Vitaminler ve Takviyeler

En iyi inositol hangisi?

Vücudumuzun üretmekte yetersiz kaldığı vitaminlerin genellikle takviyelerini kullanmayı tercih ederiz. Son yıllarda takviye ürünleri yaygınlaşan İnositolün ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve en doğru takviyenin nasıl seçileceğini gelin yakından inceleyelim.

Pek çok hastalığın tedavisinde ise İnositol takviyelerinin kullanılması tavsiye edilir. Peki, en iyi İnositol takviyesi nasıl seçilir?

İnositol nedir?

İnositol, vücudunuzun hücrelerinize yapı sağlamak için doğal olarak ürettiği bir şeker şeklidir. Et, meyve, mısır, fasulye, tahıl ve baklagiller gibi bazı gıdalarda da bulunabilir. Dokuz formda bulunabilir. Miyo-inositol ve D-chiro-inositol takviyelerde en yaygın olanlardır.

İnositol ne işe yarar?

İnositol sıklıkla B8 vitamini olarak adlandırılır, ancak aslında bir vitamin değildir. Ancak araştırmalar birçok önemli işlevi sağlayabileceğini göstermiştir. İnositol, hücre zarlarınızın gelişiminde rol oynamanın yanı sıra, beyninizdeki insülin ve bazı kimyasal haberciler üzerinde de etkiye sahip olabilir. Bu, vücudunuzun metabolik ve zihinsel sağlık koşullarını yönetme yeteneğini etkileyebilir.

İnositolün faydaları nelerdir?

Zihin sağlığıyla ilgili sorunların semptomlarını azaltır

İnositol, bazı zihinsel sağlık durumlarının semptomlarının iyileştirilmesinde faydalı olabilir. Küçük çalışmalar ayrıca inositolün aşağıdaki gibi durumların semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir:

Anksiyete : Aşırı korku veya endişe ile tanımlanan bir durum

Bipolar bozukluk: Duygusal yükselişlerden, depresyon kadar değişen semptomları olan kronik bir duygudurum bozukluğu.

Depresyon : Üzüntü ve umutsuzluk duygularının yanı sıra eskiden zevk aldığınız şeylere olan ilginin kaybıyla karakterize bir durum

Yeme bozuklukları : Sürekli, şiddetli yeme bozuklukları ve yiyeceklerle ilgili sıkıntı verici düşünce ve duygularla karakterize edilen durumlar

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB): İstenmeyen ve davetsiz düşünceler veya görüntüler (takıntılar) ve tekrarlayan davranış ve eylemler (kompülsiyonlar) ile karakterize edilen bir durum

Panik bozukluğu: Tekrarlanan, beklenmedik panik atakları ve bir sonraki atakla ilgili endişe ile karakterize edilen bir durum

Miyo-inositol, beyindeki ruh hali düzeylerini etkileyebilen bir inositol şeklidir. Depresyon, anksiyete ve bipolar bozukluk gibi duygudurum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlara göre daha az yan etkiye neden olabilir.

PCOS belirtilerini azaltır

PKOS’un tedavisi yoktur, ancak tedavi semptomları azaltabilir. Tedavi, hamile kalmaya çalışıyorsanız yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve kısırlık tedavilerini içerebilir.İnositol birden fazla PKOS semptomunun azaltılmasına yardımcı olabilir. Örneğin, bir meta-analiz, inositol takviyesi sonrasında açlık insülininde önemli düşüşler buldu.

PCOS’lu birçok kişi insüline dirençlidir , bu da insülini etkili bir şekilde kullanamadıkları anlamına gelir. İnsülin direnci tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi durumların riskini artırır.

Metabolik Sendrom belirtilerini hafifletir

PKOS metabolik sendrom geliştirme riskinizi artırabilir .Metabolik sendrom, kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskinizi artıran bir grup tıbbi durumdur. İnositol, metabolik sendromla ilişkili semptomların ve durumların azaltılmasına yardımcı olur.

Kan şekeri düzeyini iyileşitirir

İnositol, tip 2 diyabetli kişiler için faydalı olabilir.rneğin küçük bir çalışmada tip 2 diyabetli katılımcılar üç ay boyunca günde iki kez inositol takviyesi aldı. Sonuçlar, açlık kan şekeri seviyelerinin ve hemoglobin A1C seviyelerinin (üç aydaki ortalama kan şekeri seviyeleri) bu üç ay boyunca önemli ölçüde azaldığını gösterdi. Katılımcılar herhangi bir yan etki bildirmediler.

Doğurganlığı arttırabilir

İnositol yumurtlamayı uyararak doğurganlığın artmasına yardımcı olabilir . Yumurtlama, döllenme ve hamileliğe hazırlık amacıyla yumurtanın yumurtalıktan fallop tüpüne geçmesiyle meydana gelir .

Bu dönem yumurtalıkları olan kişilerin en verimli oldukları dönemdir.

İnositol ayrıca düşük sperm sayısından kaynaklanan kısırlığa sahip kişilere de fayda sağlayabilir . Araştırmalar, inositolün sperm hareketliliğini (spermin ne kadar verimli hareket ettiğini) ve fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve bunun da doğurganlığı artırabileceğini gösteriyor.

Inositol

En iyi inositol kaynakları nelerdir?

Kavun ve narenciye gibi taze meyveler (limon hariç),

Buğday kepeği, kahverengi pirinç ve yulaf gibi tahıllar,

Badem , ceviz ve Brezilya fıstığı gibi kuruyemişler,

Bezelye ve fasulye en iyi inositol kaynaklarındandır.

Inositol1

En iyi inositol hangisi?

Piyasada birçok inositol takviyesi bulunuyor. Bu ürülerin fiyatları 250 TL ile 1000 TL arasında değişiyor. İnositol seçerken marka ve fiyat değil kullanım amacınıza göre tercih yapmanız gerekiyor. İşte, inositol takviyesi seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar:

İnositolün 9 farklı türü vardır ancak en çok çalışılan iki formu miyo-inositol (MI) ve d-chiro-inositol’dür (DCI). Kaliteli bir ek bu formların her ikisini de içerecektir.

Dozaj: Aldığınız miktar, özel durumunuz için yapılan araştırmalarda incelenen miktarla eşleşen terapötik bir miktar olmalıdır. Çok fazlası veya çok azı size aradığınız sonuçları getirmeyebilir.

Sağlığınıza zarar verebilecek dolgu maddeleri veya katkı maddeleri içermeyen saf bir inositol takviyesi istiyorsunuz. Örneğin titanyum dioksit, olumsuz sağlık sonuçlarıyla bağlantılı takviyelerde yaygın olarak kullanılan bir dolgu maddesidir. Ucuz her zaman daha iyi anlamına gelmez, bu nedenle fiyatın tek belirleyici faktör olmasına izin vermeyin.

Kaçınmanız gereken inositol takviyeler:

Bir inositol takviyesi seçerken MI veya DCI içeren ürünleri arayın. Diğer inositol molekül türlerinin vücut üzerinde farklı etkileri olabilir ve bunlar, miyo-inositol veya d-chiro-inositol kadar iyi araştırılmamıştır.

Ayrıca birçok inositol takviyesi sadece miyo-inositol içerir ancak daha önce de belirttiğim gibi MI ve DCI oranları önemlidir. İnositolün her iki formunu da doğru dengede içeren bir ürün seçtiğinizden emin olun.

Son olarak, etiketinde inositol içeriğini listelemeyen ürünlerden uzak durun. Bir takviyedeki inositol miktarı büyük ölçüde değişebilir ve bu bilgi olmadan etkili bir doz alıp almadığınızı bilmenin hiçbir yolu yoktur.

İnositol takviyeleri söz konusu olduğunda, daha fazlası her zaman daha iyi değildir.

İnositol ne işe yarar? Pek çok kişi İnositol takviyesinin ne için kullanıldığını, nasıl kullanılması gerektiğini araştırıyor. Peki, kimler İnositol takviyesi kullanabilir?

National Türk öneriyor: Tip 2 diyabet nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu