Vitaminler ve Takviyeler

Çocuklarda magnezyum takviyesinin faydaları

Çocukların sağlıklı ve güçlü büyümesi için ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biri de magnezyumdur. Çocuklarda magnezyum kullanımı ve faydaları;

Çocukların gelişen vücutları hızla büyüdüğü için magnezyuma yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuz kendini zayıf, endişeli veya oldukça hiperaktif hissediyorsa, magnezyum takviyesi yardımcı olabilir.

Bu makalede, çocukların genel sağlığı ve refahı için magnezyum takviyesinin faydalarını ele alıyoruz.

Ayrıca yaygın magnezyum eksikliği belirtilerini, farklı magnezyum takviyesi formlarının seçimini ve magnezyum açısından zengin doğal gıda kaynaklarını da içeriğimizde bulabilirsiniz.

Magnezyum nedir?

Magnezyum birçok gıdada bulunan ve vücutta doğal olarak bulunan bir mineraldir.

Kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, klorür ve kükürtün yanı sıra yaşam için gerekli olan yedi makro mineralden biridir.

Magnezyum 800’e kadar fiziksel ve zihinsel süreci ve 300’den fazla diğer enzim sistemi aktivitesini destekler.

Bu mineral sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler, kan basıncını düzenler ve sağlıklı sinir, kemik ve kas fonksiyonlarına yardımcı olur.

İnsan vücudunda önemli miktarda magnezyum minerali bulunsa da birçok kişi sağlıklı olmak için yeterli miktarda magnezyum tüketmez.

Magnezyumun çocuklara faydaları nelerdir?

Vücudumuz yüzlerce biyolojik aktivite için magnezyuma ihtiyaç duyar, dolayısıyla eksikliğin önemli bir etkisi olabilir.

Bebekler, küçük çocuklar ve gençler için özellikle çok önemlidir çünkü normal şekilde büyümeleri ve işleyebilmeleri bu süreçlere bağlıdır.

Magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır?

Magnezyumun aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli faydaları vardır:

1. Dinlendirici uykuyu destekler

Uyku sorunları her yaştan insanı etkileyebilir, ancak çocuklarda bu sorunlara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Birçok çalışma magnezyum eksikliğini uykusuzlukla ilişkilendirmiştir.

Çocuğunuzun magnezyum seviyelerini artırmak, uykuyu destekleyen bir nörotransmiter olan GABA’nın korunmasına ve düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Bu nedenle, uykuya dalmakta zorluk çeken veya gece boyunca sık sık uyanan çocuklar, uyku yardımı olarak küçük miktarlarda magnezyum almanın faydasını görebilirler.

2. Kemikleri ve dişleri güçlendirir

Magnezyum bir rehber görevi görerek kalsiyumu kemiklere yönlendirir. Kalsiyum ve magnezyum kemik yoğunluğunu ve büyümesini desteklemek için birlikte çalışır.

Magnezyum olmadan kalsiyum kemiklere etkili bir şekilde asimile edilemez. Ve eğer magnezyum seviyesi çok fazla düşerse kemikler bozulur.

Magnezyum takviyeleri aynı zamanda uyumsuz kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur ve eklemlerin ve kemiklerin sertleşmesine ve kemik yoğunluğunun daha da artmasına neden olabilir.

3. Nörolojik fonksiyonları destekler

Magnezyum aynı zamanda beyin fonksiyonu için de gereklidir. Araştırmalar ideal sinir iletimini teşvik ettiğini ve sinir korumasını desteklediğini gösteriyor.

Magnezyumun optimal sinir iletimi ve nöromüsküler koordinasyon için önemli olduğu iyice belgelenmiştir.

Bu nedenle, bazı hastalık bağlamlarında çocukları rahatsız eden, beyin hücresi hasarına/ölümüne yol açan nörolojik bir bozukluk olan eksitotoksisiteye karşı da koruma sağlayabilir.

4. Ruh halini ve kaygıyı iyileştirir

Çocuklar henüz duygularını ve ruh hallerini kontrol etme becerisinde ustalaşmamışlardır.

Oral magnezyum takviyeleri gerginliği ve kaygıyı hafifletebilir ve çocuğunuzun ruh halini iyileştirebilir.

Gerçekten de magnezyum açısından zengin gıdalar tüketen çocuklarda şiddetli stres sırasında daha az kaygı belirtileri görülür.

Bu nedenle, hiperaktivite ve ajitasyonun sakinleşmesine yardımcı olmak için DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) olan çocuklara magnezyum takviyeleri de önerilmektedir.

5. Kas gelişimine yardımcı olur

Magnezyum takviyeleri çocukların kas gelişimine yardımcı olabilir. Çocuklar genellikle ne zaman durup devam etmeleri gerektiği konusunda farkındalıktan yoksundurlar.

Sporda ve diğer uğraşlarda coşkuları bazen sınırlarını aşabilir.

Magnezyum takviyesi futbol sahasında, dans stüdyosunda ve hatta yürüyüş sırasında kas fonksiyonlarının uzun süre desteklenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca magnezyum gergin veya kramp giren kasların gevşemesine yardımcı olabilir.

6. Enerji seviyelerini artırır

Çocuklar sürekli olarak farklı fiziksel aktivitelerle meşgul olurlar, bu nedenle gün boyunca sürekli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyarlar.

Enerji metabolizması ve üretimi için çok sayıda magnezyuma bağımlı süreç gereklidir.

7. Fiziksel performansı artırır

Magnezyum, yoğun fiziksel aktivite veya egzersiz yapan çocuklar için çok önemlidir. Kas fonksiyonunu destekler, enerji üretimini düzenler ve elektrolit dengesine yardımcı olur.

Araştırmalar, yeterli magnezyumun fiziksel performansı artırmaya ve egzersiz sırasında yorgunluk ve yorgunluk riskini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yeterli magnezyum seviyesine sahip olan çocukların atletik performansı daha iyi olur ve daha uzun süre egzersiz yapabilirler.

Bu nedenle, fiziksel aktivite yapan çocukların genel sağlıklarını ve performanslarını desteklemek için magnezyum açısından zengin gıdalar veya takviyeler tüketmeleri önemlidir.

8. İltihapla mücadele eder

Düşük magnezyum alımı, her yaştan insanda yaşlanma ve kronik hastalıklarda önemli bir faktör olan daha yüksek düzeyde iltihaplanma ile ilişkilidir.

Magnezyum, çocuklarda iltihaptan kaynaklanan çeşitli hastalıklarla mücadelede hayati bir rol oynayan önemli bir besindir.

Çalışmalar, magnezyum takviyesinin astım, obezite ve metabolik bozuklukları olan çocuklarda inflamatuar belirteçleri ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Çocuklar için önerilen magnezyum dozu

İhtiyaç duyulan magnezyum miktarı çocuğun yaşına bağlıdır. Otoriteler çocuklar için aşağıdaki magnezyum dozunu önermektedir:

 • 0-6 ay: 30 mg
 • 7-12 ay: 75 mg
 • 1-3 yaş: 80 mg
 • 4-8 yaş: 130 mg
 • 9-13 yaş: 240 mg

Çocuklarda magnezyum eksikliği belirtileri

Çocuklarda Magnezyum Eksikliği Belirtileri
Çocuklarda Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum çeşitli fizyolojik süreçlerde hayati bir rol oynar. Bu nedenle magnezyum eksikliği çocuklarda problemli semptomlara ve diğer ilgili durumlara yol açabilir.

İşte çocuklarda magnezyum eksikliğinin bazı belirtileri:

 • Duygusal sorunlar
 • Tükenmişlik
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Sinirlilik
 • Anormal kalp ritimleri
 • Ateşle ilişkili nöbet
 • Gecikmiş büyüme ve gelişme

Çocuklar için magnezyum takviyesi formları

Çocuklara yönelik magnezyum takviyeleri hap, toz ve sakız şeklinde mevcuttur (tadı ve çiğnenebilir dokusu nedeniyle çocuklarda daha popülerdir).

İşte çocuklar için farklı magnezyum formlarından bazıları:

 • Magnezyum aspartat: Bu magnezyum sitrat ve oksit formlarıyla karşılaştırıldığında biyoyararlanımı arttırmıştır. Ayrıca atletik magnezyum takviyelerinde sıklıkla kullanılır.
 • Magnezyum sitrat: Bu magnezyum genellikle daha popülerdir. Yüksek oranda emilebilir ve su veya meyve suyuyla kolayca karıştırılabilir.
 • Magnezyum klorür: Magnezyumun bu formu aynı zamanda yüksek oranda emilebilir ve diğer formları absorbe etmekte zorluk çeken çocuklar için iyi bir seçenek olabilir.
 • Magnezyum glisinat: Magnezyumun bu formu mideye karşı naziktir ve sindirim sorunları olan çocuklar için iyi bir seçenek olabilir.
 • Magnezyum oksit: Bu magnezyum daha ucuzdur ancak diğer formlar kadar iyi emilmeyebilir.

Magnezyum türleri neler?

Çocuklar için doğal magnezyum besin kaynakları

Genel olarak çocukların mümkün olduğunca diyet kaynaklarından magnezyum almaları önerilir. Magnezyum çeşitli doğal kaynaklarda ve magnezyum açısından zengin gıdalarda bulunabilir:

 • Tam tahıllar
 • Fındık, tohum ve baklagiller
 • Yapraklı yeşillikler
 • Avokado
 • Muz
 • Bitter çikolata

Magnezyum çocuğunuz için herhangi bir yan etkiye neden olabilir mi?

Aşırı magnezyum alımı çocuklarda yan etkilere neden olabilir. Magnezyum takviyelerinin bazı yaygın yan etkileri şunlardır:

 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın krampları
 • Dehidrasyon
 • Düşük kan basıncı

Bu yan etkiler tipik olarak yüksek dozda magnezyum takviyeleri ile ortaya çıkar ve önerilen dozaj kurallarına uyularak önlenebilir.

Çocuğunuza herhangi bir takviye vermeden önce daima doktorunuza danışmayı unutmayın.

Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu