Doktor TavsiyeleriVitaminler ve Takviyeler

Doç. Dr. Togay Evrin: Nattokinaz sağlıklı yaşamın sırrı

Geleneksel Japon yemeği Natto'dan üretilen Nattokinaz her geçen gün daha çok gündem olmaya devam ediyor.

Yüksek İhtisas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Togay Evin de Nattokinaz’ı “sağlıklı yaşamın sırrı” olarak tanımladı.

Nattokinaz kalbi destekler

Instagram hesabında paylaştığı videoda “Siz bu kadar yoğunlukta kalbinizi nasıl destekliyorsunuz?” sorusuna Evrin şu yanıtı verdi:

“Çok güzel bir soru. Çok sık duymaya başlayacağız. 1000 yıllık etki Nattokinaz. Bu, Japonların fermente soya fasulyesinden yaptıkları, peynir ekmek gibi tükettikleri Natto diye yemek var. İçindeki etken madde Nattokinaz. Sağlıklı yaşamın sırrı.”

Video açıklamasında ise Doç. Dr. Togay Evrin Nattokinaz hakkında şu bilgileri verdi;

Nattokinaz faydaları: Kalp, tansiyon, diyabet, baş ağrısı…

“Natto binlerce yıldır Uzakdoğu beslenme alışkanlıklarında kahvaltıda tüketilen fermente bir gıdadır. Natto, soya fasülyesinin Bacillus Subtilis Natto ile fermentasyonundan elde edilir ve 1000’lerce yıldır sağlığa destek olduğu kabul edilmektedir.

Tüketildiği toplumlarda kalp damar hastalıkları birçok topluma göre çok düşük oranlarda görülmektedir.

Nattokinaz nedir?

Nattokinaz; Natto’dan ekstrakte edilen bir serin proteaz enzimidir. Enzim 1900’lü yılların başında keşfedilmiş olup, 1980’lerde klinik çalışmaları başlamıştır. Klinik çalışmalardan elde edilen sonuçlar ile kalp damar sağlığını korumada önemli bir destek olduğu kabul edilmiştir.

Tüm Dünya’da uzun ve sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı kalp ve damar sağlığına destek amacıyla gıda takviyesi olarak aktif olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca;

Nattokinaz’ın primer kardiyovasküler korumada destek sağlayabileceği, klinik çalışmalarda gösterilmiş faydaları ile kanıtlanmıştır.

Çalışmalarda fibrinolitik ve anti-trombotik etkinliği, kan basıncını düşürmede faydası, anti-atherosklerotik etkinliği, kan lipitlerini düşürmede etkinliği, kan akımını iyileştirdiği, trombosit ve eritrosit kümelenmesini azalttığı ve sistemik enflamasyon belirteci olan C-Reaktif Protein (CRP) seviyelerini normalleştirmede fayda sağladığı tespit edilmiştir.”

Nattokinaz’ın kalp sağlığı için faydaları
Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu