğretmenler tarafından zor ve problemli bir öğrenci olarak görülür. Derslerinde istediği kadar başarılı olamaz. ‘Ben diğerleri kadar iyi değil miyim’ şeklinde yetersizlik duyguları yaşar. Bunları telafi etmek için aslında çaba göstermek gerekiyor. Çocuğa da kendisinin normal ama farklı hissettirmek için daha fazla çaba gösterilmeli. Bu şekilde dışlanmak çocuklarda uzun vadede yetersizlik duygularına ve duygusal sorunlara yol açıyor. İlaçla tedavisi ve aileye ve çevreye önerilebilecek düzenleyici önlemler söz konusu.”

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu