Kadın Sağlık

PCOS için öneriler

Polikistik over sendromu kadınların yaşadığı önemli sağlık sorunlarından biridir. Peki, PCOS yaşayan kadınlar yaşam kalitelerini nasıl arttırabilir?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kadınların yüzde 8-13’ü Polikistik over sendromu ile mücadele ediyor. Tamamen iyileşmeyen bir hastalık olan PCOS’un etkilerini hafifletmek ise sizin elinizde. Yaşamınızda yapacağınız küçük değişiklikler sağlık kalitenizi arttıracaktır.

PCOS nedir?

Polikistik over sendromu yaklaşık 10 kadından birini etkileyen karmaşık bir hormonal durumdur.

PCOS’lu kadınlarda insülin ve androjenler (erkek tipi hormonlar) dahil olmak üzere farklı semptomlara neden olan bazı hormonların düzeylerinde artış olması yaygındır.

PCOS belirtileri nelerdir?

 • Düzensiz adet görmek
 • Uzun süre adet görememek
 • Yüzde ve vücutta aşırı tüylenme
 • Saç dökülmesi
 • Akne
 • Cilt kuruluğu
 • Stres
 • Kaygı
 • Depresyon
 • Kilo sorunları
 • Uyku problemleri

Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

PCOS tedavi edilebilir mi?

Adetleriniz düzensizse, hamile kalmada sorun yaşıyorsanız veya aşırı sivilce ya da tüylenme sorunu varsa bir uzmana başvurmanız geriyor. PCOS’unuz olduğu söylenirse, tip 2 diyabet için test yaptırmayı ve eğer varsa bu durumu nasıl yönetebileceğinizi mutlaka öğrenin. Aşırı kiloluysanız kilo vermek ve fiziksel aktiviteyi artırmak gibi sağlıklı değişiklikler yapmak, tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir, diyabeti daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir ve diğer sağlık sorunlarını önleyebilir veya geciktirebilir.

Ayrıca yumurtlamanıza, sivilce ve tüylenme sorununun azaltmanıza yardımcı olabilecek ilaçlar da vardır.

PCOS için öneriler

Öncelikle PCOS tamamen ortadan kalkan bir sağlık durumu değildir. Bu sağlık sorununu iyi yönetmeniz; başka olası hastalıklardan (Diyabet gibi) korunmanıza yardımcı olacaktır. Öncelikle kilonun fazlaysa dengeli bir diyet programı uygulamanız gerekiyor. Kilo sorununuz olmasa bile hayatınıza mutlaka harekete eklemeniz gerekiyor. Bunun içinse ağır sporlar yapmanız gerekli değil, her gün kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

PCOS yaşayan kadınlarda adet düzensizliği görülür. Doktorunuz bu durumlarda ilaç tedavisi uygulayabilir. Uzmanınız şunları önerebilir:

Kombinasyon doğum kontrol hapları: Hem östrojen hem de progestin içeren haplar androjen üretimini azaltır ve östrojeni düzenler. Hormonlarınızı düzenlemek endometriyal kanser riskinizi azaltabilir ve düzensiz kanamayı, aşırı kıllanmayı ve sivilceyi düzeltebilir.

Progestin tedavisi: Her 1 ila 2 ayda bir 10 ila 14 gün boyunca progestin almak adet dönemlerinizi düzenleyebilir ve endometriyal kansere karşı koruma sağlayabilir. Bu progestin tedavisi androjen düzeylerini iyileştirmez ve hamileliği engellemez. Sadece progestin içeren mini hap veya progestin içeren rahim içi araç, aynı zamanda hamileliği önlemek istiyorsanız daha iyi bir seçimdir.

Hamile kalabilmeniz için yumurtlamanıza yardımcı olmak amacıyla sağlık uzmanınız şunları önerebilir:

Klomifen: Bu oral anti-östrojen ilacı adet döngünüzün ilk bölümünde alınır.

Letrozol (Femara): Bu meme kanseri tedavisi yumurtalıkları uyarmak için işe yarayabilir.

Metformin: Tip 2 diyabet için ağız yoluyla aldığınız bu ilaç, insülin direncini artırır ve insülin seviyelerini düşürür. Klomifen kullanarak hamile kalmazsanız doktorunuz yumurtlamanıza yardımcı olması için metformin eklemenizi önerebilir. Prediyabetiniz varsa metformin tip 2 diyabetin ilerlemesini yavaşlatabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

Gonadotropinler: Bu hormon ilaçları enjeksiyon yoluyla verilir.

Sivilce ve aşırı tüylenme sebebiyle uzmanınız şu yöntemleri tavsiye edebilir;

Doğum kontrol hapları: Bu haplar aşırı kıl büyümesine ve sivilceye neden olabilecek androjen üretimini azaltır.

Spironolakton:  Bu ilaç, androjenin aşırı kıllanma ve sivilce dahil olmak üzere cilt üzerindeki etkilerini engeller. Spironolakton doğum kusurlarına neden olabilir, bu nedenle bu ilacı alırken etkili doğum kontrolüne ihtiyaç vardır. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilaç önerilmez.

Eflornitin: Bu krem ​​yüzdeki tüylerin büyümesini yavaşlatabilir.

Epilasyon: Lazer epilasyon tedavisine ihtiyacınız olabilir. İstenmeyen tüyleri tıraş etmek, yolmak veya tüy dökücü kremler kullanmak diğer seçenekler olabilir. Ancak bunlar geçicidir ve kıllar tekrar uzadığında kalınlaşabilir.

Akne tedavileri: Haplar ve topikal kremler veya jeller dahil olmak üzere ilaçlar sivilcenin iyileşmesine yardımcı olabilir. Seçenekler hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

PCOS için yaşam tarzınızı iyileştirin

Sağlıklı bir kiloda kalın: Kilo kaybı insülin ve androjen seviyelerini düşürebilir. Ayrıca yumurtlamayı da düzeltebilir. İhtiyacınız varsa, doktorunuza bir kilo kontrol programı hakkında danışın. Kilo verme hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olması için kayıtlı bir diyetisyenle görüşün.

Karbonhidratları sınırlayın: Yüksek karbonhidratlı diyetler insülin seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. PKOS’unuz varsa, düşük karbonhidratlı bir diyetin yardımcı olup olamayacağını sağlayıcınıza sorun . Kan şekeri seviyenizi daha yavaş yükselten karmaşık karbonhidratları seçin. Kompleks karbonhidratlar meyvelerde, sebzelerde, tam tahıllarda ve pişmiş kuru fasulye ve bezelyede bulunur.

Aktif ol: Egzersiz kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. PCOS’unuz varsa , günlük aktivitenizi artırmak ve düzenli egzersiz yapmak insülin direncini tedavi edebilir, hatta önleyebilir. Aktif olmak aynı zamanda kilonuzu kontrol altında tutmanıza ve diyabet gelişimini önlemenize de yardımcı olabilir.

Turizm Tatil Seyahat öneriyor: Pcos nedir?

Kadınların pek çoğu PCOS yani Polikistik Over Sendromunun ne olduğunu, belirtilerini, nedenlerini merak ediyor. Peki, Pcos tedavisi var mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu