Obezite

Nüfusun yüzde 17’si obez

Obezite çağımızın en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Şehir hayatı, yoğun iş temposu derken beslenme alışkanlıkları tamamen değişti. Bu ise beraberinden obeziteyi getirdi.

Dünyanın pek çok ülkesinde en önemli sağlık sorunları listesinin ilk sırasında obezite geliyor. Yapılan araştırmalar, ülkemizde de rakamların her geçen gün arttığını gözler önüne seriyor….

Obezite nedir?

Aşırı kilo ve obezite, sağlık açısından risk oluşturan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır. Vücut kitle indeksinin (BMI) 25’in üzerinde olması aşırı kilolu, 30’un üzerinde olması ise obez olarak değerlendirilmektedir.

Aşırı kilo ve obezite oranları yetişkinlerde ve çocuklarda artmaya devam ediyor. 1990’dan 2022’ye kadar, obeziteyle yaşayan 5-19 yaş arası çocuk ve ergenlerin yüzdesi küresel olarak %2’den %8’e dört kat artarken, obeziteyle yaşayan 18 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzdesi 7’den iki kattan fazla arttı. % ila %16.

Obezite, yetersiz beslenmenin getirdiği çifte yükün bir yüzüdür ve bugün Güneydoğu Asya Bölgesi dışındaki her bölgede, zayıf kilolulardan daha fazla insan obezdir. Bir zamanlar yalnızca yüksek gelirli ülkelerde görülen bir sorun olarak kabul edilirken, bugün bazı orta gelirli ülkeler dünya çapında aşırı kilo ve obezitenin en yaygın olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Nüfusun yüzde 17’si obez

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aydan Ercan, Türkiye’de kadınların erkeklere göre obeziteden daha fazla etkilendiğini belirtti.

Ercan, 4 Mart Obezite Günü dolasıyla, günümüzde obezitenin her yaş grubunu etkilediğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün obeziteyi küresel bir salgın olarak tanımladığını belirten Ercan, “Dünyada obezite yüzde 20’nin üzerine çıkmıştır. Türkiye’de ise nüfusun yüzde 17’sinin obez olduğu saptanmıştır. Cinsiyete bakacak olursak kadınların yüzde 20,9’unun, erkeklerin ise yüzde 13,7’sinin obez olduğu saptanmıştır.” dedi.

Obezite sadece estetik bir sorun değil

Obezitede en büyük faktörün hareketsizlik olduğunu vurgulayan Ercan, obezitenin sadece estetik bir sorun değil, karmaşık bir kronik hastalık olduğuna dikkati çekti.

Obezitenin dünya çapında ölüm nedenlerinin başında gelen bir dizi kronik hastalık riskini arttıran çok önemli tıbbi sorun olduğunu ifade eden Ercan, “Obezite metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, felç, karaciğer hastalıkları, bazı kanser türleri, solunum hastalıkları, uyku apnesi, kas sistemi hastalıkları ve cinsel sorunlara yol açar.” dedi.

Oyuncu kilo verdi, kardiyolog ve obezite cerrahı birbirine girdi!

 

Obeziteye karşı hareket önemli

Prof. Dr. Ercan, tüketilen besinlerle enerji alımını azaltmak, doğru ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmenin, obezitenin üstesinden gelmenin ilk adımlarını oluşturduğunu vurguladı.

Obezite ile mücadelenin ilk şartının sağlıklı beslenme olduğunun altını çizen Ercan, şunları söyledi:

“Kilo vermek için sihirli bir diyet yoktur. Obeziteyi önlemenin en önemli stratejileri sağlıklı beslenme davranışları, düzenli fiziksel aktivite ve hareketsiz kalarak televizyon, video izlemek, bilgisayar oyunu oynamak gibi aktivitelerin azaltılmasıdır.

Daha sağlıklı yiyecekleri tam tahıllar, meyve ve sebzeler, sağlıklı yağlar ve protein kaynakları ve içecekleri seçmeliyiz. Sağlıksız besinlerin, rafine edilmiş tahıllar ve tatlılar, patates, kırmızı et, işlenmiş et ve içeceklerin şekerli içeceklerin sınırlandırılması gerekir. Fiziksel aktivitenin arttırılması, televizyon izleme veya bilgisayarda geçirilen süre ve diğer oturma süresinin sınırlandırılması obeziteyle mücadelede önemli rol oynayacaktır.”

National Türk öneriyor: Obezite Cerrahisi Nedir? İşte Obezite Hakkında Bilgiler (Video)

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarının başında obezite geliyor. Obezite 7’den 77’ye kadar pek çok insanı olumsuz etkiliyor. Hem sosyal hayat hem de sağlık üzerine hayatı çekilmez hale getiren bu sağlık sorunundan tamamen kurtulmanın mümkün olup olmadığı merak ediliyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu